İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

En İyi 10 Stanley Kubrick Filmi

Bu yazıda sizlere en iyi 10 Stanley Kubrick filmini listeleyerek bu filmleri nereden izleyebileceğinizi de içeren bir rehber sunmaktayım.

Kısaca Stanley Kubrick Kimdir?

1928 senesinde Amerika’da doğan Stanley Kubrick bir film yönetmeni, yapımcı ve senaristtir. Sinema tarihinin cesur, etkili ve yenilikçi yönetmenlerinden biri olan Stanley Kubrick, geçtiğimiz yüzyılın en iyi yönetmenleri arasında sayılmasında çoğulun bir tereddüt bulunmaz. Estetik mükemmelliği arayışındaki ortaya koyduğu çalışmalarıyla unutulmaz hale gelen eserleri klasikleşmiştir. Stanley Kubrick, 1999 senesinde Birleşik Krallık’ta vefat etmiştir.

En İyi Stanley Kubrick Filmleri

Aşağıda IMDb puanlarına göre Stanley Kubrick en iyi filmleri diye sıralandığında karşımıza çıkan en iyi 10 Stanley Kubrick filmine yer verdim. Afişlerin altında o filmi nereden izleyebileceğinizle alakalı legal olan izleme bağlantılarına yer verdim. Başka seçenekler de var ama Apple TV veya iTunes Store’dan (Windows’a da kuruluyor.) çok daha uyguna ve kaliteli bir şekilde kiralayabilir veya satın alabilirsiniz. Satın aldığınızda o film ömür boyu size aittir ama kiralarsanız oynatmak için bir ayınız vardır ve filme başladığınız anda bitirmek için iki gününüz bulunur. Spoiler oluşturmamak ama bilgi sahibi olunması için filmlerin sadece bülten açıklamalarına yer verildi. Ayrıca seyretmeden önce yaş sınıfına dikkat etmenizi tavsiye eder ve bazı filmlerin herkese göre olmadığını belirtirim.

1. Dr. Garipaşk – 1964

Psikotik hava kuvvetleri kumandanı, Rusya’ya bombacılarla saldıracağı zekice tasarlanmış planını uygulamaya koyuyor. Amerikan başkanı, Ruslarla birlikte dünyayı kurtarmak için ümitsizce mücadele veriyor. Soğuk Savaş dönemini hicivle eleştiren bu kara mizah filmi, siyasi ve toplumsal meseleleri ironik bir şekilde ele alır.

2. Full Metal Jacket – 1987

Vietnam Savaşı’nın etkileyici bir portresi olan bu film, askeri eğitim ve savaşın insan psikolojisi üzerindeki etkilerini ele alır. Yönetmen Stanley Kubrick, Full Metal Jacket filminde savaşın ve askerliğin, insanların duygularını nasıl yok ettiğini gün yüzüne çıkarıyor. 18 yaşındaki acemi bir askerin gözünden, acemi askerlerin Deniz Kuvvetleri’ndeki ilk günlerinden başlayarak, nasıl insani duygularının yok edildiğini ve bireysellikten çıkarılıp, Deniz Piyadesi olarak nasıl tekrardan yaratıldıklarını anlatıyor. Film, 1968 yılında Vietnam harekatı için yetiştirilen askerlerin ruhlarında bıraktığı zarar ve savaşın nasıl insanlık dışı bir şey olduğunu açığa çıkartıyor. Gustav Hasford’un “The Short-Timers” isimli romanından uyarlanmıştır.

3. Otomatik Portakal – 1971

Alex (Malcolm McDowell), huzur dolu fütürist evinde tüm gün uyuyan ve de geceleri arkadaşları ile masum insanlara sokaklarda ve evlerinde saldıran acımasız genç bir hayduttur. Sonunda polis tarafından yakalanınca Alex rehabilitasyona gönderilir. Bu istek azaltma formunda olan rehabilitasyonda yaptıklarının kat ve kat fazlası şiddet içeren ve insanı dehşete düşüren bir zaman geçirir. Toplumun ahlaki çöküşünü anlatan, şiddet içeren bu film, tartışmalara yol açmış olsa da sinema dünyasında önemli bir yer edinmiştir.

4. Zafer Yolları – 1957

stanley-kubrick-zafer-yollari-paths-of-glory-1957-obelde-en-iyi-10-stanley-kubrick-filmi-en-iyi-stanley-kubrick-filmleri-stanley-kubrick-filmleri-best-stanley-kubrick-films-stanley-kubrick-en-iyi-filmi

Dijitalde şimdilik yok

Bu güçlü, gerçek olaylardan esinlenmiş savaşın saçmalığını anlatan filmde, Kirk Douglas bir komutan olarak rol alıyor. 1916 yılında Fransız Ordusu içinde meydana gelen başarısız bir taarruz nedeniyle yargılanan üç günah keçisini savunuyor.

5. Cinnet – 1980

Küçük bir oğulları olan evli bir çift, Colorado’nun dağlarının yükseklerinde bir tatil oteline bakmak üzere işe alınırlar. Bunun sonucu olarak uzun kış boyunca otelde kendilerinden başka kimse olmayacaktır. Otelin müdürü onları, 1970 kışında gerçekleşen bir trajediden ötürü işi kabul etmemeleri konusunda uyarır. Stephen King’in kitabından beyaz perdeye uyarlanmıştır.

6. Barry Lyndon – 1975

Ryan O’Neal ve Marisa Berenson, Stanley Kubrick’in yönettiği, Willam Makepeace Thackeray klasik 18. Yüzyıl romanının şık bir uyarlamasında başrolleri paylaşıyorlar. The Memoirs of Barry London, Esq. adlı bu romanda hassas ve yakışıklı bir dolandırıcının yükselişi ve düşüşü ele alınıyor. Bir düelloda bir İngiliz subayı öldürdüğü için İrlanda’dan kaçması gereken genç Redmond Barry (O’Neal), Prusya’da bir asker, sonra bir casus, sonra da Avrupa’nın seçkin kişileri arasında yaşayan bir kumarbaz olarak zengin olmaya çalışır. İsmini değiştirip parası için bir aristokrat (Berenson) ile evlenir, ama peşinde olduğu onayı eninde sonunda yitirir.

7. 2001: Uzay Yolu Macerası – 1968

Bilim kurgu ve felsefi temaları muhteşem görsellikle birleştiren bu film, sinema tarihinde önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Stanley Kubrick, klasik bilim kurgu başyapıtı olan insanlığın doğası üzerine bir yorum niteliğindeki 2001: Uzay Macerası ile film yapımının sınırlarını yeniden tanımladı. Taş Devri Dünyası: Yanı başlarında beliren esrarengiz siyah bir taş, primatların ilk defa alet kullanmasını sağlayarak akıl için ilk adımlar atılmıştır. 1999: Dünya’nın ay astronotları başka bir esrarengiz siyah taş ortaya çıkarırlar. 2001: Dünya ve Jüpiter arasında, uzay aracının akıllı bilgisayarı, insan ekibinin çoğunu öldüren bir hata yapar ve ardından hatasını gizlemek için öldürmeye devam eder. Zamanın Ötesi: Jüpiter’e yapılan yolculuktan tek sağ kalan, bir sonraki insanlık düzeyine yükselir.

8. Spartaküs – 1960

Yönetmen Stanley Kubrick cesur gladyatör köle Spartaküs (Kirk Douglas) ve onun amacına inanan Varinia’nın (Jean Simmons) hikayesini anlatıyor. İktidar açlığı yaşayan General Crassus (Laurence Olivier) ile karşı karşıya gelen Spartaküs mahkumiyeti ve Roma İmparatorluğunun en güçlü haliyle yüzleşiyor. İnsanoğlunun özgürlük için verdiği sonsuz savaşı anlatan Spartaküs, tarihi olayları da anlatarak, aşk ve bağlılık ekseninde gerçekleşen sürükleyici bir drama yapımı.

9. Son Darbe – 1956

stanley-kubrick-son-darbe-the-killing-1956-obelde-en-iyi-10-stanley-kubrick-filmi-en-iyi-stanley-kubrick-filmleri-stanley-kubrick-filmleri-best-stanley-kubrick-films-stanley-kubrick-en-iyi-filmi

Şimdilik dijitalde yok

Stanley Kubrick (Sterling Hayden), ölümcül bir deha ve ekibi tarafından yapılan bir yarış pisti soygununun karmaşık iç planlamasını büyüleyici ayrıntılarla gözler önüne seriyor. Yardımcı oyuncular Coleen Gray.

10. Lolita – 1962

Yıldız oyuncuların yer aldığı ve artık bir klasik olan, bir zamanların bu şoke eden romanın yazarı Vladimir Nabakov’un senaryosunu yazdığı Lolita’yı Stanley Kubrick yönetmektedir. Görmüş geçirmiş, orta yaşlı Profesör Humbert Humbert (James Mason) dul Charlotte Haze’den (Shelly Winters) bir oda kiralar ve çok geçmeden onun genç kızı Lolita’ya (Sue Lyon) tutulur. Humbert kızına yakın olabilmek amacıyla Charlotte ile evlenir ama Charlotte kocasının bu gizli tutkusunu keşfedince, bu bilgi onun ölümüne yol açar. Artık saplantısı olan henüz reşit olmamış üvey kızının peşinden özgürce koşan Humbert, Lolita’yı baştan çıkarır ama kontrol edemediği tutkusu onu mahvedecektir.

Bird Box İncelemesi

Peki siz Stanley Kubrick filmleri hakkında neler düşünüyorsunuz? En sevdiğiniz Stanley Kubrick filmi hangisi ve bu listeyi nasıl özelleştirebiliriz? Size göre Stanley Kubrick’in en iyi filmleri nelerdir? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki forumlar kısmında paylaşmaktan geri durmayınız.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.