İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Vahşetin Çağrısı Film Eleştirisi

Jack London‘un aynı isimli kitabından uyarlanan Vahşetin Çağrısı filmi, orijinal ismiyle The Call of the Wild, yönetmenliğini Chris Sanders‘in yaptığı 2020 yapımı sinema filmidir.

En başta söylemek lazım gelir ki filmin Türkçe ismi yanlış ve yanıltıcıdır. Çünkü The Call of the Wild derken, vahşiden maksat vahşi tabiattır. Vahşi tabiatın çağrısı, demek çok daha doğrudur. Tabiat vahşi midir, elbette hayır. Bunu derken onun insan tabiatından uzaklığı ele alınıyor olabilir. O halde Tabiatın Çağrısı demek, daha doğru olacaktı. Gerçi bu saatten son hiç kimsenin düzeltmeyeceğini de biliyorum; en azından doğrusunu belirtmiş oldum.

vahsetin-cagrisi-the-call-of-the-wild-film-inceleme-analiz-ve-yorum-vahsetin-cagrisi-the-call-of-the-wild-2020-film-chris-sanders-jack-london-harrison-ford-vahsetin-cagrisi-film-posteri

IMDb 6,8/10 | Beyazperde 3,5/5 | Sinemalar.com 8/10

Oyuncu kadrosunda Harrison Ford, Omar Sy, Cara Gee, Dan Stevens, Karen Gillan ve Bradley Whitford gibi aktör ve aktrislerin bulunduğu Vahşetin Çağrısı filminin spoiler’sız inceleme ve yorum kısmına geçmeden evvel yasal olarak nereden izleyebileceğinizden bahsedeceğim.

Vahşetin Çağrısı filmi nereden izlenir?

Film yasal olarak sadece iTunes Store veya Apple TV‘den izleyebilirsiniz. iTunes, tüm Apple cihazlarına kurulabildiği gibi Windows’a da kurulabilmekte. Eğer destekliyorsa akıllı televizyonlarda da kullanılabilmektedir.

iTunes Store | Apple TV | Satın al ₺18,99

Vahşetin Çağrısı (The Call of the Wild) film inceleme ve yorumum

Kitaptan uyarlama filmlerdeki en büyük problemlerden birisi kitapta kelimeler ile tarif edilen hisleri, görüntüyle yansıtmağa çalışırken ortaya çıkan başarısızlıktır. Lakin sinemada kitaptaki gibi tek bir unsur bulunmaz. (ki bu tek unsur gibi duran kelime, kendi içinde sinemadan daha çok unsur barındırır.) Pek çok yönden yansıtılmağa çalışılan bu his, bazılarını, hatta pek çoklarını saymazsak başarılıdır, çünkü harika bir oyunculuk, sinematografi ve müzikleri vardır. Fakat iş iç dünyayı yansıtmak olunca, hele bir köpeğin iç dünyasını yansıtmak olunca iş çok daha zorlaşıyor.

Vahşetin Çağrısı filminde görsel efekt ilk intibada bulunmaz, daha doğrusu göze batmaz. Çünkü her şey gerçek gibidir. Lakin baş karakterimiz bir tür kurt köpeği olan Buck‘un haddinden fazla zeka belirtisi göstermesi ve gözlerindeki insani bir yansıma bize filmin derhal bir kurmaca veya efekt olduğunu bildirmektedir. Bu yönden evet, başarısız gibi gözükse de onun iç dünyasını gözlerine sığdırmanın takdir edilmesi lazım geldiğini düşünüyorum. Film boyunca asla sıkılmayacağımız bir maceraya onunla, o her şeyi anlayan gözlerle eşlik etmek harika bir zevk vermektedir. Dahası efektlerin gerçeklik ile birleştirmesini başarılı buldum.

Evcil bir köpek iken kaçırılması ve çeşitli zorluklardan geçerek onun kendini bulma macerası, zannediyoruz ki kitabın gerçekçiliği ve çarpıcılığı kadar olmasa da idare eder bir şekilde yansıtılmış. Dostluğu ve arayışı anlatırken insanlığın panoramasını çeken bu hikayenin kitabını okumamış bulunanların bile kitabın filmde yeterince iyi yansıtılmadığı düşündüklerini söylemek yanlış olmaz. Çünkü kelimeler çok daha kuvvetlidir, dahası kitap okurken göz hariç araya bir vasıta almadan direkt beyne işler.

Filmde hoşuma giden bir diğer unsur da hayvanlar ile insanların ilişkilerini geniş bir yelpaze ile bizlere sunmuş bulunmasıdır. Vahşetin Çağrısı bu yönden müthiş bir empati yapmamıza imkan vermektedir. Dahası az evvel üzerinden basit bir şekilde geçtiğim bir köpeğin kendini bulma macerası hikaye açısından zevk vericidir.

  • vahsetin-cagrisi-filmi-the-call-of-the-wild-filmi-2020-film-inceleme-analiz-elestiri-yorum-2020-film-chris-sanders-jack-london-harrison-ford-vahsetin-cagrisi-film-halilsn-halil-esen
  • vahsetin-cagrisi-filmi-the-call-of-the-wild-filmi-2020-film-inceleme-analiz-elestiri-yorum-2020-film-chris-sanders-jack-london-harrison-ford-vahsetin-cagrisi-film-halilsn-halil-esen

Fakat bu yerin dibine geçirici ve filmin sinemada başarısızlığına sebep olan tenkitleri bir tarafa koyarsak film seyredildiğine asla pişman olunmayacak raddede başarılı ve ailecek seyredilebilecek güzel bir film olduğunu düşünüyorum. Dahası kitabını okumak için iştah kabartıyor.

Vahşetin Çağrısı filmi, bizim film boyunca Bruk’a yoldaşlık etmemiz, onun istese de istemese de kendini bulmak yoluna çekildiği bir maceraya onunla sürüklenmemiz filmden zevk almamı sağladı.

Vahşetin Çağrısı filmine puanım: 6,2/7

Peki siz ne düşünüyorsunuz? 2020 yapımı Vahşetin Çağrısı yahut orijinal ismiyle The Call of the Wild filmi olmuş mu? Bahsi geçen köpeğin filmde görsel efekt olması ve bunun direkt olarak gözleriyle ele vermesi sizi rahatsız eder mi? İç dünyayı anlatan bir kitabın bir filme başarılı bir şekilde uyarlanabileceğini düşünüyor musunuz? Lütfen film hakkındaki fikirleriniz hakkında aşağıya yorum yapmaktan çekinmeyiniz.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.