6 mesaj
 2359
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Muharrem DELİBAŞ
Profil: Doğrulandı
Beğendi : 326
Beğenildi : 285
Hakk’ın nazarıyla doğan, ruhu dünyaya bağlayan, iradeyi hiçe sayan; düşünceyi, aklı ve mantığı sıfırlayan, onuru ve gururu noktalayan, seher vakti ışıyan, 7/24 yar adını sayıklayan, bir vakti ötekine uymayan, kendi gerçeğinden ötesini umursamayan, sezgiye ve duyguya yaslanan, zor kavranan, hemen davranan, sevgi kıskacında kıvranan, hatıra dayanan, atalardan miras kalan, türkülerle yanan ateşlerde yıkanan, yar yolunda kendini umursamayan, A’dan Z’ye her cefaya katlanan, sınırı, gücü ve hikmeti belirsiz; kabulü sınırsız; deryalardan derin, kutuplardan serin, güneşten kat kat sıcak, Hayrani’nin sözlerinden parlak, paha biçilmez , “kahrı çekilmez”, sevda bulutlu incileri eksilmez, arzusundan geçilmez, nedeni aranmaz, yaptığının hesabı sorulmaz, kararından geri dönülmez, pamuktan yumuşak, demirden sert, kuyumcu terazisinden kat kat hassas, emsalsiz sihirbaz, Hakkın nazarı, sanatın pazarı, duygunun seli, sözün yeli, Kudret'in eli, sevgiyle beslenen, Hakkın sırrına eren, görülmeyeni gören, daracık yere evreni yükleyen, sevgiyle beslenen, kendi kendine geçinen, bir sözle yetinen, her vakit direnen, sanatın ince damarı, aşkın arif mimarı, ömrün sonsuz baharı, gözlerin ağulu pınarı, sezginin her anı, yar derdine düşen, okyanuslardaki oksijen, her yere götüren, ne bin hatayı ne de yanlışı gören, hiç kimseyi hor görmeyen, hoşgörüyü ören, sözün ve közün adı, insanlığın tadı, Allah’ın evi; sınırsız sevi, bazen yanardağ ateşi bazen buzdağı, sevdanın sihirli ağı, güzelliğin tutsağı, ıstırabın kara, kuytu kulesi, aşkın yakan şulesi, coşkulu taşkın nehir, içinde sihir, imge peteği, sevgi çiçeği, üretmede mahir, kıskançlıkta zehir, yıllara panzehir, sabırda zirve, ezelden kirve, kahırda evre, nurdan çevre, derdimi deşme, kahır kuyumu eşme, Hayrani’nin gözleri çeşme, yar adı kazılmış döşüme, her gün girer düşüme, yüreğim lime lime...

Muharrem Delibaş
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
#2 ·
Ad Soyad: Necmettin özkahraman
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldeweb
Beğendi : 79
Beğenildi : 86
gönlü, bütün cihetiyle tasvir ettiniz sanırım hocam. bu kadar tanımdan sonra gönlün ne olduğunu bilmediğimi kavradım. gönlün, yanlış tercihleri oluyor mu gerçekten, ben gönle verdiğim değerden onu hep karşımda göreceğim bir mesafede tutuyordum. biraz kafam karıştı hocam. beni, ışığınızla aydınlatın..
#3 ·
Ad Soyad: Ferhat Yıldız
Beğenildi : 2
elinize sağlık, bilgilendirici ve açıklayıcı olmuş
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Ad Soyad: Muharrem DELİBAŞ
Profil: Doğrulandı
Beğendi : 326
Beğenildi : 285
Necmettin yazdı: 23 Ara 2020, 19.29 gönlü, bütün cihetiyle tasvir ettiniz sanırım hocam. bu kadar tanımdan sonra gönlün ne olduğunu bilmediğimi kavradım. gönlün, yanlış tercihleri oluyor mu gerçekten, ben gönle verdiğim değerden onu hep karşımda göreceğim bir mesafede tutuyordum. biraz kafam karıştı hocam. beni, ışığınızla aydınlatın..
Öncelikle uzun ve göreceli metni okuduğunuz ve değerlendirme gayreti içinde olduğunuz için teşekkür ederim. Bazen kafama takılan ve sevdiğim değerler, kavramlar ve kişiler için bir şeyler yazmayı kendime bir borç bilirim. Şiir ve düzyazı çabalarım da bu borcu ödeyebilmek içindir. Ben bu değeri biraz abartıyla sanatsal ve öznel olarak açmaya, somutlaştırmaya çalıştım "Gönül" (benzer anlamlarda; kalp, bağır, sine, dil, yürek) kavramı divan şiirinde, daha çok da halk şiirinde (Yunus Emre ... Neşet Ertaş ...vb.) şair ve ozanlarımız tarafından yarı kutsanılan; aşkın doğduğu yer, sevgi ve niyet merkezidir. Sevginin kaynağı duygudur. Duygu aklı takmaz ve ona uymaz (özellikle aşk hususunda) Bu durum kişiyi müşkül hallerde bırakabilir; böylelikle gönül kişinin başına dertler açabilir. Nitekim bu durumu, gönül bu ... diye başlayan kalıplaşmış sözde görebiliriz. Saygılar.
#5 ·
Ad Soyad: Necmettin özkahraman
Beğendi : 79
Beğenildi : 86
eyvallah hocam. kavramlar güzel, dolu kavramlar. Ve gönlü çanak anten gibi, bir anda bir çok frekansa gönderebilmek doluluğunuzu ve istidatınızı gösterir.
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Ad Soyad: Ahmet Adanur
X (namıdiğer Twitter): ahmetadanur
Beğendi : 14
Beğenildi : 24
Hocam maşallah, Gönül bundan daha geniş bir tanım ve tasvirle anlatılamazdı.
Gönlünüze ve elinize sağlık...
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: