İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İllegal Hayatlar Film Eleştirisi

Röportaj Adam namıyla tanıdığımız Mahsun Karaca ve ekibi tarafından yapılan, dahası uzun zamandır planladıkları, Cenk Çelik yönetmenliğinde çekilen İllegal Hayatlar filmi nihayet seyirci ile buluştu. Bu yazıda İllegal Hayatlar filminin spoilersız eleştirisinde bulunacağım.

illegal-hayatlar-filmi-roportaj-adam-filmi-illegal-hayatlar-sinema
İllegal Hayatlar, sinemalarda.

İllegal Hayatlar filminin konusu Röportaj Adam’ın iki sene evvel çektiği bir vidyoya dayanmaktadır; dolayısıyla film, kaçak kumarhane işleten dostlarımızın son faaliyette bulundukları mekan da basılınca en iyi gizlenme usulünün siyasi parti kurmakta olduğunu düşünüp Liberal Muhafazakar Komünist Parti’yi kurmalarını ve işin gerçekten siyasete girmeği gerektirecek bir noktaya girmesini konu alıyor.

Fakat iki sene önceki o vidyoda kendileri kumarı devlete entegre etmek, yani kumar siyaseti yapmak gibi bir mizah üzerine gitmişlerken filmde bunu pek görememek nazarımda hayal kırıklığına sebep oldu. Çünkü çok daha ileri seviyeye gidebilecek bir mizah varken filmde işin biraz mecburiyeti ve romantizminde olmaları o havayı çok vermemektedir.

Filmin eksilerinden biri fragmanda ve hatta diğer Röportaj Adam içeriklerinde gördüğümüz dinamizm ve gerektiğinde detaya girmekten çekinmeyen tavrın yoksunluğu idi. Bence izlemekten her zaman zevk aldığım vidyoların nezdinde sönük bir filmdi. Lakin filmin bu yeknesaklığı bir noktaya kadar sıkmasa da benim ve hemen her Röportaj Adam severlerin umursamayacağı bir şey olacaktır.

Oyunculuk performansları ise bazen gereksiz yükselen müziğin peşinde olabildiğince güzeldi ki zaten bu adamların her zaman sergiledikleri performanstandı. Yine film nazarında oyuncu proformalarının burada övülecek veya yerilecek bir eleştirisi söz konusu olmamalı.

illegal-hayatlar-roportaj-adam-filmi-liberal-muhafazakar-komunist-parti-mahsun-karaca-mehmet-kahraman-sahin-sarsu-okan-has
Mehmet Kahraman, Okan Has, Mahsun Karaca ve Sahin Sarsu / İllegal Hayatlar filmi

Bir komedi olarak baktığımda İllegal Hayatlar’ın birçok yerde sizi güldürebileceğini söylemek doğru olabilir, lakin vidyo içeriklerinden, hatta aynı fikrin bir parçası olan Kumar Partisi isimli vidyodan bu filmden aldığımdan daha fazla haz aldığımı söylemem yanlış olmaz. Filmi izlediğime asla pişman değilim, lakin bu da zannımca birçok kimse gibi sıkı bir Röportaj Adam takipçisi olmamdan kaynaklanıyordur. Sevgi başka, eleştiri başka. Kolaya kaçmayan ve her zamanki gibi anın komedisi ile çok daha iyi olabilirdi, diye düşünüyorum.

İllegal Hayatlar filmine vereceğim puan 5.8 olur.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? İllegal Hayatlar filmini seyrettiniz mi veya izlemeği düşünüyor musunuz? Siz de sıkıldım mı diye düşünüp de sıkılmadığına hükmedenlerden misiniz? En sevdiğiniz sahnesi hangisiydi? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız. Yorumlar kısmında film hakkında tartışalım.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
Haberler

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
  1. Tevfik E Tevfik E Misafir | 23 Ocak 2023

    Aman aman kacirdim gideyim denecek bir film değil,boşta kalmis birkaç kişinin hadi film yapalim deyim birseyler yazdigi vektigi bir film olmus,4 puan yeter,

    • halilesen Halil ESEN Yazar | 23 Ocak 2023

      Yani. Filmden aşırı beğeni ile bahsedenler Röportaj Adam’a karşı romantik bir hal ile cevap veriyor yahut hafızalarında kıyaslayabilecekleri filmler belki malumunuzdur.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Beldemize daha yakın olmak için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Başlamak için dokunun.
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için Paylaş düğmesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.