İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Harry Potter İzlemesi Sırası Nedir, Nereden İzlenir?

Bu yazıda J. K. Rowling tarafından yazılan Harry Potter filmlerini izlemek isteyenlere, seriyi hangi sırayla ve nereden izlemeyebileceklerini gösteren bir rehber sunmaktayım.

Harry Potter İzleme Sırası Nedir?

Seriyi doğru bir şekilde hangi sırayla izleneceğini bulmak için kronolojik sırasını, yani çıkış sırasını takip etmek yeterlidir. O halde doğru izleme sırası aşağıdaki gibidir:

Harry Potter ve Felsefe Taşı
Harry Potter ve Sırlar Odası
Harry Potter ve Azkaban Tutsağı
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter Ve Ölüm Yadi̇garlari: Bölüm 1
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?
Fantastik Canavarlar Grindelwand’in Suçları

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları

Fantastik Canavarlar serisi Harry Potter ile aynı evreninin, yani Büyücülük Dünyası’nın bir parçası olduğundan seyre dahil olabilir. Lakin yine de işleri batırdığı için orijinal seriden ayırmak lazımdır.

Harry Potter Serisi Nereden İzlenir?

Harry Potter serisini izlemek için karşınıza üç tür seçenek çıkmaktadır. Ya Netflix gibi servislere abone olacak ve aboneliğiniz süresinde izleyebileceksiniz, ya makul bir ücrete kiralayacak ve belirli süre zarfında seyredeceksiniz yahut bir defa satın alacak, seriye ömür boyu sahip olacaksınız. Şahsen ben üçüncü şıkkı işaretlemekteyim. Çünkü bu muazzam seri arşivinizde birer yıldız gibi durmakta ve izlenmek için keyfinizi beklemektedir. Lakin tüm seçeneklerin daha iyi anlaşılması gerekmektedir. Anlatayım.

Eğer abonelik servisleri ile bu filmleri seyredecekseniz ücret ödemeğe devam ettiğiniz müddetçe erişiminiz olur. Lakin o platformdan filmler kaldırıldığında üzerinde bir hak iddia edemezsiniz. Çünkü onlar sizin değildir ve siz ancak o platformun arşivine erişebilmek için para ödersiniz. Dahası filmlerin kalitesi de ilgili platforma bağlıdır.

Kiralama seçeneğinde ise size filmleri açmak için bir ay, yani otuz gün süre tanınır. İzlemeğe başladığınız, oynat tuşuna bastığınız an ise filmi bitirmek için iki güne denk gelen yirmi dört saatiniz vardır. Filmleri satın aldığınızda ise o artık sizin bir mülkünüzdür. İstediğiniz an ve istediğiniz kadar izleyebilirsiniz. Satın alabileceğiniz veya kiralayabileceğiniz mağazalarda ise öne çıkan Apple TV veya iTunes Store’u tavsiye ederim. Sebebi ise altyazının haricinde o müthiş dublaja, Dolby Vision, HDR ve 4K görüntü kalitesine sahip olmasıdır. En ufak problemde Apple yetkililerini harikulade desteği ve sağlanan iyi hizmet de cabası.

Tek tek filmlere geçmeden evvel uğraşmamanız ve daha uygun bir fiyata tek alım ile tüm koleksiyona sahip olabilmeniz için aşağıya iki bağlantı oluşturdum; resimlere tıklayarak Apple TV sayfasına gidersiniz: 8 filmlik orijinal seri ve onları da içeren 10 filmlik Büyücülük Dünyası evreni.

Aşağıda Harry Potter serisinin ve evreninin tüm filmlerini listelemiş ve afişlerinin altına Apple TV rozetleri ve başka nereden seyredebileceğinizin bağlantılarını eklemiş bulunmaktayız. Spoiler’sız bir sunuş içinse sadece bülten metinlerine yer verilmiştir.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

harry-potter-ve-felsefe-tasi

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Netflix | blutv

J.K. Rowling’in Harry Potter hakkındaki popüler çocuk romanının ilkini temel alan gerçek oyuncularla çekilmiş aile macera filmi Harry Potter ve Felsefe Taşı, 11’ci doğum gününde iki güçlü sihirbazın yetim oğlu olduğunu ve kendisinin de eşsiz sihirli güçlere sahip olduğunu öğrenen bir çocuğun hikâyesidir. Hogwarts Büyücülük Okulu’na devam etmeye davet edilen Harry hayat boyu hatırlanacak bir maceraya atılır. Hogwarts’da, daha önce hiç sahip olmadığı bir yuva ve bir aile bulur.

Harry Potter ve Sırlar Odası

harry-potter-ve-sirlar-odasi

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play | Netflix | blutv

Harry Potter’ın maceraları sürüyor. Kötü yürekli Dursleylerde geçirdiği uzun bir yaz tatilinden sonra, ikinci yılına başlamak üzere Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na gitmek için trene binmek isteyen Harry Potter engellenir. Harry’nin yolculuk için tek seçeneği büyülü uçan arabadır ama araba değerli (ve açıkça çok sinirlenmiş) bir Şamarcı Söğüt’e çarpar. Yine de bütün bunlar o sonbahar Hogwarts’ın tekin olmayan salonlarında Harry’i bekleyen şeyle karşılaştırıldığında çocuk oyuncağıdır. Tüyler ürperten, kötü niyetli sesler duvarlardan Harry’ye seslenir, sınıf arkadaşı Draco Malfoy’un haklamak için onun peşinde olduğu kesin gibidir. Okulda korkunç şeyler olmaya başladığında, artık hayatta kalma mücadelesi veren sadece Harry değildir. Duvarda esrarengiz bir şekilde parlayan kelimeler bir uyarıda bulunmaktadır: “Sırlar Odası Açıldı. Varisin Düşmanları Kendinizi Kollayın.”

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

harry-potter-ve-azkaban-tutsagi

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play | Netflix | blutv

Sirius Black Azkaban’dan kaçmıştır ve Harry Potter’ı öldürmeye gelmektedir! Üçüncü yıllarını okumak için Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na dönen Harry, Ron ve Hermione artık genç olmuşlardır. Ama Harry’nin ve bütün büyücü toplumunun kaderi pek iç açıcı görünmemektedir çünkü Lord Voldemort’a yardım ve yataklık etmekten ve tek bir sihir ile 13 kişiyi öldürmekten dolayı hapse atılan kötü şöhretli Sirius Black hapisten kaçmıştır. Sirius’un nereye gittiğine dair tek bir ipucu vardır: Azkaban’daki gardiyanlar Sirius’un uykusunda “O Hogwarts’da. O Hogwarts’da” diye konuştuğunu duymuşlardır. Harry Potter ve Azkaban Tutsağı’nda, artık Harry büyülü okulunun duvarlarının arkasında bile bir katile karşı güvende değildir.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

harry-potter-ve-ates-kadehi

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play | Netflix | blutv

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulunda Harry Potter’ın dördüncü dönemidir. Haryy, Ron ve Hermione uluslararası Quidditch finallerine hazırlanmaktadırlar. Harry çekici Cho Chang ile birlikte olmayı düşlemektedir. Normal bir 14 yaşındaki büyücü olmak istemektedir… Ama Harry büyücülük standartlarında bile normal değildir. Bu dönem, yüzlerce yıldır ilk kez, üç büyücülük okulu arasında bir yarışma yapılacak ve yarışmacılar çok tehlikeli yarışmalar için büyüyle seçilecektir. Harry’nin Lord Voldemort’un kötücül varlığını haber veren yıldırım yarası yanmaya başlarken, Ateş Kadehi son yarışmacıyı seçer: Harry Potter.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

harry-potter-ve-zumruduanka-yoldasligi

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play | Netflix | blutv

Harry Potter beşinci yılı için Hogwarts’a dönüyor ve en zorlu rakibiyle karşılaşıyor. Harry’nin Karanlık Lord ile çarpışmasının üstünde bir yaz geçmiştir. Harry okula döndüğünde sihirbazlık dünyasının Voldemort’un dönüşü ile ilgili olarak inkar içinde olduğunu öğrenir; sihir bakanı Müdür Dumbledore’un yalan söylediğine inanmaktadır; ve yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni atanmıştır. Bütün sihirbazlık alemi tehlike içindedir; sihrin geleceği Harry Potter ve Zümrüdüanka Kardeşliğine bağlı olabilir. Yeni öğretmen Dolores Umbridge’in bakanlıkça onaylı savunma amaçlı sihir dersi genç sihirbazların kendilerini ve bütün sihirbazlık dünyasını tehdit eden karanlık güçlere karşı çaresiz bırakınca, Hermione (Emma Watson) ve Ron (Rupert Grint), Harry’yi (Daniel Radcliffe) bir şeyler yapmaya ikna eder.

Harry Potter ve Melez Prens

harry-potter-ve-melez-prens

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play | Netflix | blutv

Harry Potter altıncı senesi için Hogwarths’a döner. Ama karşısında, artan büyücülük güçlerinin yetersiz kalabileceği giderek artan bir tehlike vardır. Lord Voldemort’un dönüşünden cesaret alan Ölüm Yiyenler, Muggle’da ve Büyücülük dünyalarında karışıklık çıkartırlarken Harry, Hogwarts’ın kendi içinde yeni tehlikeler yattığından kuşkulanır. Dumbledore, çok yakında gerçekleşeceğini bildiği son kapışma için Harry’yi hazırlarken, Valdemort’un savunmasını kıracak anahtarı aramaya çıktığı tehlikeli yolculuğa Harry’yi de götürür. Bu arada ergen çocuklar ergenlik hormonları gibi tümüyle farklı bir düşmanın saldırısı altındadırlar. Harry’nin Ginny Weasley ile arkadaşlığı daha derin bir şeye dönüşür; Lavender Brown, Ron’a ilgi duymaya başlar; Hermione kıskançlıktan kudurur… ve içine aşk iksiri katılmış bir kutu çikolata yanlış ellere geçer.

Harry Potter Ve Ölüm Yadi̇garlari: Bölüm 1

harry-potter-ve-olum-yadigarlari-bolum-1

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play | Netflix | blutv

Son maceranın ilk bölümünde Harry, Ron ve Hermione, Voldemort’un ölümsüzlüğünün ve yok edici gücünün sırrını içeren Hortkulukları bulmak ve yok etmek için bir yolculuğa çıkarlar. Profesörlerinin yardımı veya Dumbledore’un koruması olmaksızın bu üç arkadaş, birbirlerine her zamankinden daha çok güvenmek zorundadırlar. Ama aralarında Karanlık Güçler vardır ve onları birbirlerinden koparmaya çalışmaktadır.

Bu arada büyücülük dünyası Karanlık Lord’un düşmanları için tehlikeli bir yer haline gelmiştir. Uzun zamandır çıkacağından korkulan savaş başlamış ve Voldemort’un Ölüm Yiyenler’i Büyücülük Bakanlığı’nın, hatta Hogwarts’ın bile kontrolünü ellerine geçirmişlerdir. Karşı çıkan herkesi korkutmakta ve tutuklamaktadırlar. Ama hala aradıkları birisi vardır: Harry Potter. Seçilmiş Kişi artık peşine düşülen kişi olmuştur çünkü Ölüm Yiyenler onu Voldemort’a canlı olarak götürme emri almışlardır. Harry’nin tek umudu Voldemort kendisini bulmadan önce Hortkulukları bulmaktır.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları: Bölüm 2

harry-potter-ve-olum-yadigarlari-bolum-2

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play | Netflix | blutv

Bu film, Harry Potter film serisinin final macerası. Heyecanla beklenen bu sinema olayı, iki bölümlü son filmin, ikinci bölümü. Bu epik finalde büyücülük dünyasındaki iyilik-kötülük savaşı çok büyük boyutlara ulaşıyor. Risk hiç olmadığı kadar büyük ve kimse güvende değil. Lord Voldemort’la müthiş bir karşılaşma yapmaya yaklaşan Harry Potter’ın en son fedakarlığı yapması gerekebilir. Olay burada sonlanıyor.

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?

fantastik-canavarlar-nelerdir,-nerede-bulunurlar

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play | Netflix | blutv

“Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar,” Newt Scamander’in tam da olağanüstü çeşitlilikte sihirli yaratıkları bulup belgelediği global bir yolculuğu tamamladığı 1926 yılında açılır. Jacob adlı bir No-Maj (Amerika’da Muggle anlamına gelir), kayıp bir sihirli sandık ve Newt’in bazı fantastik canavarlarının kaçması büyücüler ve No-Maj dünyasını tehlikeye atmamış olsaydı, kısa süreliğine uğradığı New York’tan hiçbir olay olmadan ayrılabilirdi.

Fantastik Canavarlar Grindelwand’in Suçları

fantastik-canavarlar-grindelwand'in-suclari

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play | Netflix | blutv

Büyülü Dünya’nın yaratıcısı J.K. Rowling’in hayal gücünden Harry Potter’ın zamanından önceki sihirli maceraları konu alan Fantastik Canavarlar film serisi geliyor. İlk filmin sonunda güçlü Karanlık Büyücü Gellert Grindelwald (Johnny Depp), Newt Scamander’ın (Eddie Redmayne) yardımıyla MACUSA (Amerika Birleşik Devletleri Sihir Meclisi) tarafından yakalanmıştır. Fakat Grindelwald hapisten kaçar ve çoğunluğu kendisinin gerçek amacından bihaber olan taraftarlar toplayarak işe koyulur: Büyücü olmayanlara hükmetmek için saf kan büyücüler yetiştirmeyi planlamaktadır. Grindelwald’ın planlarını engellemek için Albus Dumbledore (Jude Law), karşılaşacağı tehlikenin farkında olmadan yardım etmeyi kabul eden eski öğrencisi Newt Scamander’ı görevlendirir. Gitgide bölünen bu büyülü dünyada sevgi ve sadakatin sınanmasıyla en gerçek arkadaş ve aileler arasında bile sınırlar çizilebilir.

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları

fantastik-canavarlar-dumbledoreun-sirlari

SİNEMALARDA

Profesör Albus Dumbledore’un Düşün Selinin başında iken hafıza üzerine söylediği sözleriyle başlıyor ve bizleri yıllar öncesi İkinci Dünya Savaşı zamanına götürüyor. Kara büyücü Gellert Grindelwald ve takipçileri ile ona mani olmak isteyen başta Dumbledore ve dostlarının savaşıyla karşı karşıya kalıyoruz.

Uğraştırıcı ve keyif verici bir içerik oldu. Dilerim ki faydalı olsun. Meşru olarak izlenilebilecek platformlar varsa veya söylemek istediğiniz düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmaktan geri durmayınız.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza, hususi olarak Büyücülük Dünyası alanına mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
  1. Hüsnü Kayar Hüsnü Kayar Misafir | 4 Şubat 2022

    Harry Potter filmlerini nereden izleyebileceğimiz ve hangi izleme sırasını takip etceğimizle alakalı güzel bir rehber olmuş. Emeğinize sağlık.

    • halilesen Halil ESEN Yazar | 4 Şubat 2022

      Çok teşekkür ederim. Faydalı olduğuysa ne mutlu.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.