Anılarda Saklı - Mina Karagöz

minakaragoz
Acemi
Ad Soyad: Mina

#1 Anılarda Saklı - Mina Karagöz

Mesaj minakaragoz ·

uzunca bir süre sonra
şimdi yine yan yanayız
çok yakınız birbirimize
bir kaç adım var aramızda

konuşmadığımız
dudaklarımın dudaklarından
ellerimin ellerinden
en çok yüreğimin yüreğinden ayrı kaldığı
bunca zaman sonra
sen ve ben ilk kez bu kadar yakınız

fakat eskisi gibi değil
bakışlar, hisler
hiç bir şey aynı değil artık

zaman hepsini alıp götürüvermiş
bu geçen uzun zaman silip süpürüvermiş
her baktığımda daldığım bakışların şimdilerde farklı
anılar yaşanmamış gibi bakışlar var şimdi
maziyi unutmuş bakışlar
unutulmuşluklarla dolu bakışlar kalmış geriye
görüp, anlasam da hepsini bir bakışımda
içime söz geçiremiyorum
maziyi arıyor duruyorum
eski gözlerini
eski sözlerini
eskiye bıraktığın o gözlerini
eskiye bıraktığın o sözlerini
şimdi ruhum hep arıyor
anılarda kalan ikimizi
anılarda saklanmış seni ve
anılarda kaybolan mutlu günleri

Mina Karagöz
Kullanıcı avatarı
halilesen
Yönetici
Ad Soyad: Halil ESEN

#2 Anılarda Saklı - Mina Karagöz

Mesaj halilesen ·

Şimdi yazacaklarım size ağır gelmesin. Şahsınızla alakalı değil. Zira kim olduğu fark etmez, aynılarını babama da söylerdim.

Evvela şiirinin temelinde konuşuyormuş gibilik var. Yani sanki konuşulanlar aynen yazılmış gibi. Benim tavsiyem daha kitabi ve şiire has bir üslup ile yazmanızdır. Galiba Nazım Hikmet, Orhan Veli gibi şiiri sanat eserinden başka türlü görenleri, onu konuşmaya değil, sokağa indirenleri okuyorsunuz. Sizlere saf şairlerimizi tavsiye ederim. Dahası mazimizin büyük üstadlarını. Bize 2 bin yıllık bir şiir mirası kalmış, niçin ondan istifade etmeyelim. Şiir okumak, ben dahil, bir şairin yapabileceği en iyi egzersizdir, bir de lügat karıştırmak.

Dahası yaza yaza, lakin bunun farkında olarak kendinize bir şiir üslubu geliştirmelisiniz. Ne yazık ki nazmın nesre yakınlığı eskisi gibi değil, eski nesir anlaşılır olmanın yanında sağlam idi. Şimdikiler ise adi bir çocuk konuşması gibi.

Şiire sadece muhteva olarak bakmamalısınız. Onun yanında üslup ve ahenk de mühimdir. Unutmayın ki şiir ne anlattığınızdan çok onu nasıl anlattığınızdır, lakin bunu yaparken de mana terk edilmez.

Sizlerin de diğer şiir paylaşımlarına yorumlar yapmanızı ve eleştirmenizi temenni ediyorum. Çünkü buranın amacı, sadece şiir olmasa da, tartışmaktır. Burada tüm kültür sanat, fikir ve edebiyat paylaşımları yapabilir, hakkında tartışabilirsiniz. Böylece sizinle aynı amaç uğrunda bir araya gelmiş insanlarla etkileşimde bulunmuş, iyi zaman geçirmiş olursunuz. Kendinizi geliştirmek için buradan daha iyi bir yer olamaz.

Kaleminize sağlık; şiiriniz daim olsun.
cagrikutaydogan
☆☆
Ad Soyad: Çağrı Kutay Doğan

#3 Anılarda Saklı - Mina Karagöz

Mesaj cagrikutaydogan ·

Keşke şiirinizi yazarken daha fazla noktalama işareti kullanıp biraz daha şiirselliğe önem verseydiniz çok daha güzel bir eser ortaya çıkarabilirdiniz. Şahsen noktalama işaretlerinin eksikliğinden dolayı bazı yerleri anlamada güçlük çektim. Kaleminize sağlık. Bu şiirinizle bile ortaya daha güzel şiiler koyabileceğiniz anlaşılıyor. Daha güzel şiirlerinizi görmek dileği ile
Omerefe
☆☆
Ad Soyad: Ömer efe

#4 Anılarda Saklı - Mina Karagöz

Mesaj Omerefe ·

Şiir bence herkeste farklı şey ifade eder ve herkes başka bir şey koyar ortaya. Böyle olması şiir olduğu özelliğini kaybettirmez ama. Şiirin kendi içinde sıkı kurallarına vardır ne yaparsak yapalım o yöne yönelir.
Şiiriniz bir masada iki kişi konuşuyormuş gibi olmuş ve biraz basit kalmış. Yazılmadan elbet çok güçlüdür duygular ama kalemde bunu hissettirememiş. Kaleminizi geliştirmeniz dileğiyle...