İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Saklambaç Film Eleştirisi

Bu yazıda komedi-korku kategorisini en azından gaye eden 2019 yapımı Saklambaç filminin spoiler’sız eleştirisinde bulunmaktayım.

saklambac-filmi-2019
Saklambaç, satın alın veya kiralayın: Apple TViTunes Store

Saklambaç filminin konusunu kısaca anlatmak gerekirse film Grace ve Alex çiftinin düğün gününde ve gecesinde geçmektedir. Alex’in ailesi kart oyunları satan büyük aile şirketinin sahibi, Grace’e nazaran çok zengindirler. Lakin zenginlikleri için bir nevi şeytanla pazarlık yapmışlardır.

Aileye her yeni bir fert katıldığında bir oyun oynarlar. Oynanacak oyunu aileye yeni katılacak olan kişi, bir kutudan rastgele seçer. Çeşitli oyunlar bulunurken bunlardan en tehlikelisi saklambaç oyunudur. Bu bir tür insan avıdır. Oyuncu 100 saniye içinde evde saklanır, diğerleri onu bulmağa, daha doğrusu avlamağa çalışır ve neticesinde kurban edilecek ritüele hazırlarlar. Bu arada aile onu avlamağa mecburdur, çünkü gün doğumuna kadar bunu yapamazlarsa anlaşma bozulur ve tüm aile efradı yok olur.

Grace’e oyun evvelce söylenmediğinden ailenin kokain bağımlısı bir gelininin yanlışlıkla hizmetli kadını kafasından vurduğunu görünce büyük bir şok ile öğrenir. Şimdi yapması gereken kaçmak, hayatta kalmak ve mümkünse bu evden çıkmaktır.

Samara-Weaving-saklambac-filmi-2019
Samara Weaving (Grace Le Domas rolünde) | Saklambaç 2019

İnsan avı, büyük ve geçitlerle dolu malikane, The Boys tarzı aşırı dehşet ve komedi var; komik veya korkunç değil; lakin tüm bu klişelere rağmen Saklambaç filmi tuhaf bir şekilde gözleri gasp ediyor ve kendisini seyrettiriyor. Çünkü film ne olduğunu ve ne yaptığını bildiğinden alakasız ve filmi kapatacak kadar bunaltacak sahneleri içermiyor veya fazla uzatmıyor. Filmin süresini de dikkate aldığımızda kararında oluşu kendisini sevdiriyor.

Bu tarz filmlerde şayet oyunculuklar göze batmıyorsa, performansın pek kale alınmadığını düşünüyorum. Yine de en çok göz önünde olan filmin başrolü Samara Weaving, tebrik edilebilecek kadar başarılı bir performans sergiliyor.

Andie MacDowell ve Kristian Bruun

Şahsen bu bazılarında mübalağa kaçacak kadar övülen filmi seyretmeyince bir şey kaybetmeyeceğinizi, lakin seyrettiğinizde ise güzel bir 1 saat 35 dakika geçireceğinizi söylemek yanlış olmaz; seyredilmesi için belki birkaç kelimelik ısrar edilebilir.

Saklambaç filmine vereceğim puan 6.8/10’dur.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Saklambaç filmini seyrettiniz mi veya seyretmeği düşünüyor musunuz? Nasıl buldunuz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
  1. Ceren ESEN Ceren ESEN Üye | 7 Kasım 2022

    Güzel bir inceleme olmuş. Hemen izleyeceğim.

    • halilesen Halil ESEN Yazar | 7 Kasım 2022

      Teşekkür ederim. Seyrettikten sonra burada yorumunuzu da beklerim cevaben.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.