KDY ile Kitabınızı Çıkarın! Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık ile Nasıl Kitap Çıkartılır?

Kullanıcı avatarı
halilesen
Yönetici

#1 KDY ile Kitabınızı Çıkarın! Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık ile Nasıl Kitap Çıkartılır?

Mesaj gönderen halilesen »

KDY, yani Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık ile kitabınızı basılı olarak çıkarabilirsiniz. Doğrudan Yayıncılık kitabınızın satıldığı kadar basımının yapılmasıdır. Yani bugün dokuz tane sattı, tahminen on, on bir tane basıp gönderilir. Bu sistem yurt dışında uzun yıllardır mevcuttu, başınıda Amazon çekmekteydi; şimdi, daha doğrusu uzun bir süredir, artık KDY ile ülkemizde de kullanılmaktadır. Eserlerinizi ki bu eserler absürt derecede saçmalık değilse büyük ihtimalle kabul edilir, gönderiyorsunuz, ardından sözleşmeyi imzalayıp gönderiyorsunuz ve işlemler başlıyor. Dahası kitabınız Kitapyurdu aracılığıyla milyonlarca okuyucuyla buluşuyor.

Bu sistemin artıları nelerdir?
* Yayımevlerinin birçoğu kitaplarda seçimlerinde titizlik yapar, kitabınızı çok defa maliyet/gelir kaygısından basmayabilir, KDY seçim yapmaz, satıldığı kadar basılacağı için gelir kaygısı yoktur.
* Diğer yayımevleri size çok düşük bir telif verir, bu bildiğim kadarıyla genelde yüzde 10 civarıdır. KDY sizlere yüzde 50 telif veriyor. Yasal kesintiler ile bu yüzde 42 oluyor. Yani 10 liralık bir kitaptan kitap başı 4 lira kazanırsınız.
* Kitabınızın basımı için bir ücret ödemiyorsunuz.

Bu sistemin eksileri ne?
* KDY sadece Kitapyurdu.com sitesinde kitaplarınızı satar, dağıtımını yapmaz. Aslında Karbon Yayınları da onlara ait ve dağıtım yapıyorlar, belki ileride yapabilirler, fakat kitabınızın sadece kitapyurdu.com'da satılacağını bilmelisiniz, dahası siz istediğiniz kadar kitabı yüzde elli indirimle alıp kendiniz satabilir veya dağıtabilirsiniz.
* Kalite olarak kötü değil, asla kötü değil, lakin bir YKY kadar da değil.
* Kitap kapağı, mizanpaj ve editörlük kısmına karışmıyorlar, onlar size ait.

Peki nasıl kitabınızı bastırabilirsiniz.
Sisteme kaydolun/giriş yapın, kitapyurdu.com üyeliğiniz varsa bu üyelik ile giriş yapın, Eser oluşturun, teknik talimatları girin, eserinizi gönderin, sözleşmeyi indirin, imzalayın, -iki yıllık bir sözleşmedir, iptal etmezseniz hep devam eder- PTT'aracılığıyla gönderin. Lakin burada İmza tasdiki isteniliyor. Fakat yeni gelen bir seçenekle e-devletten çıkaracağınız bazı bilgilerle buna gerek kalmayabilir. Dahası KDY editörleri yasal olarak uygunluğu için kontrol ediyorlar. Kontrol sağlandığında ve herhangi bir problem olmadığında sizden kapak mizanpaj ve editörlüğü kendiniz mi yapacaksınız yoksa ajanslara mı yaptıracaksınız, bunu seçmenizi istiyorlar. Eğer Indesing, Illistutrator ve Photoshop gibi pragram bilginiz yoksa ajanlara yaptırmalısınız, lakin onlar sizlerden 1200 liradan başlayan bir ücret istiyorlar. Burada ben devreye giriyorum. Onların sadece yarı fiyatına tüm işlerinizi hallediyorum. Şuradaki ilanıma bakınız: Kitap Kapağı, Mizanpajı ve Editörlüğü Yapılır!

Dahası bu süreç sonunda işlemler tamamlandığında fiyatınız belirleniyor, kitap için sitede sayfa oluşturuluyor ve bu tüm işlemlerden sonra 3 gün içinde kitabınız satışta oluyor. Kendi kitabınızı sayısız kadar yüzde elli indirimle alabiliyorsunuz.

Ben kendi kitabımı Yalnızlık Varsa İçinde şiir kitabını KDY ile çıkarttım. Her şeyini kendim yaptım, sade olmasını istedim, çok çok daha iyisini yapabilirdim, heyecandan hemen çıksın istedim.

Daha fazla bilgin için: https://kdy.kitapyurdu.com/