İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Kaçak Yolcu Film Eleştirisi

Kaçak Yolcu filmi veya orijinal ismiyle Stowaway, Ryan Morrison ve Joe Penna tarafından yazılan ve yönetmenliğini yine Joe Penna‘in yaptığı 2021 Alman yapımı Netflix filmidir.

Başrollerinde Anna Kendrick, Daniel Dae Kim, Toni Collette ve Shamier Anderson isimlerinin yer aldığı oyuncu kadrosuna sahip Kaçak Yolcu Netflix filminin konusu şudur: Mars vazifesi için yola çıkan üç kişilik ekip bir zaman sonra oksijen arıtıcıya kapatılmış ve yaralı halde bir adam bulurlar. Dahası arıtıcının tamir edilemez şekilde hasar alması ve yedeğinin olmaması ile oksiyen elde etmek için diğer kaynakların da tehlikeye girmesi ile Mars’a dört kişiyle varamayacaklarını anlarlar. Bu istenmeyen misafirin sebep olduğu kargaşa hayatta kalmak ümidiyle tüm çalışmaları heba olur. Lakin hayatta kalmak için yapılması gerekenler vardır. Film hakkında daha fazla spoiler vermeden incelememe geçiyorum.

Evvela filmin ismi yanlış; kaçak değil, istenilmeyen veya zoraki yolcu demek lazımdır. Diğer yandan bu adamın neden oraya hapsedildiği de havada kaldı. Belli ki saldırıya uğramış. Film boyunca bu olayın çözülmesini bekledim ve film bu olay çözülmeden hiç ummadığım bir final yaptı; dahası bu konuda tatmin olmadım. Sanki katre katre artan heyecan ve büyük bir şey beklenen film, bir anda söndü. Galiba daha seyretmeği, bir şeylerin nihayete ermesini bekliyordum. Çok fazla malzeme vardı; bundan çok daha iyisi yapılabilirdi diye düşünüyorum.

Yıldızlararası seyredip her filmin ona benzemesini ummak ancak hüsrana götürür. Bu sebeple her eseri kendi minvalinde değerlendirmek lazımdır. Kaçak Yolcu filminin gösterişten uzak olması gerçekçiliği konusunda memnun olmamı sağladı. Özellikle giriş sahnesinde, roketin fırlatılış anında kamerada sadece kaptanı ve onun bu süreçteki halini seyretmek bu etkiyi ziyadeleştirdi. Genel olarak geminin içinde geçiyorsa da uzayda geçen sahneleri de vardı ve onlar da heyecan vericiydi. İçinde bulunulan atmosfer iyiydi, efektler tatmin ediciydi. Oyuncular ise mümkün olduğunca senaryoya ayak uyduruyor ve bunu kısmen de olsa başarıyordu.

Bazı yorumlarda filmdeki birçok şeyin, gerçekle çeliştiğini okudum. Bunlara katılıp katılmama konusunda kararsızım, çünkü film gelecekte geçiyor ve adı üstünde bu bir bilimkurgu.

Ancak bir bilimkurgu filminde veya normal bir filmde olmaması lazım gelen birçok şey ne yazık ki Netflix Kaçak Yolcu filminde bulunmakta ve bunlar filmi adileştirmektedir. Mesela iki sene uzayda yapılacak bir yolculuk için gemide her şeyin yedeğinin yedeği olması lazım gelirken arıtıcının bozulması ile tüm görev heba oluyor. Bir sebepten geri dönemiyorlar. Birinin kendini isteyerek veya istemeyerek feda etmesi gerekiyor. Sanki olmaması lazım gelen aksilikler illa olacak ve film buna göre ilerleyecek, şu bilim kuralları geçerli olacak gibi dayatılan ve mantığa uymayan bir senaryo vardır. Başta dediğim gibi çok güzel malzemeler vardı. Lakin iyi bir formül uygulayamadılar; hepsi netice ile bayağılaştı.

  • stowaway-netflix-kacak-yolcu-netflix-film-incelemesi-yorumu-analizi-degerlendirmesi-elestirisi
  • stowaway-netflix-kacak-yolcu-netflix-film-incelemesi-yorumu-analizi-degerlendirmesi-elestirisi
  • stowaway-netflix-kacak-yolcu-netflix-film-incelemesi-yorumu-analizi-degerlendirmesi-elestirisi
  • stowaway-netflix-kacak-yolcu-netflix-film-incelemesi-yorumu-analizi-degerlendirmesi-elestirisi

Sonuç olarak Stowaway filmi büyük bir şey beklerken hüsrana uğratan, lakin yine de seyreder iken heyecana değecek bir film oldu benim için. Evet, izlenilebilir. Dahası belki filmi burada ısrarla tavsiye edebileceğim bir raddede de olabilirdi. Lakin bu haliyle vasat (orta), hatta bunun da alında bir film. İzlemezseniz pek bir şey kaybetmezsiniz.

Kaçak Yolcu filmine puanım: 6/10

Peki sizin düşünceniz nedir? Filmi seyrettiniz mi veya izlemeği düşünüyor musunuz? Netflix yapımları hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan çekinmeyiniz; yorumlar kısmında film hakkında fikir alışverişi yapalım.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.