İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Gibi 3. Sezon 4. Bölüm İncelemesi: Sınıfsal Veda

Önceki bölüm ile hayranları şaşırtıcı bir şekilde ziyadesiyle hoşnut eden Gibi dizisi Sınıfsal Veda isimli 3. sezon 4. bölümü ile Exxen‘de devam ediyor. Dahası beldemizde bölüm incelemelerine devam ediyorum.

Yorumlar kısmında incelemenin bir devamı vasfındaki iştiraklerinizin pek kıymetli olduğunu şimdiden söylemeliyim. Dahası her zamanki gibi hikaye üzerinden bir inceleme yaptığımız için aşırı olmasa da spoiler içerdiğini de söyledikten sonra başlayalım.

Evvela bildirmek gerekebilir ki bölüm isminde bahsi geçen veda, bir kimsenin bulunduğu konumdan başka bir konuma geçerken değil, yüksek bir merhaleye ulaşmış çok eski bir arkadaşlarıyla zaruri olarak alakalarını kesmek neticesi ile vuku bulmaktadır. Oraya geleceğiz, lakin anlamak için baştan başlamak gerekirse de pek abartılı ama hoş olduğunu düşündüğüm bölüm fragmanlarının aksettirdiği hava çok defa başka türlü olduğundan ifade etmek ihtiyaç oldu.

Ersoy ve İlkkan her zamanki kafede otururlar iken Yılmaz geriden gelmiş ve gelirken de akıl sağlığı şüpheli bir komşularıyla muhatap olmuştur; dahası İlkkan’ın ara ara ortaya çıkan küstah sözleriyle karşılaşmıştır. Ancak Yılmaz neticesinde komşularının halinin abartılmaması gerektiğini ve insanların kendi kendileriyle pek tabii olarak konuşabileceklerini ifade ederek artık kendisinin de bu faaliyeti sürdürdüğünü ve her açıdan çok faydalı olduğunu ifade etmiştir. Bu ehemmiyetsiz gibi dursa da ilerleyen sahneler bunun tezahürü olarak hoş sahneler mevcut.

Dahası Yılmaz ve İlkkan, Ersoy’un henüz haberinin olacağı kendi aralarında bir oyun tertip etmişlerdir. Su içme ihtiyacının daha sağlıklı sağlanabilmesi için bazı yasaklı kıldıkları kelimeleri söylemeleri halinde ceza olarak bir bardak ve muvazenesinde bir şişe su içmeleri gerekmektedir. Bölüm boyunca bununla da meşgul olurlar. Son sahnelerde söylenen güzel bir dokundurma haricinde bölüme pek bir şey katmayan bir detay.

Sonraki akşam başta bahsettiğim çok eski arkadaşları olan Onur tarafından lüks bir kaburgacıda yemek davetleri vardır. Lakin bizimkiler kendilerine göre kat ve kat zengin olan arkadaşlarının yanında önceden de olduğu gibi mahcup kalmaktan usanmışlardır. Bu sebeple hesabı kendilerinin ödemesi gerekmektedir ve o lüks mekanda yemeği ödeyecek paraları bulunmamaktadır. Bu sebeple yarınki akşama kadar bir yalan bulmalıdırlar.

Ayrıca uzun zamandır hasret kaldığımız bir Ethem trajedisini ziyadesi ile almak, üzücü olsa da seyirci olarak bizleri pek hoşnut ettiğini düşünüyorum.

Ertesi gün İlkkan, zati kesilmiş bulunan doğalgazın faturasını ödemek için Onur’un evvelce kendisine hediye ettiği tespihi satar. Böylece bizler onların asıl vaziyetlerini daha iyi anlarız. Bir şekilde Onur’a o akşam gelemeyeceklerini dürüstçe söylerler. Lakin Onur elinde onlara aldığı hediyelerle geliverir.

Burada şuna dikkat etmek gerekir ki Onur’un gelmesinden evvel ile geldiğindeki zaman bizimkilerin Onur ve onun hali hakkında tasavvurlarının çok farklı olması şaşırtıcıydı. Bunların içinde bombayı patlatan ise Yılmaz oldu. Onur’a, onun evcil hayvanı olmadıkları gibi laflarıyla emri vaki dahi olsa onu evden kovmuştur. Elbette kendisine deniz şortunun 5 farklı rengi hediye edilen Ersoy ile kendisine bir kalem verilen İlkkan bu vaziyet karşısında sessiz kalamazlar. Sonraki gün Yılmaz da dobralığını koruyarak ve belki de finaldeki konuşmanın planını yaparak bir özür yemeğine Onur’u davet etmek fikrine katılır. Ancak bu Onur’un onları götürmek istediği kaburgacıda olmalıdır. Ancak aralarında topladığı para da bellidir.

Ersoy fiyatları öğrenmek için gittiği kaburgacıda gerçek manada yediği tokatın hıncıyla dışarı çıkar. Bu sahne belki de bölümün en iyilerinden, hatta asıl sahneler sonrakilerinde diyebiliriz. Ersoy şerefini geri kazanmak ve Onur’u o yemeğe çıkarabilmek için iki bin liraya kanını satar. Dahası evdeki hesap ile Onur’u yemeğe davet ederler.

Masada yerini sorgulayan ve küçük düşen İlkkan ve haddinden fazla yükselen Ersoy ile arkadaşları Onur’un ziyafeti sırasında yapılacaklara karar vermeğe çalışan Yılmaz, Ersoy’un tokatlanma mevzuunu onun telkinine rağmen Onur’a açar. Onur da o hareketi edeni tespit ettirip çağırır. Dahası görevlinin söylediğine göre Ersoy gelip fiyatları sormuş, kendisine menü verilmiş ve bu fiyatları verenlere karşı ağza alınmayacak laf etmiştir. Elbette masadakiler buna inanmak istemese de bizler gerçeği biliyoruz.

Burada İlkkan’ın yıkılışı da dikkate şayan, çünkü Yılmaz’ın da tepki gösterdiği üzere Onur’a hitaben “bey” lafzını mahcup ve yukarı bakarak kullanır. Ersoy’un tam zıddı olması ile güzel bir teşbih olmuş ve esasen iç dünyalarını yansıtmış.

Sonra bir de Onur’un zamanında şirketinden danışmanlık hizmeti aldığı ve ondan daha zengin olan Necdet Bey gelir. Malum ki Onur onu bizimkiler sigara için dışarı çıkmış iken masaya davet etmiştir. Dahası haftalar öncesinde sipariş ettiği Gömme Oğlak gelir. Elbette hesap işin içinden çıkışmaz hale gelecektir. Yılmaz müsaade isteyip lavaboya kendi kendisine söylediklerini söylemeğe gider.

Sonrasında yine İlkkan’ın yıkıklığı nezdinde ziyadesiyle ısrarcı bir şekilde hesap ödeme tartışmasına girer ve elindeki hesap kutusunu kimseye vermez. Sonrasında hesabı paralarının yettiği kadarıyla ödeyip kalanını yine Onur’un ödediğini öğrendiğimiz vedalaşma sahnesi gelir. Yılmaz artık bu arkadaşlığın yürümediğini ifade eder ve sınıfsal ayrılığı ilan eder. Dahası Onur’un aksi yönde ısrarları karşısında normalde hep İlkkan’ın söylediği o meşhur söz ağzından dökülür: Hayat, arzularımızı ve beklentilerimizi her zaman karşılamıyor.

Jenarik sahnesinde ise bizler bu defa İlkkan’ın Yılmaz gibi kendi kendine sesli olarak konuştuğu boğaz kenarına gideriz. Açıkçası İlkkan’ın iç hesaplaşmalarını dinlemek en sarsıcısıydı.

gibi-dizisi-ucuncu-sezon-dorduncu-bolum-sinifsal-veda-3-sezon-4-bolum-exxen
Gibi dizisi | Feyyaz Yiğit, A. Kürşat Öçalan ve Kıvanç Kılınç | Exxen

Gibi dizisinin yeni sezonunun bu Sınıfsal Veda bölümü hoş; karakterlerimizin geçirdiği inkişaf ve neticesindeki şahsi tekamülleri görmek de mutlu ediyor. Lakin onu nereye koyacağımız galiba her zamanki gibi, iplik misali, biz seyircilerin umumi takdirine bağlı. Elbette izlemesi çok güzel, lakin sıralama olarak sezon içinde üçüncü sıraya koyuyorum.

Sınıfsal Veda bölümüne vereceğim puan “Gibi işte” olacaktır.

Peki sizin puanınız nedir? Gibi dizisinin bu 3. sezon 4. bölümü hakkında neler düşünüyorsunuz? Takip ediyorsanız, Gibi için oluşturadurduğum puanlama şekline hangi seçenekler eklenebilir ve siz bu bölüme ne dersiniz? Lütfen bölüm hakkında fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benim paylaşmaktan geri durmayınız. Yorumlarda bölüm hakkında konuşmağa devam edelim.

Gibi 3. Sezon 5. Bölüm İncelemesi: Mazbut Bir Hayat, Sağlam Bir Ahlak, Bol Bol Sevgi

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza, hususi olarak forumdaki Gibi 3. Sezon En İyi Bölümleri Seçiyoruz serlevhalı anketin olduğu başlığa alanına mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
  1. Canan Karacan Canan Karacan Misafir | 19 Kasım 2022

    Aslında daha fazla puanı hak ediyor. 🙂

    • halilesen Halil ESEN Yazar | 19 Kasım 2022

      Kesinlikle. Bu sebeple biraz düşünüce “gibi işte izlenir” puanı ile değiştirmek daha iyi olacaktır.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.