İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Napolyon Film İncelemesi

Bu yazıda David Scarpa‘ın yazdığı, Ridley Scott tarafından yönetilen ve başrolünde Joaquin Phoenix‘in yer aldığı merakla beklenen bir Apple yapımı Napolyon filminin incelemesi ile karşınızdayım.

🎬 Napolyon

napoleon-movie-yorumları-Napoleon-2023-napolyon-filmi-ridley-scott-joaquin-phoenix-napoleon-napolyon-incelemesi-napolyon-yorumlari-napolyon-film-yorumlari-napolyon-2023
Joaquin Phoenix · Napolyon · Sinemalarda
 Sinema Sonrası Yorumlar

Napolyon filminin konusu tarihin büyük figürlerinden biri olan Napolyon Bonapart’ın hayatının bir panoramasını sunar. Lakin bunu ona uzaktan bakıp onu yücelterek değil, daha ziyade yaklaşarak yapar. Savaş ve siyaset meydanlarında geçen ömründe Josephine ile olan aşkına da tanıktık ederiz.

Konunun uzmanları daha iyi bilir, fakat tarihi olarak detaya inildiğinde hataların mevcut olabileceği malum ama film bizi başarılı bir şekilde tarihi bir yolculuğa çıkartır. Kostümler işin en iyilerinden ve yönetmenin büyük marifeti özellikle savaş sahnelerinde kendini gösterir; Ancak Napolyon için büyük bir vaka olan Akka Kuşatmasının filmde yer almaması bence büyük bir hata; çünkü kendisinin tüm şarkı fethetmenin önüne geçtiğini düşündüğü ve hakkında büyük sözler ettiği bu tarihi olay göz ardı edilmemeliydi.

Napolyon’u canlandıran sevilen aktör Joaquin Phoenix’in sunduğu performans her zamanki gibi ama belki her mimiğini ezbere bildiğimiz içindir, öyle şaşalı bir oyunculuk bekleyenleri tatmin etmeyeceğini düşünüyorum. Belki de ona laf söylemek haddini kendimizde bulamıyoruzdur.

Filmin zannımca en büyük kusuru, sanki bir diziyi atlaya atlaya ilerliyor da kesitler izliyoruz gibi olması. Bu birkaç detayın veya olayın gelişimini seyretmeden bizi sadece çıktılara götürmekte. Zira bir karakter gelişimi veya hikaye gidişatı pek hissi yok. Sonrasında öğrendim ki meğer daha uzun ve aslında olması gereken şekli Apple TV+’da yayımlanacakmış. Yine de hikaye için daha iyi bir sunuş yapılabilirdi. Diğer yandan birçok harika sahnelerinin gerisinde, hususi olarak siyaset ve aşk bahsinde inkar edilemeyecek bir ucuzluk var.

napolyon-joaquin-phoenix-napoleon-napoleon-movie-yorumları-Napoleon-2023
Joaquin Phoenix · Napoleon

Şahsen ben filmden büyük bir beklenti oluşmaması için mümkün olduğunca az şey bilerek seyretmeğe gitmiştim; ancak maruz kaldığım ufak kırıntıların dahi verdiği heyecan görüldüğü üzere pek karşılığını bulamadı. Ancak filmde beğenilebilecek başka birçok şeyin olduğunu düşünüyorum. Sonuç olarak sadece güzel bir filmdi diye tarif edeceğim bir eser ile karşılaştım. Napolyon filmine vereceğim puan on üzerinden yediye yakın olur.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Filme gittiniz mi veya gitmeği düşünüyor musunuz? Sizin sevdiğiniz, hoşlanmadığınız veya hayal kırıklığına uğradığınız kısımlar var mı? Bu filmi Joaquin Phoenix’in oynadıkları arasında nereye koyarsınız? Yorumlar kısmında fikirlerinizi yazmaktan geri durmayın.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.