İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Marvel Evreni Hangi İzleme Sırasıyla Nereden İzlenir?

Son güncelleme tarihi 11 Nisan 2024

Bu rehberde kapsamlı bir şekilde Marvel evrenindeki film ve dizilerinin hangi izleme sırasıyla nasıl ve hangi platformlarda meşru bir şekilde nereden izleyebileceğinizden bahsedilecektir.

Marvel izleme sırası nedir?

Marvel evrenindeki filmler ve Marvel dizilerini izlemek için tercih edebileceğiniz iki yol vardır. Birincisi, çıkış tarihine göre izlemek; ikincisi ise hikayenin gidişatına göre, yani kronolojik sırayla izlemektir.

Burada kafaların karışmasına lüzum yok, zira her iki yol da aynı neticeyi vermektedir. Hatta şahsen çıkış sırasına göre izlemenin eserlerin seyirciyle buluşma sırası babında daha kıymetli olduğunu düşünmekteyim.

O halde aşağıdaki gibi takip edebileceğimiz iki liste bulunmaktadır. Listede isimlere tıkladığınızda o filmin izleme bağlantılarının da bulunduğu bölümüne gidecektir.

Hikayeye göre kronolojik izleme sırası

 1. İlk Yenilmez: Kaptan Amerika (2011)
 2. Captain Marvel (2019)
 3. Iron Man (2008)
 4. The Incredible Hulk (İnanılmaz Hulk) (2008)
 5. Iron Man 2 (2010)
 6. Thor (2011)
 7. Yenilmezler (2012)
 8. Thor: Karanlık Dünya (2013)
 9. Iron Man 3 (2013)
 10. Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014)
 11. Galaksinin Koruyucuları (2014)
 12. Galaksinin Koruyucuları 2 (2017)
 13. Yenilmezler: Ultron Çağı (2015)
 14. Ant-Man (2015)
 15. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016)
 16. Black Widow (Kara Dul) (2021)
 17. Black Panther (2018)
 18. Örümcek-Adam: Eve Dönüş (2017)
 19. Doktor Strange (2016)
 20. Thor: Ragnarok (2017)
 21. Ant-Man ve Wasp (2018)
 22. Avengers: Sonsuzluk Savaşı (2018)
 23. Avengers: Endgame (2019)
 24. Örümcek Adam – Evden Uzakta (2019)
 25. Loki [1. Sezon] (2021)
 26. What If…? [1. Sezon] (2021)
 27. WandaVision [1. Sezon] (2021)
 28. The Falcon and The Winter Soldier – 1. Sezon
 29. Shang-Chi ve On Halka Efsanesi (2021)
 30. Eternals (2021)
 31. Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok (2021)
 32. hawkeye [1. Sezon] (2021)
 33. Moon Knight [1. Sezon] (2022)
 34. Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında (2022)
 35. Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü
 36. She Hulk [1. Sezon]
 37. Ms. Marvel [1. Sezon] (2022)
 38. Black Panther: Yaşasın Wakanda
 39. Ant-Man ve Wasp: Quantumania
 40. Galaksinin Koruyucuları 3
 41. Secret Invasion – 1. Sezon
 42. The Marvels

Marvel nereden izlenir?

Marvel evrenini seyretmek için birkaç seçeneğiniz vardır. Bunlardan biri filmleri satın almak. Satın aldığını film arşivinize eklenir ve ömür boyu size ait olur; faturası kesilir, vergisi dahildir. O film artık sizin bir mülkünüzdür. Bir diğeri kiralama işlemidir. Daha ufak bir ücret ile kiralarsınız ve o filmi oynatmak için 30 gününüz vardır, fakat filmi açtığınız andan itibaren 2 günlük bir erişim müddeti devreye girer. Diziler için satın almak veya kiralamak ülkemizde dijital olarak mevcut değildir

Son seçenek ise abonelik servislerinden bir abonelik ücreti karşılığında seyretmektir. Abone olduğunuz müddetçe içeriklere erişirsiniz; lakin filmler ve diziler üzerinde herhangi bir hakkınız bulunmaz. Marvel Studios şirketini Disney‘in satın almasıyla Marvel‘ın sahibi artık Disney oldu. Kendi Disney Plus gibi bir dijital platformuna sahip olan Disney, pek tabiidir diğer abonelik platformlarında Marvel film ve dizilerini barındırmamaktadır. Dahası yeni Marvel yapımlarının da ilk adresi Disney Plus olacaktır.

Bu filmlerde satın alım veya kiralama işlemini yapabileceğiniz, ülkemizde faaliyet gösteren iki mağaza var. Biri iTunes Store veya Apple’ın modifiye ettiği haliyle Apple TV‘dir. iTunes Store sadece Apple cihazlarına değil, Windows’a da kurulabilir. (Bakınız) Bir diğeri ise Google Play’dir. Lakin daha kaliteli bir hizmet olduğunu düşündüğümden iTunes veya Apple TV kullanmanızı tavsiye ederim. Zira bir problemle karşılaşırsanız Apple yetkilileri son derece yakın bir şekilde problemi çözmek için çalışmaktadır. En azından yaşadığım tecrübelerde hiç menfi bir tarafla karşılaşmadım.

Aşağıdaki listede film ve dizi afişlerinin altına yerleştirdiğim izleme seçeneklerinde mevcudiyetine göre Apple TV butonu, dahası iTunes Store, Google Play, Prime Video ve Disney+ bağlantılarıyla izleme, kiralama veya satın alma sayfasına gidebilirsiniz. Spoiler oluşturmamak ve ne olup bittiği hakkında bilgi vermek için filmleyapımların sadece bülten açıklamalarına yer verdim. Eğer çalışmayan bağlantı veya eksiklik bulursanız yorumlar kısmında yazmaktan geri durmayın.

1. Evre

Iron Man (2008)

Merakla beklediğiniz macera filmi Demir Adam’da Robert Downey Jr ile aksiyon dolu anlara hazır olun! Jet sosyetenin deha sanayicisi Tony Stark, düşman topraklarında esir düşünce, kaçmak için ileri teknoloji bir zırh inşa eder. Eşsiz biri olarak doğmamış ama inşa edilmiş bir kahraman olarak dünyayı kurtarmayı kendine görev edinmiştir. Başrollerde Gwyneth Paltrow, Terrence Howard ve Jeff Bridges’in yer aldığı film, fantastik, yüksek tempolu ve çok eğlenceli bir macera.

The Incredible Hulk (İnanılmaz Hulk) (2008)

hulk-marvel-filmleri-evreni-nereden-izlenir-izleme-sirasi

Şu an dijitalde yok

Bilimadamı Bruce Banner (Edward Northon) “İçindeki Canavar” Hulk’tan kurtulmak ve pesindekilerden kaçabilmek için kendine gözlerden uzak bir yaşam kurmuştur. Rıo’nun gecekondu mahalleleri olan favelalar’da yaşamaktadır. Bunun için, hayatının aşkı Betty Ross’dan bile (Liv Tyler) uzak kalmayı göze almıştır. Ancak, Hulk’ı vazgeçilemez bir güç olarak gören general thunderbolt (William Hurt), ki aynı zamanda Betty’nin babasıdır, onun peşini bırakmaz. Emrindeki subaylardan biri olan emıl blonsky (Tım Roth) Bruce’ın geçirdiği kazanın bir benzerini kendi üzerinde uygulatır. Artık onun da süper gözleri vardır. “Abomınatıon” adlı, en az Hulk kadar güçlü ve öfkeli bir karaktere bürünmüştür.

Iron Man 2 (2010)

Marvel Entertainment’ın sunduğu heyecanla beklenen efsanevi Süper Kahraman “Demir Adam”ı konu alan gişe rekortmeni devam filmi, yönetmen Jon Favreau ile Robert Downey Jr’ı yeniden buluşturuyor. “Demir Adam 2”de halk, milyoner kâşif Tony Stark’ın (Robert Downey Jr.) özel zırhlı Süper Kahraman Demir Adam olduğunu bilmektedir. Sahip olduğu teknolojiyi orduyla paylaşması konusunda hükümetin, basının ve kamuoyunun baskısıyla karşı karşıya olan Tony, Demir Adam zırhının ardındaki sırları paylaşmak istemez, çünkü bilginin yanlış ellere düşmesinden korkmaktadır. Pepper Potts (Gwyneth Paltrow) ve James “Rhodey” Rhodes (Don Cheadle) ile birlikte, Tony yeni işbirlikleri kurar ve yeni zorluklarla yüzleşir.

Thor (2011)

Dünyada birçok kahraman vardır… Ama sadece bir tanesi tanrıdır. Kendi dünyası Asgard’dan Dünya’ya sürülmüş olan kibirli savaşçı Thor’un (Chris Hemsworth), kaybettiği güçlerini geri kazanabilmesi için mücadele etmesi gerekmektedir. Kendisini yok etmek üzere gönderilen işgal kuvvetlerinin takibindeki göklerden kovulmuş Fırtına Tanrısı ayağa kalkıp savaşmalı ve gerçek bir kahraman olmanın bedelini öğrenmelidir. Eleştirmenlerin heyecan verici, eğlenceli ve “cool” olarak tanımladığı gişe rekortmeni filmde, Natalie Portman ve Anthony Hopkins de rol alıyor.

İlk Yenilmez: Kaptan Amerika (2011)

Başrolünü Chris Evans’ın oynadığı aksiyon dolu gişe rekortmeni filmde, Kaptan Amerika kötülerin karşısındaki en etkili silah olarak özgürlük savaşının başını çekiyor! Hain Kızıl Kafatası’nın (Hugo Weaving) dünyayı ele geçirme planları karşısında, dünyanın en iyi askerinin, gezegendeki herkesi tehdit eden bu korkunç güce kafa tutması gerekecektir.

Yenilmezler (2012)

Marvel, Marvel’s Avengers (Marvel’in Yenilmezler), Süper Kahramanlardan oluşan takımını sunar. Marvel’in ikon haline gelmiş Süper Kahramanları Iron Man (Demir Adam), The Incredible Hulk (Yeşil Dev Hulk), Thor ve Kaptan Amerika Marvel efsanesinin bu heyecan dolu versiyonunda ilk kez bir araya gelirken, başrollerde Robert Downey Jr., Scarlett Johansson ve Samuel L. Jackson yer alıyor, filmin yönetmeni ise Joss Whedon. Beklenmedik bir düşman tüm dünyanın güvenliğini tehdit ederken, uluslararası barışı koruma birliği S.H.I.E.L.D.’ın Yöneticisi Nick Fury kendini dünyayı bir felaketten kurtarmak için bir ekibe ihtiyaç duyarken buluyor. Marvel’s Avengers (Marvel’in Yenilmezler) sizi hayretlere düşürecek özel efektlere sahip bir aksiyon ve macera filmi.

2. Evre

Iron Man 3 (2013)

Marvel Studios, dünya çapında bir fenomen haline gelen Robert Downey Jr. ve Gwyneth Paltrow’un rol aldığı, gelmiş geçmiş en iyi Iron Man macerasını sunar. Tony Stark/Iron Man yaşadığı dünyanın bir enkaz haline geldiğini görünce hayatta kalmak, düşmanını yok etmek ve bir şekilde sevdiklerini de kurtarabilmek için tüm yeteneklerini kullanmak zorunda kalır. Ancak bir iç hesaplaşma onu gafil avlar: Kıyafet mi kişiyi değerli kılar… yoksa kıyafeti değerli kılan kişinin kendisi midir?

Thor: Karanlık Dünya (2013)

Dünyayı ve Dokuz Diyarı evreni yok etme peşinde olan bir düşmandan kurtarmak için savaşan Thor’un maceraları Marvel’in “Thor: Karanlık Dünya” hikayesi ile devam ediyor. Marvel’in “Thor” ve “Yenilmezler” hikayelerinin devamı olan bu hikayede Thor, kainata düzen getirmeye çalışıyor…ama Malekith ordusuyla evreni karanlığa gömmeye geliyor. Odin ve Asgard’ın bile karşısında duramayacağı bir düşmanı yenmek için gelmiş geçmiş en tehlikeli ve en kişisel yolculuğuna çıkan Thor sadece kendi insanlarını ve sevdiklerini değil, evrenin kendisini kurtarmak için hain Loki ile ittifak kurmaya mecbur kalıyor.

Kaptan Amerika: Kış Askeri (2014)

Marvel’ın “Kaptan Amerika Kış Askeri” filminde Steve Rogers’ı, namıdiğer Kaptan Amerika’yı, Yenilmezler ile birlikte New York’ta yaşanan dehşet verici olayların ardından Washington D.C.’de huzur içinde yaşarken ve modern dünyaya uyum sağlamaya çalışırken buluyoruz. S.H.I.E.L.D. üyesi bir arkadaşı saldırıya uğrayınca Steve, dünyayı tehlikeye atan bir entrika ağının içine çekilir.

Natasha Romanoff namıdiğer Black Widow ile güçlerini birleştiren Kaptan Amerika, kendisini susturmak için gönderilen profesyonel katillerle savaşırken bir yandan da giderek genişleyen bir komployu ortaya çıkarmak için çabalamaktadır. Bu kötü niyetli oyunun foyası meydana çıkınca Kaptan Amerika ve Kara Dul yeni arkadaşları Falcon’dan yardım isterler. Fakat kısa süre sonra kendilerini hiç beklenmedik ve zorlu bir düşmanla; Kış Askeri ile karşı karşıya bulurlar.

Galaksinin Koruyucuları (2014)

Dünya çapında hâsılat rekorları kıran Iron Man, Thor, Kaptan America ve Yenilmezler filmlerini getiren stüdyo olan Marvel’den yeni bir ekip geliyor: Galaksinin Koruyucuları. Marvel’in sunduğu Galaksinin Koruyucuları aksiyon dolu, destansı bir uzay macerasıyla Marvel Sinematik Evreni’ni kâinata açıyor.

Küstah maceraperest Peter Quill evreni tehdit eden tutkuları olan güçlü kötü adam Ronan’ın istediği gizemli küreyi çaldıktan sonra acımasız bir ödül avının hedefi haline gelir. Israrını sürdüren Ronan’dan kurtulmak için, Quill birbirinden farklı dört uyumsuz tiple her an bozulabilecek bir ateşkes yapmak zorunda kalır: silah deposu bir rakun Rocket, ağaca benzer insansı Groot, ölümcül ve gizemli Gamora ve intikam saplantılı Yok Edici Drax. Ama Quill kürenin gerçek gücünü ve kâinat için yarattığı tehdidi keşfedince, son ve umutsuz bir direniş adına ayaktakımı rakiplerini bir araya getirmek için elinden geleni yapmak zorunda kalır, galaksinin kaderi buna bağlıdır.

Yenilmezler: Ultron Çağı (2015)

Marvel Stüdyoları tüm zamanların en iyi Süper Kahraman serisinin destansı devam filmi “Yenilmezler: Ultron Çağı”nı sunar. Tony Stark etkin olmayan barış koruyucu bir programı çalıştırınca, işler ters gider ve Dünyanın En Güçlü Kahramanları olan Iron Man, Kaptan Amerika, Thor, İnanılmaz Hulk, Kara Dul ve Şahingöz, gezegenin kaderi tehlikedeyken zorlu bir sınavdan geçerler. Yenilmezler, birden ortaya çıkan Hain Ultron’un korkunç planını hayata geçirmesini engellemek zorundadır, böylece huzursuz ittifaklar ve beklenmedik aksiyonlar evrensel bir maceraya zemin hazırlar.

Ant-Man (2015)

Marvel Sinematik Evreninin sıradaki oluşumu Yenilmezlerin kurucu üyelerinden birini Marvel Stüdyolarının Karınca Adam’ıyla ilk defa beyaz perdeye taşıyor. Küçültürken gücü arttıran çarpıcı bir yetenekle donatılmış usta hırsız Scott Lang içindeki kahramanı kucaklayıp akıl hocası Dr. Hank Pym’in muhteşem Karınca Adam kostümünün ardındaki sırrı yeni neslin büyük tehditlerinden korumasına yardım etmek zorundadır. Aşılmaz gibi görünen engellere karşı, Pym ve Lang dünyayı kurtaracak bir soygun planlayıp üstesinden gelmelidir.

3. Evre

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016)

Steve Rogers insanlığı korumayı amaçlayan yeni bir Yenilmezler oluşumuna liderlik eder, sivil kayıpların olduğu bir olay yaşadıktan sonra, ekibi yönlendirecek bir yönetim kurulunca idare edilen bir denetim sistemi kurulmasına yönelik politik baskı artar. Yeni mevcut durum Yenilmezleri ikiye böler, bir kısmı hükümet müdahalesi olmaksızın insanlığı korumak için Yenilmezler’in özgür kalmasını isteyen Steve Rogers’a destek olur, diğerleri ise hükümet denetimini destekleyen Tony Stark’a arka çıkar.

Doktor Strange (2016)

Marvel’den Doktor Strange filmi geliyor, geçirdiği korkunç kazadan sonra ellerini kullanmaktan mahrum kalan ve hayatı tamamen değişen meşhur beyin cerrahı Dr. Stephen Strange’in hikayesi. Geleneksel tıp onu yüzüstü bırakınca Kamar-Taj adlı gizemli bir yerde iyileşmeyi umar. Kamar-Taj sadece bir iyileşme merkezi değil aynı zamanda gerçekliğimizi yok etmeye kararlı görünmez karanlık güçlere karşı savaşın cephesidir. Yeni edindiği büyülü güçlerle silahlanan Strange çok geçmeden bir seçim yapmalıdır, ya eski hayatına geri dönecektir yada en güçlü büyücüsü olarak dünyayı savunacaktır.

Galaksinin Koruyucuları 2 (2017)

Muhteşem Karışık kaset 2’den fona yayılan tınılara kulak verin, Marvel Stüdyoları Galaksinin Koruyucuları 2’de evrenin en uzak noktalarına yolculuk eden ekibin maceraları devam ediyor. Koruyucular, Peter Quill’in gerçek ebeveynlerinin gizemini çözerken yeni oluşan ailelerini bir arada tutmak için savaşmak zorunda. Eski düşmanlar yeni dostlara dönüşür ve Marvel Sinematik Evreni genişlemeye devam ederken klasik çizgi roman karakterleri yardımlarına koşar.

Örümcek-Adam: Eve Dönüş (2017)

Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne kapılan genç Peter Parker kendini kanıtlama isteğiyle dolup taşan bir gençtir. Ancak yaşı gereği birçok farklı sorumluluğu vardır. May Halası ile yaşayan genç Peter bir yandan da ona göz kulak olan Tony Stark ile arkadaşlığını ilerletmiştir. Okul hayatına alışmaya ve sıradan bir genç gibi yaşamaya çalışan Peter’ın aklında ise suçla savaşmak ve dünyayı daha güvenli bir hale getirmek vardır. Akbaba yepyeni bir düşmanı olarak ortaya çıktığında ise Peter’ın kendini gösterme fırsatı çıkacak, ancak en değerli gördüğü herkes tehdit altında olacaktır.

Thor: Ragnarok (2017)

Marvel Stüdyoları’nın Thor: Ragnarok filminde, Thor evrenin diğer tarafında tutukludur ve güçlü çekici yanında değildir, çok güçlü yeni tehdit zalim Hela’nın elinde ana gezegeninin yok oluşu ve Asgard uygarlığının sonu olan Ragnarok’u durdurmak için zamana karşı yarışa girer. Ama önce kendisini eski müttefiki ve Yenilmez dostu İnanılmaz Hulk ile karşı karşıya getiren ölümcül bir gladyatör karşılaşmasından kurtulmalıdır!

Black Panther (2018)

Babasının ölümünden sonra, Wakanda kralı genç T’Challa tahta geçmek ve kral olarak hak ettiği yere gelmek için soyutlanmış bir yüksek teknoloji Afrika ülkesi olan yurduna döner. Ama güçlü bir düşman yeniden ortaya çıkıp Wakanda’nın ve tüm dünyanın kaderini tehlikeye atan zorlu bir ihtilafa düşünce T’Challa’nın kral ve Black Panther olarak hırsı test edilir. İhanet ve tehlikeyle karşı karşıya kalınca, düşmanlarını yenmek ve halkının ve yaşam tarzlarının güvenliğini sağlamak için Black Panther’in bütün gücünü serbest bırakmak zorunda kalır.

Avengers: Sonsuzluk Savaşı (2018)

Yapımı on yıl süren ve bütün Marvel Sinematik Evreni’ni kapsayan benzersiz bir sinematik yolculuk olan Marvel Stüdyolarının Avengers: Sonsuzluk Savaşı filmi en büyük, en ölümcül hesaplaşmayı beyazperdeye getiriyor. Avengers ve Süper Kahraman dostları, evreni yakıp yıkacak saldırısı evrene bir son vermeden önce güçlü Thanos’u yenmek için her şeyi defa etmeye hazır olmalılar.

Ant-Man ve Wasp (2018)

Marvel Sinematik Evreni’nden şaşırtıcı küçülme yeteneğine sahip kahramanlar Ant-Man ve Wasp’ın başrolde olduğu bir film geliyor. Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı’ndan sonra, Scott Lang hem sper kahraman hem baba olma seçimiyle boğuşur. Ev hayatı ve Ant-Man olarak sorumluluklarını dengelemek için uğraşırken, yeni bir acil görevde Hope van Dyne ve Dr. Hank Pym ile karşı karşıya gelir. Scott bir kez daha kostümünü giymeli ve geçmiş sırları ortaya çıkarmak için güçlerini birleştirdiği Wasp ile omuz omuz savaşmayı öğrenmelidir.

Captain Marvel (Kaptan Marvel) (2019)

1990’lı yıllarda geçen Marvel Studios’ Captain Marvel filmi, Carol Danvers’ın evrenin en güçlü kahramanlarından birine dönüşme serüvenini anlatan Marvel Sinematik Evreni’nin daha önce görülmemiş döneminden bir macera. İki uzaylı ırk arasındaki galaktik savaş dünyaya kadar uzanınca, Danvers kendini ve küçük bir gruptan oluşan müttefiklerini bir girdabın tam ortasında bulur.

Avengers: Endgame (2019)

Avengers macerasının dördüncü bölümü birbiriyle bağlantılı 22 Marvel filminin doruk noktası ve destansı bir maceranın zirvesi. Dünyanın en büyük kahramanları, bu arkadaşlık, ekip çalışması ve imkansız bir engeli aşmak için farklılıkları bir yana bırakmayı anlatan hikayede, sonunda gerçekliğimizin ne kadar hassas olduğunu ve onu savunmak için yapılması gereken fedakarlıkları anlayacak.

Örümcek Adam – Evden Uzakta (2019)

Peter Parker arkadaşları ile birlikte yaz tatili için Avrupa gezisine çıkar. New York’tan fazlasıyla uzakta olan Peter ve arkadaşlarının başı orada da belaya girer. Bu kez de Peter Parker’ın arkadaşlarını Quentin Beck, yani namı diğer Mysterio’nun gazabından koruması gerekmektedir. Yolları Nick Fury ile Avrupa’da kesişen Peter Parker’ın başına neler gelecektir?

4. Evre

WandaVision [1. Sezon] (2021)

Marvel Studios, klasik televizyonla Marvel Sinematik Evreni’nin birlikte sunulduğu bir yapım olan “WandaVision”ı sunar. Bu yeni seride Wanda Maximoff (Elizabeth Olsen) ve Vision (Paul Bettany) adında banliyöde sıradan hayatlar yaşayan iki süper güçlü varlık her şeyin göründüğü gibi olmadığından şüphelenmeye başlar. Dizinin yönetmenliğini Matt Shakman, baş yazarlığını ise Jac Schaeffer yapmıştır.

The Falcon and The Winter Soldier [1. Sezon] (2021)

Marvel Studios’dan “The Falcon and The Winter Soldier”da, Anthony Mackie Sam Wilson/Falcon olarak ve Sebastian Stan Bucky Barnes/Kış Askeri olarak rol almaktadır. “Avengers: Endgame”in son sahnelerinde bir araya gelen bu ikili, yeteneğinin ve sabrının sınandığı küresel bir macerada birlik olur. Yönetmenliğini Kari Skogland’ın ve baş yazarlığını Malcolm Spellman’ın yaptığı bu altı bölümlük dizide aynı zamanda Daniel Brühl Zemo’yu, Emily VanCamp Sharon Carter’ı ve Wyatt Russell John Walker’ı canlandırmaktadır.

Loki [1. Sezon] (2021)

Marvel Studios’tan Loki’de, “Avengers: Endgame”de yaşananların sonrası ele alınmaktadır ve bu yeni dizide kurnaz süper kötü Loki (Tom Hiddleston) Fesatlık Tanrısı rolüne devam eder. Dizinin yönetmenliğini Kate Herron, baş yazarlığını ise Michael Waldron üstlenmiştir.

Black Widow (Kara Dul) (2021)

Marvel Studios’un aksiyon dolu casus gerilim türü “Black Widow” filminde Natasha Romanoff, diğer adıyla Black Widow geçmişiyle bağlantılı tehlikeli bir komplo ortaya çıktığında mazisinin daha karanlık kısımlarıyla yüzleşir. Onu yok etmek için hiçbir şeyden vazgeçmeyecek bir güç tarafından takip edilen Natasha bir casus olarak geçmişiyle ve Avenger olmadan çok önce ardında bıraktığı kopuk ilişkileriyle yüzleşmelidir.

Black Widow Film Eleştirisi

What If…? [1. Sezon] (2021)

“What If…?” filmleri umulmadık şekillerde tekrar canlandırıp Marvel evrenini ters yüz ediyor. Marvel Studios’un ilk animasyon dizisinde, Marvel Sinematik Evreni’nden farklı kahramanlara odaklanılıyor. Yıldız oyuncular, seslendirme yaparak rollerini yeniden canlandırıyor. Dizinin yönetmeni Bryan Andrews, baş senaristi ise AC Bradley.

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi (2021)

Marvel Studios’larından Shang-Chi ve On Halka Efsanesi, Simu Liu tarafından canlandırılan Shang-Chi, geride bıraktığını zannettiği geçmişiyle karşı karşıya gelerek, son derece tehlikeli 10 Halka Organizasyonunun lideri olan babasıyla yüzleşmek zorundadır. Shang-Chi ve On Halka Efsanesi, Destin Daniel Cretton tarafından yönetilmiş, Kevin Feige ve Jonathan Schwartz yapımcılığını, Louis D’Esposito, Victoria Alonso ve Charles Newirth’da yürütücü yapımcılığını yürütmüştür. Hikaye Dave Callaham, Destin Daniel Cretton ve Andrew Lanham’a aittir. Filmin senaryosu ise Dave Callaham ve Destin Daniel Cretton tarafından yazılmıştır.

Eternals (2021)

Marvel Studios’tan ETERNALS insanoğlunun doğuşundan beri Dünya’yı koruyan yıldızların ötesinden bir grup kahramanı konu alıyor. Deviantlar olarak adlandırılan, uzun süredir görülmeyen canavar yaratıklar gizemli bir şekilde geri dönünce, Eternallar bir kez daha insanlığı savunmak için bir araya gelmek zorunda kalır. ETERNALS olağanüstü bir kadroya sahip. İnsan sever Sersi olarak Gemma Chan, güçlü Ikrais olarak Richard Madden, kozmik güçlere sahip Kingo olarak Kumail Nanjiani, hep genç kalan yaşlı ruh Sprite rolünde Lia McHugh ve zeki mucit Phastos rolünde Brian Tyree Henry izlenebilir.

Ayrıca çok hızlı Makkari rolünde Lauren Ridloff, soğuk ve yalnız Druig rolünde Barry Keoghan, güçlü Gilgamesh rolünde Don Lee, Dane Whitman rolünde Kit Harington, bilge ruhani lider Ajak rolünde Salma Hayek ve ateşli savaşçı Thena rolünde Angelina Jolie beyaz perdeye gelecek. Filmin yönetmeni Chloé Zhao, prodüktörleri Kevin Feige ve Nate Moore. Louis D’Esposito, Victoria Alonso ve Kevin de la Noy da idari yapımcılık rolünü üstleniyorlar. Hikâye Ryan Firpo ve Matthew K. Firpo’ya, senaryo Chloé Zhao ve Patrick Burleigh’ye ait.

Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok (2021)

Dost canlısı mahalle kahramanımız, Örümcek Adam’ın sinema tarihinde ilk kez maskesiz ve artık normal hayatını bir Süper Kahraman olmanın getirdiği yüksek risklerden ayıramıyor. Doktor Strange’den yardım istediğinde riskler daha da tehlikeli hale gelerek onu Örümcek Adam olmanın gerçekten ne anlama geldiğini keşfetmeye zorluyor.

hawkeye [1. Sezon] (2021)

Marvel Studios’un orijinal yeni dizisi olan “Hawkeye”, Eski Avenger Clint Barton, diğer adıyla Hawkeye’ın blip sonrası New York’ta görünürde basit bir görevini konu alıyor: Noel’e kadar ailesinin yanına gitmesi. Geçmişinden bir tehdit ortaya çıkınca, Hawkeye bir suç komplosunu ortaya çıkarmak için, istemeyerek 22 yaşındaki yetenekli okçu ve en büyük hayranı olan Kate Bishop’la çalışmak zorunda kalır.

Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında (2022)

Marvel Stüdyoları’nda “Doctor Strange in the Multiverse of Madness” da MSU, Çoklu Evrenin kilidini açarak sınırlarını her zamankinden daha çok zorluyor. Eski ve yeni mistik dostların yardımıyla Doktor Strange ile bilinmeyene yolculuk, gizemli, yeni bir düşmanla yüzleşmek için Çoklu Evren’in akıl almaz ve tehlikeli alternatif gerçekliklerinde ilerliyor.

Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında Spoiler’sız Eleştirisi

Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü (2022)

Şimşek Tanrısı, Avengers: Endgame ve 2017’deki çok boyutlu kozmik seyahat eden kahramanı olarak yeniden tanımlanan “Thor: Ragnarok”un harika başarısının ardından, Thor’un 4. solo gezisinde geri dönüyor. Avengers Endgame’den sonra, The Guardians of the Galaxy, Thor’u savaş meydanına geri dönmeye ve evrendeki tüm tanrısal yaratıkları öldürmeye istekli canavarla yüzleşmeye ikne etmek zorundadır. Bu tehditle savaşmak için Thor, müttefikleri Valkyrie, Korg, Meek ve esrarengiz bir şekilde Thor’un çekicini kullanabilen ve Thor’un gücüne sahip olan eski sevgilisi Jane Foster’ı yanına almalıdır.

Thor: Aşk ve Gök Gürültüsü Film Eleştirisi

Moon Knight [1. Sezon] (2022)

Yumuşak huylu hediyelik eşya dükkanı çalışanı Steven Grant, bayılmalarla ve başka bir hayatın anılarıyla boğuşmaya başlayınca, çoklu kişilik bozukluğuna sahip olduğunu ve paralı asker Marc Spector ile aynı bedeni paylaştığını keşfeder. Steven/Marc’ın düşmanları birleşirken, onlar karmaşık kimliklerinde salınarak Mısır’ın güçlü tanrıları arasında ölümcül bir gizemin içine itilir.

Ms. Marvel [1. Sezon] (2022)

Marvel izleme sırası ve neren izlenebileceğinin listesi şimdilik bu kadar. Lakin Marvel evrenine ait sinema filmleri zamanla artmaktadır. Bu saydıklarımın haricinde bile Black Panther, The Marvels ve Galaksinin Koruyucuları gibi çıkması beklenen dört beş film var; bakalım. Resmi tarihleri ve fragmanları yayımlanmadığı için listeye ekleyeceğim. Bu arada yakında evrene ait dizileri de aralara bonus olarak serpiştirmek niyetindeyim.

She Hulk [1. Sezon] (2022)

Marvel Studios’dan “She-Hulk: Attorney at Law”da, süper insan odaklı davalara bakan 30’lu yaşlardaki avukat Jennifer Walters bekâr ve karmaşık hayatının yanı sıra 2 metrelik boyu, süper güçlü ve yeşil dev görünümüyle hayatını sürdürmeye çalışmaktadır.

Black Panther: Yaşasın Wakanda (2022)

Sevgili Kralları T’Challa’nın ölümünün ardından, Kraliçe Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) ve güçlü Dora Milaje (Florence Kasumba dahil), uluslarını müdahil dünya güçlerinden korumak için savaşırlar. Wakandalılar yeni bir dönemi kucaklamak için çabalarken, kahramanlar Wakanda krallığı için yeni bir yol oluşturmak istiyorlarsa Savaş Köpeği Nakia (Lupita Nyong’o) ve Everett K. Ross’un (Martin Freeman) yardımıyla bir araya gelmelidir. Black Panther: Yaşasın Wakanda, Ryan Coogler ve Joe Robert Cole tarafından yazıldı ve Ryan Coogler tarafından yönetildi.

Black Panther 2: Yaşasın Wakanda Film İncelemesi

5. Evre

Ant-Man ve Wasp: Quantumania (2023)

Scott Lang (Paul Rudd) ve Hope Van Dyne (Evangeline Lilly), Ant-Man ve Wasp olarak maceralarına devam etmek için dönüyorlar. Hope’un ebeveynleri Hank Pym (Michael Douglas) ve Janet van Dyne (Michelle Pfeiffer) ve Scott’ın kızı Cassie Lang (Kathryn Newton) ile birlikte ikili kendilerini Kuantum Âlemi’ni keşfederken, garip ve mümkün sandıkları şeylerin sınırlarını zorlayacak bir maceraya atılırken bulurlar. Peyton Reed’in yönettiği, Jeff Loveness’in yazdığı ve Kevin Feige ile Stephen Broussard’ın yapımcılığını üstlendiği “Ant-Man ve Wasp: Quantumania” filminde Kang rolünde de Jonathan Majors yer alıyor.

Galaksinin Koruyucuları 3 (2023)

Marvel Studios’un “Galaksinin Koruyucuları 3” filminde, sevgili dışlanmışlar çetemiz bugünlerde biraz farklı görünüyor. Peter Quill (Chris Pratt), hâlâ korkunç bir kaybın etkisindedir, ekibini toplayıp evreni savunmak ve Rocket’ı korumak için zorlu, aksiyon dolu bir göreve atılmalıdır. Bu arada, yeni, öngörülemez bir güç, Koruyucuları sonsuza dek yok etmekle tehdit eder. “Galaksinin Koruyucuları 3″ filminin senaristliğini ve yönetmenliğini James Gunn üstleniyor. UYARI: Bazı yanıp sönen ışıklı sahneler, ışığa duyarlı izleyicileri etkileyebilir.

Secret Invasion – 1. Sezon (2023)

Marvel Studios’un günümüz MCU’sunda geçen yeni dizisi Secret Invasion’da Nick Fury, şekil değiştiren bir grup Skrull tarafından Dünya’nın gizlice işgal edildiğini öğrenir. Fury, Dünya’da kendine bir hayat kuran Everett Ross, Maria Hill ve Skrull Talos dahil müttefiklerine katılır. Yaklaşan Skrull istilasını engellemek ve insanlığı kurtarmak için birlikte zamana karşı yarışırlar.

The Marvels (2023)

The-Marvels-izleme-sirasi-The-Marvels-nereden-izlenir-marvel-izleme-sirasi

10 Kasım’da Sinemalarda!

Nick Fury ile randevulaşmanın bolca yaşanacağı bu yılın sonuna doğru, 10 Kasım’da vizyona girecek olan filmde Carol Danvers yani Captain Marvel, despot Kree tarafından çalınan kimliğini geri kazanır ve Yüce Zeka’dan intikam alır. Ancak yaşanan beklenmedik bir olay sonucu Carol, dengesi bozulmuş bir dünyanın yükünü sırtlanır. Görevi gereği bir Kree devrimcisine bağlı anormal bir solucan deliğine gönderilmesi, hayatını tamamen değiştirecektir. Burada Carol’un güçleri, bir Jersey City hayranı olan Kamala Khan yani Ms. Marvel ve Carol’ın ayrı düştüğü yeğeni S. A. B. E. R astronotu olan Captain Monica Rambeau ile karışır. Bu sürpriz üçlü birlikte hareket ederek kainatı kurtarmaya çalışacaktır.

Marvel Evreninde Bizi Neler Bekliyor?

Marvel evrenindeki beşinci evre için duyurulan yapımlar şu şekilde devam diyor:

 • Echo
 • Loki [2. Sezon]
 • Ironheart
 • Blade
 • Agatha: Kaos Meclisi
 • Daredevil: Yeniden Doğuş
 • Kaptan Amerika: Yeni Dünya Düzeni
 • Thunderbolts

Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Marvel evrenini hangi izleme sırasıyla seyretmeği tercih ediyorsunuz? Favori filminiz ve diziniz hangisi? Yeni yapımlardan neler umuyorsunuz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın; forumumuzda Marvel Evreni alanında buluşalım.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.