TAVŞAN JOJO – Film Yorumu

Tavşan Jojo veya orijinal ismiyle Jojo Rabbit, 2020 Oscar ödüllerinde En İyi Uyarlama Senaryo‘ya layık görülmüş, hiciv sanatının sinemadaki en muhteşem misallerinden biri; Christine Leunens tarafından yazılan Gökyüzü Hapsi isimli romandan uyarlama Jojo Rabbit, yönetmeni, yapımcısı ve oyuncusu olan Taika Waititi‘in şaheseri.

Bazıları filme sanat filmi diyerek yok sayabilir, lakin söylemek lazımdır ki Tavşan Jojo filmi sadece sanat değil, çok iyi bir dram, aksiyon, savaş, aşk ve komedi filmdir. Evet, neticede ortaya bir sanat eseri çıkmaktadır.

tavsan-jojo-jojo-rabbit-taika-waititi-film-yorumu

IMDb: 7,9/10 | Sinemalar: 7,7/10 | Beyazperde: 3,7/5

Marvel filmlerinden tanıdığımız Scarlett Johansson, aynı zamanda filmin yönetmeni, yapımcısı ve senaristi olan Taika Waititi, Sam Rockwell, Alfie Allen, Rebel Wilson, Thomasin McKenzie ve baş karakterimiz Roman Griffin Davis filmde müthiş bir performans sergilediği Tavşan Jojo filminin inceleme ve film yorumuna geçmeden evvel filmi yasal olarak neden izleyebileceğinizi haber etmek isteriz.

Tavşan Jojo filmi nereden izlenir?

Jojo Rabbit filmini izleyebilmek için birkaç seçeneğiniz var. Mac, Windows, iOS ve destekleyen TV’ler için Apple TV yahut iTunes Store; neredeyse diğer tüm platformlardan erişebileceğiniz Google Play Filmler -yeni ismi muhtemel Google TV- ile satın almak ile kiralamak tercihinde bulabilirsiniz. Satın aldığınız film ömür boyu size aittir. Kiralama için 30 gün müddet, lakin başlatıldığında 2 günlük bir süreniz bulunmaktadır.

iTunes Store | Kirala ₺4,99 / Satın Al ₺18,99
Google Play Filmler | Kirala ₺4,99 / Satın Al ₺19,99

Tavşan Jojo / Jojo Rabbit Fragman

JOJO RABBIT Film Yorumu

Film Nazilerin son demlerindeki Almanya’yı, hayali arkadaşı ve Yorki’den başka dostu olmayan, annesi ile yaşan Johannes’ın gözünden anlatır. Johannes, Hitlerjugend üyesi bir Nazi fanatiği ve hayali arkadaşı Hitler (Taika Waititi) olan 10 yaşında bir çocuktur. Taika Waititi’dan bahsetmişken onun bu şaheserinde canlandırdığı Hitler performansı son derece başarılıdır.

tavsan-jojo-jojo-rabbit-taika-waititi-film-yorumu-obelde.com-o-belde

10 yaşındaki bir çocuğun gözünden bir bakış gerçekleştiği için sinematografisi de bir çocuğun dünyayı gördüğü gibi canlı renklere sahiptir. Kullanılan bazı teknikler sadece gördüklerini değil, hayal dünyası ve hissiyatları da yansıtılmış.

Bu Nazi fanatiği çocuk, her ne kadar sert bir tabiatı benimsemek istesek de iyi kalpli ve bir tavşanı bile öldüremeyecek kadar merhametlidir. Tavşan lakabını ilk sahnelerde ona öldürülmesi söylenen bir tavşanı bağışladığı ve ona kaçma imkanını verdiği için almıştır.

Jojo’nun annesi, Özür Almanya tarafları bir anti-Nazidir. Bunu belli etmez. Gizlice bazı faaliyetlerde bulunur. Tavşan Jojo’da bulunan bu ve benzer karakterler ile bizlere tek tip Alman değil, o devirdeki toplum içindeki farklılık gösterilir. Tüm masallara inanan fanatikler, aykırılar ve yaşamaya devam etmek için sessiz kalanlar vardır.

tavsan-jojo-jojo-rabbit-taika-waititi-film-yorumu-obelde.com-o-belde

Jojo, bir gün annesinin tavan arasında bir Yahudi’yi sakladığını öğrenir. Korkar, çünkü ona verilen eğitimde Yahudiler adeta bir canavardır; boynuzlarının olması, zihin okuyabilmeleri, geceleri yarasa gibi tavanda sarkmaları gibi şeyler öğretilmiştir. Öyle ki sadece çocuklar değil, bu masala inanan büyük kimseler de vardır. Lakin Jojo’nun bu korkusu meraka, alakaya ve nihayetinde sevgiye dönüşecektir. Tüm hayatı altüst olacak, inandıklarının, ona öğretilenlerin yanlış olduğunu görmek onu derinden sarsacaktır.

Tavşan Jojo filminde, birkaç kahredici sahne dışında, şiddet ve nefret bulunmuyor; lakin size arka planda, bu hadiselerin haricinde var olan vahşeti hissettirmektedir.

tavsan-jojo-jojo-rabbit-taika-waititi-film-yorumu-obelde.com-o-belde

Bazı eleştirmenler Jojo Rabbit hakkındaki film yorumlarında bu filmde Hitler’i sempatik gösterdiği ifade etmektedir. Lakin film bu suçlamalardan uzaktır. Aynı eleştirmenler Joker için “gülünecek bir şey yok” demektedir. Oysa Joker’in gülmesi, komik olduğu için değildir. Elbette hiçbiri bizim Gülen Adam’ımız etmez, orası ayrı bir mevzu bahsidir.

Bu arada bilmiyorum ne kadar fark edildi ve 2019’un öne çıkan bir değil, birçok harika filmi vardı. Felaket 2020’nin evveli… Koronavirüs sebebiyle ne yazık ki sinema da büyük hasarlar gördü.

Bir Taika Waititi filmi olan Tavşan Jojo veya Jojo Rabbit, sadece 2019 senesinin değil, tüm zamanların en iyi filmlerinden bir tanesidir. İyi bir filmi meydana getirebilecek her bir unsuru en iyi şekilde bünyesinde barındırmaktadır. O kadar ki üzerine film yorumu yapabilmek kudretini bile vermemektedir. Tavşan Jojo kesinlikle arşivlerde bulunması lazım gelen bir filmdir. Sizin film hakkında yorumunuz nedir? Lütfen aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşınız.