İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları Film Eleştirisi

Büyücülük Dünyası’nın onuncu, yeni serinin ikinci filmi olan Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları, senaryosunu yine J. K. Rowling‘in yazdığı, yönetmenliğini David Yates‘in üstlendiği, bizlere Film mi dizi mi izliyoruz? sorusunu sorduran, çok tartışılan film. Ayrıca Wizarding World logosunun ilk göründüğü filmdir.

Fantastik Canavarlar serisi her ne kadar Harry Potter dünyası referans alsa da ondan çok daha evvelinde yaşanmaktadır. Bu sebeple Harry Potter serisinden ayrı düşünmek lazım gelir. Fakat Fantastik Canavarlar 2: Grindelwald’ın Suçları filmini seyredenleri üzen şey zannediyorum ki sadece bu değil.

fantastik-canavarlar-grindelwaldin-suclari-fantastik-fanavarlar-serisi-fantastik-canavarlar-2-harry-potter-wizarding-world

IMDb: 6,6/10 | Sinemalar: 7,4/10 | Beyazperde: 3,7/5

Toplamda beş film olacağı duyurulan Fantastik Canavarlar serisi, Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?‘ın ardından devam filmi olan bu ikinci film hakkında inceleme, yorum ve analize geçmeden evvel filmi yasal olarak nerede izleyebileceğinizden sizleri haberdar etmek istiyorum.

Fantastik Canavarlar 2: Grindelwald’ın Suçları filmi nereden izlenir?

iTunes Store | Apple TV | Satın al ₺18,99
Google TV | Satın al ₺20,99

Ayrıca bakınız: 10 filmlik Wizarding World film koleksiyonu

Umumi olarak baktığınızda bu film hakkında söylenenler ve yazılanlar, karakterlerinin doğru düzgün anlatılamaması, neyin ne olduğunun tam öğrenilememesidir. Bunlar çok doğrudur. Çünkü çok barizdir ki sanki bir dizinin bir bölümüymüş gibi bir intiba vermektedir. Sadece merak uyandırmakta, öylesine seyredilmektedir. Onlar hakkında bilgisi olanlar, sadece fanatiklerdir. Lakin Bayan Senarist’in (J. K. Rowling) bunun bir sinema filmi olduğunu ve her bölüm için uzun bir müddet beklemek lazım geldiğini unutmaması gerekir. Lakin tüm suçun kendisinde olduğunu söylemek yanlıştır. Çünkü fragmanda görülen bazı sahneler filmde bulunmamaktadır. Dahası bundan on sene sonra Şu seriyi bir baştan seyredeyim. dediğimizde her şeyin yerli yerinde olacağına eminim.

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları, sanki daha çok Gellert Grindelwald‘ı tanıtmaktadır. Filmde onun ne kadar ikna edici olduğunu görüyoruz. Dahası biliyoruz ki büyük yalanlar söylüyor. Kısaca kendisi, zeki, kurnaz ve kötü birisi. Öyle ki zihni okunsa bile niyetini belli etmemektedir. Lakin çok karanlık bir intiba verdiğini söyleyemem. Harry Potter’daki Lord Voldemort daha karanlık, korkutucu bir hava vermekteydi. Fakat belki bu fırtına evvelindeki sessizliktir.

gellert-grindelwald-fantastik-canavarlar-grindelwaldin-suclari-fantastik-fanavarlar-serisi-fantastik-canavarlar-2-harry-potter-wizarding-world-Grindelwald'ın Suçları
Fantastik Canavarlar 2: Grindelwald’ın Suçları – Gellert Grindelwald

Filmde Albus Dumbledore‘u görünce eski bir dostu görmüş gibi mutlu oluyoruz. Elbette kendisinin 70 sene evvelki halini görmekteyiz. Dahası Dumbledore’u canlandıran Jude Law’un hiç sırıtmadığını söylemek yanlış olmaz. Gerektiği kadar güçlü, mütevazi ve gizemli duruyor.

Filmde tam anlatılmadığı üzere Dumbledore ile Grindelwald arasında çok eskilerden kalan bir bağ bulunmaktadır. Bir tür Bozulmaz Yemin gibi birbirileriyle savaşmamaları için Kan Sözü vardır.

Ayrıca Hogwarts’ı görmek ve görüldüğü anda o klasik müziğin verilmesi harika bir nostalji olmaktadır. Hogwarts sahneleri filmde dikkati çeken yegane karelerdir.

albus-dumbledore-fantastik-canavarlar-grindelwaldin-suclari-fantastik-fanavarlar-serisi-fantastik-canavarlar-2-harry-potter-wizarding-world-Grindelwald'ın Suçları
Fantastik Canavarlar 2: Grindelwald’ın Suçları – Albus Dumbledore ders anlatırken.

Ayrıca filmde Wizarding World (Büyücülük Dünyası) dünyası için çok mühim, güçlü ve öne çıkması lazım gelen karakterler bulunmaktadır. Fakat neredeyse hiçbiri hakkında bir karakter sunumu veya karakter tanıtımı yapılmamakta, üstün körü geçilmekte, basit bir yan karakter olarak kalmaktadır.

Fantastik Canavarlar serisinin ilk filminde çok güçlü bir şekilde gösterilen Obscurus meselesi de tam manasıyla anlatılmamıştır. Kaldı ki fanatik seyirciler nazarında ve bazı teoriler haricinde ne olduğu bilinmemektedir. Bildiğimiz tek şey Grindelwald’ın Dumbledore’u ortadan kaldırmak için onu kullanmak istemesidir. Obscurus’e dönüşebilen Credence‘ın kendini, ne olduğunu bulmak isteyişi, onu Grindelwald‘a karşı savunmasız yapmaktadır.

credence-barebone-ezra-miller-fantastik-canavarlar-grindelwaldin-suclari-fantastik-fanavarlar-serisi-fantastik-canavarlar-2-harry-potter-wizarding-world-Grindelwald'ın Suçları
Fantastik Canavarlar 2: Grindelwald’ın Suçları – Credence Barebone

Diğer bir konuysa filme ismini de veren fantastik canavarlardır. Yeni ve güzel canavarların yanında tasarımı son derece kötü ve bir daha bakmak istemeyeceğimiz canavarlar da var. Tıpkı filmdeki karakterler gibi canavarlar da arada kaynayıp gitmektedir.

Birçok kimseyi kızdıran bir konu da filmde kullanılan büyülerdir. Harry Potter serisinde her büyü özenle yapılıyordu; dahası büyü yapmak bazen o kadar da kolay değildi. Fantastik Canavarlar serisinde ise sanki herkes her büyüde ustaymış gibi görünüyor. Asasını sallıyor ve oluveriyor. Lakin yine de Grindelwald’ın büyü yaptığı sahnelere hayran hayran bakmanız çok normal.

gellert-grindelwald-fantastik-canavarlar-grindelwal-grindelwaldin-suclari-fantastik-fanavarlar-serisi-fantastik-canavarlar-2-harry-potter-wizarding-world-Grindelwald'ın Suçları
Fantastik Canavarlar 2: Grindelwald’ın Suçları – Wizarding World

Bu senaryosundaki kopukluğun ve izlerken her şeye vakıf olamayışımızdan öte Grindelwald’ın Suçları bölümü, evvelki gibi son derece tatmin edici bir sinematografiye, harika oyunculuklara sahip.

Şunu da söylemek lazım gelir ki film Harry Potter’dan çok daha öncelerinde geçmekteyse de ve bazı öğeler ile bu yansıtılmağa çalışılmış olsa da, sanki her şey daha modern gibi. Bu da biraz can sıkıcı olabiliyor, lakin alışınca çok da göze batmadığını söylemek lazım gelir. Fakat yine de düşününce can sıkıyor. Sonuçta bu filmler bir defa çekiliyor ve Harry Potter dünyasına layık olmasını istiyoruz.

Wizarding World’ün onuncu filmi olan Fantastik Canavarlar 2: Grindelwald’ın Suçları, ne yazık ki ilk filmin ardından konuya tam olarak girmemize izin vermemektedir. Lakin Büyücülük Dünyası’na ait her şey izleyiciyi heyecanlandırdığı için, bu hal biraz kızgınlıktan öteye gitmiyor.

Fantastik Canavarlar 2 filmine puanım: 6.8/10

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza, hususi olarak Büyücülük Dünyası alanına mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.