İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Matrix İzleme Sırası ve İzlenebilecek Platformlar

Son güncelleme tarihi 28 Temmuz 2023

Bu rehberde Matrix serisinin izleme sırasını ve bu Matrix filmlerini nereden, hangi platformlardan izleyebileceğiniz anlatmaktayım.

Matrix İzleme Sırası

Dünyaca meşhur Matrix filmleri zaten hikayesi nezdinde kronolojik olarak ilerlediği için izlemeniz gereken tek bir sıra vardır, o da çıkış tarihine göre seyretmektir. Dolayısıyla takip edilmesi gereken liste aşağıdaki gibidir. Üzerlerine tıkladığınızda yazıdaki bölümlerine gidip izleme bağlantılarına ulaşabilirsiniz.

Matrix Nereden İzlenir?

Matrix serisini seyretmek için karşınıza şuan iki seçenek çıkmaktadır. Ya makul bir ücrete kiralayacak ve belirli süre zarfında izleyip geçeceksiniz yahut yine uygun bir fiyata bir defa satın alacak, o filme ömür boyu sahip olacaksınız.

Bazen Netflix gibi platformlara da geliyor, lakin bu yazıyı güncellediğim anda buradalar bulunmamaktaydı. Dijital platformlarda da işleyip abonelik sistemidir ki ücreti ödediğiniz müddetçe onların arşivine erişebilirsiniz. Lakin filmler hakkında herhangi bir hakkınız bulunmaz.

Aşağıda film afişlerinin altlarına yerleştirdiğim izleme seçenekleri mevcut. Apple TV butonu ve Windows’a da kurulabilen iTunes Store bağlantılarıyla filmin sayfasına gidip satın alabilir veya kiralayabilirsiniz. Üstelik buradaki Matrix filmlerinin hepsi 4K HDR kalitesinde, Türkçe altyazı ve dublaj seçeneklerine sahip. Böylece kaliteli hizmet alarak Matrix izleme sırasını takip edebilirsiniz. Spoiler oluşturmamak için filmlerin sadece bülten açıklamalarına yer verdim.

1. The Matrix – 1999

Matrix nedir? Hiç gerçek olduğundan emin olduğunuz bir rüya gördünüz mü? Peki ya uyanamasaydınız? Gerçek ile rüya arasındaki farkı nasıl anlardınız? Güzel bir yabancı (Carrie Ann Moss), bilgisayar korsanı olan Neo’yu (Keanu Reeves) yasak bir yeraltı şehrine götürünce, Neo gerçekle yüzleşir. Hayatı sandığı şeyin aslında bilgisayar tarafından yaratılmış bir program olduğunu görür. Neo, efsanevi ve tehlikeli isyankar savaşçı Morpheus’un (Lawrence Fishburne), insanlığı esaret altına alan illüzyon ile olan savaşına katılır. Artık her hareket, her saniye, her düşünce hayatta kalmak için bir savaş halini alır. Amaç Matrix’ten kaçmaktır.

2. The Matrix Reloaded – 2003

Seçim, güçlüler ile güçsüzler arasında yaratılmış bir illüzyondur. Matrix üçlemesinin ikinci bölümünde Zion, Makine Ordusu’nun bozgununa uğruyor. 250.000 gözcü robotun Dünya’daki son insan nüfusunu ve güçlenen direnişini yok etmesine saatler kala, Neo (Keanu Reeves) ve Trinity (Carrie-Anne Moss), Morpheus (Laurence Fishburne) ile Matrix’e geri dönerler ve olağanüstü yetenekleri ile silahlarını, baskıcı ve sömürgen güçlere karşı kullanırlar. Sevgi ile gerçeklerin, inanç ile bilginin, amaç ile mantığın çakıştığı bu noktada, Neo seçtiği yolda devam edip, insanoğlunu korkunç ve karanlık kaderinden kurtarmak zorundadır.

3. The Matrix Revolutions – 2003

Başlangıcı olan her şeyin bir sonu vardır. Matrix üçlemesinin bu müthiş son bölümünde, Neo, Morpheus ve Trinity, son gerçek şehir olan Zion’u kurtarmak için, insanoğlunu esir almış makinelerle savaşırlar. Ve Neo, insanların ve nesnelerin kodlarını görmek gibi özel güçlerinin daha da farkına varınca, The Matrix Revolutions’da yaptığı seçimin bedelini öder.

4. The Matrix Resurrections – 2021

Matrix serisinin izleme sırasına göre son filmi olan Resurrections; Vizyon sahibi film yapımcısı Lana Wachowski’den sinemada yeni bir tarz yaratan, çığır açan serinin uzun süredir beklenen dördüncü filmi ”The Matrix Resurrections” geliyor. Bu yeni film, en çok bilinen ikonik Neo ve Trinity rolleriyle Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss’u tekrar bir araya getiriyor.

En İyi 10 Stanley Kubrick Filmi

Matrix izleme sırasını ve nereden izleyebileceğinizi anlattığım rehberin sonuna geldik. Zorlama son filmden sonra seri devam eder mi şüpheliyim ama bu şekilde kalacağa benziyor. Eğer bağlantılarda bir problem varsa yahut yeni izleme yolları bulunuyorsa söylemekten çekinmeyin. Ben belli aralıklarla kontrol ediyorum.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
  1. cernesn cernesn Üye | 4 Eylül 2022

    Söylenenin aksine Matrix 4 güzeldi. En azından 2 ve 3’ten güzel.

    • halilesen Halil ESEN Yazar | 4 Eylül 2022

      Teşekkürler. Katılıyorum. Kesinlikle seyretmeğe değer bir film.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.