Sevdanın Rengi - Muharrem DELİBAŞ

Baş tacımız...
küntagsu
★★☆☆☆

#1 Sevdanın Rengi - Muharrem DELİBAŞ

Mesaj gönderen küntagsu »

Sarp dağların yamaçlarında akan
Billur sular misali
Sevdalandım renklere
Bir bir, tabiatın ikramı gözlere
Hepsi buluşunca gökkuşağı
Yağmur ve güneşin visali

İşte bak çepeçevre gökte, rengârenk çiçeklerde
Hayalleri umutlarla buluşturan
Ufukların müjdecisi
Uzaklara kadar baştan başa tavana döşeli halı
Göklerin atlası,
Sevgi rengi mavi mi?

Aşk ki hayatın girift ipliği
Kader biçer istediğine âşıklık gömleği
Hüzün, aşkın tükenmez yemeği, gözyaşı ilmeği
Düşlerde sürer yaşama isteği
Çeker hayata bağlar yeniden
Pembe midir hayallerde yeşeren?

Mevsimleri kalbe doldurup taşıran
Buram buram yaşama sevinci kokan
Cıvıl cıvıl baharlara koşan
Dağların eteklerindeki bal petekleri gibi
Gözleri kamaştıran, akşamın altınları
Sarışınlardan rengini alan sarı mı?

Dolunay misali büyülü perilerin
Güzelliğin, inceliğin, zarafetin,
Gençliğin ve saflığın aklığı
Sabahın gümüşleri
Hayal gemicikleri tüyden hafif bulutların
Cümle fidan kızların gelinlik rengi beyaz mı?

Tepeden tırnağa ürperten
Kıskançlık kumaşıyla kalbi kuşatan
Karşılıksız çek gibi kandıran
Mevsimsiz kış ayazında kavuran
Umutları bir bir kıran, kumpas kuran
Ayrılığın, özlemin ve ölümün karası mı?

Gözlere katarken nice nice hülya
Gören gözler yaşar bambaşka bir rüya
Bu gözler tanımaz hiçbir kural, hiçbir perva
Bu gözlerde kat kat
Bitkilerin dokusu, çiçeklerin kokusu örülmüştür
Yeşilin vurgununun iflah olmadığı görülmüştür

Ben güneşin akşam kızıllığını içerken
Kraliçeler imge yıldızlarında konuktular
Bensiz renklerin cümlesi hayli soluktular
Benim için karıştırdı sarıyla siyahı
Amatörce boyadı filelerini 16 yaşında bir delikanlı
Güneşin altın kadehinden billur badesini içirdi
Ve beni Hayrani’nin gönlüne bulaştırdı.
Rengimle kuşattı şiirlerini dillerde dolaştırdı
Turuncuyum ben, gizem, kararlılık ve ateş bendedir.

Sevda ateşlenir, kanda delice dolaşır
Adım adım tüm hücrelere bulaşır
Ölçü, ayar kaçar, tutkular oynaşır
Kanayan yara bir an için kabuklaşır
Ve aşk kırmızıda tonlaşır.

Muharrem DELİBAŞ ( 2016-2021) Düzenlendi
En son küntagsu tarafından 24 Oca 2021, 11:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
Sonsuzhuzur
Premium

#2 Sevdanın Rengi - Muharrem DELİBAŞ

Mesaj gönderen Sonsuzhuzur »

Kaleminize ve yüreğinize sağlık hocam,gerçekten çok güzel olmuş her hecesi.
küntagsu
★★☆☆☆

#3 Sevdanın Rengi - Muharrem DELİBAŞ

Mümine Hanım iltifatınız için teşekkür ederim. Sizin şiirleriniz de siyah kuşağa doğru kuşak almaya devam ediyor.
Sonsuzhuzur
Premium

#4 Sevdanın Rengi - Muharrem DELİBAŞ

Mesaj gönderen Sonsuzhuzur »

Rica ederim hocam,umarım bir gün sizden en guzel takdiri de alırım inşaallah sizden.
yusuf
Haftanın Şairi

#5 Sevdanın Rengi - Muharrem DELİBAŞ

Mesaj gönderen yusuf »

Kaleminize ,gönlünüze sağlık Muharrem Bey. Şiirdeki benzetmeler gerçekten çok Güzel. Dizelerin bir tesbih gibi sıralanışı, dörtlüklerdeki ve şiirin genelindeki bütünlük, kafiye örgüsü ve uyumu gerçekten taktire şayan. Affınıza sığınarak şiirinize bir eleştiri yapmak itiyorum. Şiirinize,biçim ve konunun ele alınışı yönünden diyecek yok. Şiirinizi inanın üç kez okudum. Şiiriniz duygu yönünden yüreğimin bam teline tam anlamıyla dokumamdı. Şiiriniz duygu derinliği konusunda biraz zayıf kalmış gibi geldi bana. Şiiriniz daha çok "sevda" ya dönük bir aktarım manzumesi gibi . Belki de ben şiirinize tam anlamıyla vakıf olmadığım için şiirinizdeki duyguyu hissedememişimdir. Şiirinize dönük değerlendirmemde bir kelimem dahi sizi üzdüyse af ola. Saygılarımla….Muhabbette muhabbetle kalın inşallah.
küntagsu
★★☆☆☆

#6 Sevdanın Rengi - Muharrem DELİBAŞ

Yusuf Bey, olumlu ve olumsuz tüm değerlendirmeleriniz için teşekkür ederim. Ben ne kadar samimiysem sizin de üslubunuza binaen aynı samimiyette olduğunuza eminim. Bu nedenle şiirimle ilgili yapılmasını arzu ettiğim eleştirilerde bulunmanız beni üzmez, sevindirir çünkü gelişimin baş şartı olası noksanların ve zayıf yönlerin dile getirilmesidir. Bunun için de gönül alıcı sözleri en aza indirebiliriz.
Şiirimin, ahenk akıcılık, birim bütünlüğü taşıdığını belirtmişsiniz. Bu özellikler kolay sağlandı belki. Her bentte ayrı bir renk anlattığım için birim bütünlüğünü sağlamak da zor olmadı. Şiirde temelde sevdayı -değindiğiniz gibi- kendimi değil genel duyguları renklere selam göndererek anlattım. Ama duygu olarak gördüğünüz zayıflığı- şiiri yazdığım için- benim görebilmem zor. Renklerin özellikleri ve değeri mi ön planda olmalıydı acaba? Sizden ricam, duygunun içeriğinin neler olabileceğini açıp belirtmeniz ve bunu nasıl sağlayabileceğim hususunda ister şiir yazarak ister şiirimdeki zayıf yönleri düzelterek bana daha geniş bakış açısına sahip olmam için katkıda bulunabilmeniz. Sevgi ve saygılarımla.
yusuf
Haftanın Şairi

#7 Sevdanın Rengi - Muharrem DELİBAŞ

Mesaj gönderen yusuf »

Merhaba Muharrem Bey, elimden geldiği kadar şiirinize duyguyu nasıl katabilirsiniz konusunda düşüncelerimi paylaşacağım. Şunu da belirtmek isterim ki şiirde duygunun nasıl anlatılacağını anlatmak kanımca mümkün değil. Belki klişe olacak ama duygu anlatılacak bir konu değil iç dünyanızda ve içinizde yaşayacağınız bir durumdur. Acizane olarak bu konu size birkaç önerinde bulunmak isterim.

1."Şiirde temelde sevdayı -değindiğiniz gibi- kendimi değil genel duyguları renklere selam göndererek anlattım."
Şiirde "kendimi değil genel duyguları" diye ifade etmişsiniz. Bence şiirde kendinizi, kendi duygularınızı anlatmalısınız. Renklerle ilgili genel duyguları sıraladığınızda bilinen şeylerin bir tekrarını yapmış oluyorsunuz.
Önemli olan bence renklere sizin yükleyeceğiniz anlam.

Nedir sevdanın rengi kardeş?
Siyah, beyaz, yeşil, mavi, gri
Turuncu, kırmızı, mor, lacivert, pembe mi?

Burada nerdeyse tüm renkleri sıralamışsınız. Şiirin bu kısmında renklerin bu şekilde sıralanışı şiirin giriş kısmını sıradanlaştırmış bence. Yanlış anlamazsanız şiiriniz üzerinde burası şöyle, burası böyle...olmalı şeklinde bir değişiklik yapmayacağım. Bu şiir sizin eseriniz.Bağışlayın bu haddi kendimde görmüyorum.
Mesala şiire bu renklerin size hissettirdikleri ile giriş yapabilirdiniz.

2.Şiirde biçime, ölçüye büyük önem verdiğinizi aşikar ve bu konuda gerçekten başarılısınız. Şiiri bir kalıbın içine sokmak bazen duyguların akış özgürlüğünü ve duyguların gücünü kısıtlıyor bence. Bu konuda duygularınızı serbest bırakın. İlla bir şiiri kalıba sokmaya çalışmayın.Mesala serbest ölçüyle de yazmayı deneyin.Belki de serbest ölçüyle daha güzel yazacaksınız. Yukarıda sıraladıklarım yazının başında söylediğim gibi naçizane önerilerimdir. Haddimi aşmamışımdır umarım. Selam ve saygılarımla...
Necmettin
☆☆☆☆☆

#8 Sevdanın Rengi - Muharrem DELİBAŞ

Mesaj gönderen Necmettin »

hocam yüreğinize sağlık. Şiiriniz, hararetimi alacak soğuk bir bardak ayran gibi değiyor dudağıma. beklemeksızın bardağı hemen dikliyorum fakat; çok fazla durak ve virgül kullanımı sanki bir çırpıda içmemi engeleyerek, bardağın içine düşmüş saman otlarına dönüşüyor. aldığım lezzeti durmadan kıymıklıyor bu kuru saman otlarının fazlalığı.
küntagsu
★★☆☆☆

#9 Sevdanın Rengi - Muharrem DELİBAŞ

Yusuf Bey, yapıcı eleştiri ve önerileriniz için tekrar teşekkür ederim. Şiirlerimi bu şiirde olduğu gibi genellikle ölçüsüz yazıyorum ama uyak ve iç uyaktan her zaman yararlanıyorum. Düzenleme ve üretme sürecinde önerilerinizden yararlanacağım.
Şiirin ilk bendini şöyle değiştirdim:

Güzel günler misali
Sevdalandım renklere ayrı ayrı
Her biri tabiatın ikramı gözlere
Bir araya gelince gökkuşağı
Yağmur ve güneşin visali

Necmettin Bey, bilirsiniz ki ayran malzemesine, çalkalanmasına ve içildiği zamana bağlı olarak bazen çok lezzetli bazen de bulanık bir su gibi tatsız olabilir. Ne kadar uğraşsam da gücümün yetmediği ayrıntılar şiirin akışını zayıflatabiliyor. Bir içim su tadı yakalayabilmem için yaptığınız tespitten yararlanacağım ve daha sonraki şiirlerimde yüreğinize -umarım- istediğiniz serinliği sunarım, diye düşünüyorum.
Öneriler doğrultusunda şiirde bazı değişiklikler yaparak gönüllere sundum.
İki şair arkadaşıma da tekrar gönül dolusu teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım.