İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Yazar Ekibimize Katılın

Bir melaz-i hülya olan beldemizde içeriklerimizi ve çeşitlerini arttırmak, dahası büyük bir platform olmak gayesinde bulunduğumuz bu yolculukta beraber yürüyebileceğimiz kimseler arıyoruz.

Bir O Belde Yazarı olmak ister misiniz?

Beldemizin blog/dergi tarafında yazanlara O Belde yazarı, foruma iştirak edenlere ise O Belde mensubu diyoruz. Bu mecraya ise kısaca belde, beldeye, beldemiz vs. diyoruz. Bir yazar, aynı zamanda foruma iştirak ederek mensup da olabilir, dahası oradan ziyadesiyle faydalanabilir. Pratikte fark olmasa da yazar olmak için bazı şartlar vardır.

Bir yazar adayı olarak sizlerden şu şartları taşımanızı istiyoruz:

Gerçekten severek yazmak; söylenen SEO kurallarına riayet etmek; Türkçeye hakim olmak, günlük değil içerik yazdığınızın farkında olmak; istikrarlı bir şekilde yazmak; telif haklarını ihlal etmeden, bu benim yazım dercesine size ait olan ve orijinal içerikler oluşturmak; iyi yazı yazmak; iyi bir bilgisayar kullanım becerisine sahip olmak.

Dahası sizlere Google’ın erişebildiği her mekan ve zamanda gittikçe büyüyen bir okuyucu kitlesine hitap edebilmek imkanını veriyoruz. Bunu O Belde çatısı altında yapmak ise bizce bir ayrıcalık olmalı.

Bir ipucu olarak, O Belde yazılarına bakmanız sizlere ne istediğimiz ve istemek isteyeceğimiz hakkında fikir verebilir.

Başvurabileceğiniz Konular veya Bölümler Nelerdir?

Ana sayfa yazılarında sloganımızda ifade edilen “kültür sanat, fikir ve edebiyat” konularını işliyorsak da bunları belli kategori veya bölümlere bölüyoruz. Sadece bunlarla sınırlı olarak düşünmemeli ise de belli ana konular aşağıdaki şekildedir.

Önce söylemek lazımdır ki yazıların 600 kelime civarı olması ve kendi içinde bir kompozisyonu olan metinler kabul edilmektedir. Haberler de anlaşılacağı gibi güncel olmalı, beklenen, merak edilen yeni eserler veya hadiselerle alakalı olmalıdır. Listeler ise başlıklar altındaki açıklayıcı ve sade metinlere sahip olmalı, birkaç kelime veya cümle ile bırakılmamalıdır. Görsel materyallerden faydalanmalıdır. En güzeli içeriklerin ve ele aldıkları konuların yeni ve güncel olmasıdır ki okuyucunun daha çok arayacağı şeylerdir bunlar.

  • Sinema
  • Dizi
  • Kitap
  • Lisaniyat
  • Müzik
  • Coğrafya, Seyahat, Arkeoloji
  • Mimari, Tasarım ve Moda
  • Test Editörü *

* Testler, O Belde’de henüz yapım aşamasında olan sıradaki içerik türüdür. En az 10 soru ve dörder şıklı bir test hazırlamanız ve sonuçlarını açıklamanız gerekmektedir.

DİKKAT: Şiir, hikaye, deneme, tefrika gibi edebi metinler ile tartışma konuları, sorular ve bazı blog tarzı içerikler sadece O Belde’nin forumunda paylaşılabilir. O Belde forumu üst düzeyi hedefleyen üslup seviyesi ve buna nazaran samimi ortamı ile yine kültür sanat, fikir ve edebiyat alanlarında tartışmaların yapıldığı, mensuplarının eserlerini sunduğu ve bu eserlerin yine mensupları tarafından eleştirildiği veya yorum yapıldığı bir yer olması ve daha birçok nimeti ile O Belde’nin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Nasıl Başvurulur?

Sizden evvela kabul edildiğinde O Belde’de ilk yazınız olacak içeriğinizi hazırlamanızı istiyoruz. Daha sonra özgeçmiş dosyanızla birlikte yazınızı aşağıdaki bağlantı ile erişeceğiniz formu doldurarak bize göndermeniz kafi. Başvuruya ve ilgili dosyalara ihtimam göstermeniz onu daha çok dikkate almamıza yarar.

Yazı Gönderme Formu

Başvurunuz münasip olan en kısa zamanda değerlendirilecek ve mümkünse geri dönüşte bulunulacaktır.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.