İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Joker 2 Filminden Büyük Haber! İsmi Açıklandı.

Todd Phillips tarafından yazılıp yönetilen Joker filmi Joaquin Phoenix‘in harikulade performansıyla ortalığı yakıp kavurmuş, dünya çapında bir milyar dolar hasılatını aşmıştı. Dahası birçok müsabakada topladığı sayısız ödülün yanında 2020 Oscar’larında da En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Film Müzikleri ödüllerine layık da görülmüştü.

Joker‘in bu büyük başarısından sonra bir devam filmi üzerine hayranların büyük beklentileri vardı. Yönetmen ve aktör her ne kadar işi gizliden yürütmek isteseler ve böyle bir planlarının olmadıklarını söyleseler de devam filminin geleceğine hayranları bir yerde kesin gözüyle bakmaktaydı. Bu sır bozuldu ve bugün nihayet filmin yönetmeni Todd Phillips Instagram hesabından yaptığı bir paylaşımda Joker 2 filminin isminin de belli olduğu senaryo kapağını ve daha heyecan verici olarak Joaquin Phoenix‘in senaryoyu okuduğu iki fotoğraf paylaştı.

 • Joker Folie à Deux senaryosu, yazan Scott Silver Todd Phillips
 • Joaquin Phoenix Joker 2 Folie à Deux senaryosunu okuyor

Yeni filmin ismi Joker 2: Folie à Deux olacak!

Fransızca bir terim olan Folie à Deux, Türkçede “iki kişilik delilik” veya “paylaşılmış psikotik bozukluk” olarak ifade edilmektedir. Kısaca iki kimsenin, daha doğrusu birbirine yakın iki kimsenin kendilerini tek bir şahsiyetmiş gibi hissetmeleri ve hareket etmelerine denir.

Yeni Joker 2 filminin bu ismi seçmiş olması ve bunu orijinal kelimeleriyle kullanması ilk filmdeki o klasik havaya yakışıyor. Lakin Joker 2 filminin konusu bu bahsettiğimiz ilmi hastalığın aynısı olup olmayacağını bilmiyoruz, üzerine birçok teori üretilebilir. Mesela Joker yani Arthur hapisteyken oradaki biriyle bu tür bir ilişkiye girebilir yahut tam tersi olarak kendisini sanki iki kişiymiş gibi görebilir… Bunları yorumlarda konuşalım.

Akıllardaki diğer bir soru ise ilk filmde gördüğümüz Batman’in yani Bruce Wayne’nin çocukluğu. Joker 2’nin ilk filmin üzerinden ne kadar sonrasında geçeceğine göre değişecektir bu elbette. Lakin şahsi olarak direkt Batman’i işlemelerinin Joker’i geri planda bırakacağı, daha mühim olanının ise filmin gayesine uymayacağı, onu basit bir aksiyon filmine dönüştüreceğini düşünüyorum.

Joker’in bu devam filminin ne zaman vizyona gireceği ve tabii seyircisiyle buluşacağı kesin olmasa da salgının seyrinin azalmış olması ve artık gelişen imkanlarla bunun çok da uzak bir gelecekte olmayacağını söylemek yanlış olmaz.

Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Joker 2 Folie à Deux filminden beklentileriniz ne yönde? Todd Phillips’in Joker 2 senaryosunu Scott Silver ile birlikte yazmasının artıları neler olacaktır? Tekrar Batman’e göndermelerin olacağını düşünüyor musunuz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (4)

Yorum Yaz
 1. Kazım Hokkabaz Kazım Hokkabaz Misafir | 8 Haziran 2022

  Joker 2’nin harika bir film olacağını düşünüyorum çünkü birinci Joker filmi de harika bir filmdi. Bazen serilerde bu bozuluyor ama bozulmayacağını düşünmek istiyorum.

  • halilesen Halil ESEN Yazar | 8 Haziran 2022

   Ben de öyle umuyorum. 😇 yorumunuz için teşekkürler

 2. Kaan Öztürk Kaan Öztürk Misafir | 29 Haziran 2022

  Folie á Deux, ismi kulağa hoş geliyor anlamını da beğendim. İlk filmini beğenmiştim ikinci için de yine umutluyum, sabırsızlıkla bekliyorum. Çıktıktan sonra yorum yapacağım. İnceleme için teşekkürler

  • halilesen Halil ESEN Yazar | 1 Temmuz 2022

   Rica ederim. Ben de sabırsızlanıyorum. Dilerim ki çıtayı daha da yükseltir.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.