İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

The Killer İncelemesi

Bu yazıda David Fincher yönetmenliğinde çekilen, başrolde Michael Fassbender‘ın yer aldığı Netflix filmi The Killer veya Türkçesiyle Katil filminin spoilersız incelemesi ile karşınızdayım.

🎬 The Killer / Katil

netflix-the-killer-filmi-netflix-katil-filmi-david-fincher-the-killer-2023-inceleme-yorum-yorumlari-konusu-elestiri-Michael-Fassbender
Michael Fassbender · The Killer · Netflix

The Killer filminin konusu bir suikastçının veya kiralık katilin hedefi ıskalaması sonucu bedel olarak bir sevdiğine zarar verilmesi neticesinde buna sebep olan herkesten ve her şeyden intikam almasını anlatır. Film konu itibari ile özetle bundan ibaret; ne az ne fazla. Lakin harikulade sinematografisi, takdire şayan oyuncu performansları, az da olsa tatmin edici aksiyonu ve nispeten merakı diri tutan gerilimi ile bundan çok daha fazlası. Dahası filmin açılışından sonuna kadar David Fincher’ın yani usta bir sinemacının elinin değmiş olduğunu hissettiriyor. Ancak…

Film boyunca ana karakterin iç sesinin bizlere eşlik etmesi sebebiyle onun bakış açısından seyrediyormuşuz gibi duruyor; lakin neticede bir katil olduğundan aklı selim seyircilerin ve siz kıymetli okuyucuların ne kadar empati kuracağı malum. Ancak onun iç münakaşası ve hedefe giden yoldaki duruşu ile bunun iyi yansıttığını söylemek mümkün.

Diğer yandan karakterin bu iç konuşması filmin büyük bir oranını kaplıyor; hatta yer yer işi yeknesaklığa düştüğü söylenebilir. Evet, buna peyk büyük bir olay örgüsü yok, lakin hiç olmadığını söylemek ve sırf monologdan ibaret saymak da doğru olmayacaktır; fakat tuhaf bir şekilde aksini söyleyenler de haksız değil. Eğer bir suikastçının sabrına sahip değilseniz, ki işte bu noktada karakterle seyirci intibak sağlayabilir, filmin size sıkıcı gelmesi muhtemeldir. Zira neredeyse iki saat süren The Killer, büyük oranda aheste ilerlemektedir; belki birkaç sahnedeki aksiyon da çok hızlı.

Aktör ve aktrisleri takdir etmeden de olmaz; zira sundukları performans ile her şeyi olduğundan daha iyi gösteriyorlar. Ses, müzik, ışık… Bunların iyi olduğuna alamet eden, izlerken ekran karşısında olunduğunu unutturmalarıdır ki bence başarılı.

netflix-david-fincher-the-killer-2023-michael-fassbender
Michael Fassbender / The Killer filminden / Netflix

Netice olarak The Killer, büyük prodüksiyonu olmasına rağmen basit bir hikayeye ve yeni bir şey sunmayan senaryosuyla yavaş ilerleyişe sahip; dahası bunun David Fincher’ın en iyileri arasına giren bir eser olduğunu söylemek zor olacaktır. Fakat bu tüm menfi ifadelere rağmen izlemenin keyifli olabileceğini düşünüyorum. Ayrı Türkçe altyazıyı hazırlayanı doğru bir Türkçe kullandığı için tebrik ederim. Benim The Killer filmine vereceğim puan on üzerinde yedi civarı olur.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Netflix’in bu Katil filmini seyrettiniz mi veya izlemeği düşünüyor musunuz? Size göre bu seyrettiğiniz en iyi kaçıncı David Fincher filmi? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmaktan geri durmayın; hakkında konuşmağa devam edelim.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.