Bir Umut - Çağrı Kutay Doğan

6 mesaj
 646
#1 ·
Ad Soyad: Çağrı Kutay Doğan
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldeweb
Beğendi : 2
Beğenildi : 15
Öyle bir umut kaplıyor ki içimi,
Tam bitti dediğim yerlerde,
"Tamam işte, artık bu son günüm." dediğim yerlerde,
O umut tekrar yaşama bağlıyor beni,
Her ne kadar istemesem de...

Bazen menekşeler kokuyor,
Bazen aklımda yeni renkler canlanıyor,
Bazen ise ülkem esaretten kurtulmuş oluyor...

Sevdiklerimi toprağa veriyorum,
Sevdiklerimin, sevdiklerini toprağa verişini izliyorum.
İşte bu zamanlar, hayatın ne kadar saçma, ne kadar anlamsız bir kargaşa olduğu aklıma geliyor...

Hayatıma son vermek istiyorum,
Fakat korkuyorum.
Kendimde her türlü gücü bulabilirken,
Hayatıma son verme gücünü bulamıyorum.
Bulduğumda ise,
İşte bulduğumda ise bir umut kaplıyor içimi,
Bazen annenin bir gülüşü,
Bazen babanın bir okşayışı,
Bazen ise tanımadığın birinin gözlerine bakıp
Hiç gerçekleşmeyecek,
Gerçekleşmesi imkansız olan bir umut,
Kaplıyor içimi...
Ve dahi bu umut,
Aklımı karıştırıyor
Ve hayatıma son verme gücümü elimden alıyor...

Çağrı Kutay Doğan
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
#2 ·
Ad Soyad: Atahan Şule
Beğendi : 28
Beğenildi : 26
Anlam konusunda çok beğendim. şiirin dışa vurduğu hisleri anlayabiliyorum. şiir üzerinde biraz daha uğraşılırsa daha temiz akıcı bir eser çıkar ortaya. onun dışında bu şiir için nazmı nesre yaklaştırma kararınız yerinde olmuş.
#3 ·
Öncelikle şiirimi okuduğunuz ve eleştirdiğiniz için çok müteşekkirim. Dediklerinizi dikkate alacağım. Biraz acemice olduğunun ben de farkındayım fakat zaman geçtikçe, tecrübeler kazandıkça ben ve bu forumda şiir yazan herkesin daha iyi işlere imza atacağını düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 777
@Atahan Bey'in nazmı nesre yaklaştırmak konusunda tasdikine katılmıyorum. Şiir başka nesir başkadır. Eskiden beri gelen bu gayeyi eskisi gibi düşünmek lazımdır ki eskinin nesrinin yanında şimdiki çocuk ağlaması kalır. Bunun yazılı bir metin olduğunu ve bir şiir olduğunu düşündüğümüzde daha şiire has bir üslupla daha kitabi yazılması taraftarıyım. Kolay mı, hayır; lakin şairin vazifesi nedir? Eğer şiir sadece hissiyatları konuşur gibi yazmaksa eline kalem alan herkes şairdir.

Şiir hakkında fikirlerimi az evvel ifade ettiğimi düşünerek mana nazarında baktığımızda sanki umudun ne olduğu muğlak gibi veya sadece yaşamak umudu söz konusu. Bu da mevcut halden memnuniyetsizlik ile olabilir. Yarınlar bugünden başlar. Diğer meselede daha evvel de dediğim gibi "intihar, ancak itikatsızlığın neticesinde atlanılan bir kuyudur."

Kaleminize sağlık; şiiriniz daim olsun.
#5 ·
@halilesen dediklerinizde çok büyük bir haklılık payınız var tabi. Fakat şahsi fikrime göre hissiyatları yazmak bile her insanın yapabileceği kolay bir iş değildir. Hissiyatı karşı tarafa aktarabilmek bile bence çok meşakkatli bir iştir. İster hece ölçülü ister aruz ölçülü ister serbest nazım biçiminde; ister uyaklı ister uyaksız, fark etmez her biçimde şiir yazılabilir. Benim fikrime göre şiir, her ne konuda ve her ne biçimde olursa olsun karşı tarafa hissiyatı aktarmak için bir sanatçının yardım alabileceği en iyi araçtır. Şair kendi yazabildiği nazım biçimi, nazım türüne göre; hangisinde daha başarılı, hangisinde anlatmak istediğini karşı tarafa aktarabiliyorsa ona göre yazmalıdır. Çünkü şiirin tüm terimlerini öğrenip teknik olarak kusursuz, yüzde yüz sanatsal şiirler yazmaya çalışan şair, bu kusursuzluk ve sanatsallık sevdası yüzünden hislerinden uzaklaşmak zorunda kalabiliyor. Bu nedenle benim için hisleri aktararak şiir yazmak, teknik olarak kusursuz şiirler yazmaktan daha hakikidir. Yaptığınız yorum için çok teşekkür ederim. Hayırlı geceler. Şiirleriniz daim olsun.
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 777
Teşekkür ederim. Lakin teknik olarak kusursuz bir şiir ifadesini doğru bulmuyorum, çünkü şiirin tekniğinin olup olmadığı tartışılır; lakin teknik dediğimiz şey bence kalemi nasıl tuttuğumuzdur.

Aksine benim fikrim şiir ne anlattığımızdan çok onu nasıl anlattığımızdır. Yoksa bir mektupla bir şiiri ayıran şey sadece satırlar halinde yazılıyor oluşu olamaz. Eğer hissiyatı karşı tarafa geçirmekse gaye buna eminim ki nesir ile bu daha iyi yapılabilir. Burada şiirden, yani bir sanattan, sanat eserinden bahsediyoruz. Benim nazarımda Da Vinci'nin bir tablosunun kıymeti ne ise şiirin kıymeti de odur ki elbette daha da fazladır. Dahası dikkat ederseniz eline kalem alan herkes dedim, eline kalem olan ve bir ah çekerek yazılanlar çok; mesela sosyal medyada paylaşılan milyonlarca yazıyı şiir saymalıyız o zaman.

Diğer yandan "teknik" olarak kusursuz hem de mana bakımından kusursuz şiirler mazimizde sayamayacağımız kadar çok. Hem teknik dediğimiz şey gramer, üslup, ahenk, muhteva değil midir? Bunlar elbette olmalı.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: