İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Black Widow Film Eleştirisi

Uzun zamandan beri sinemaya gitmemiştim. Zannedersem iTunes Store‘u kullanmağa başladığımdan beridir gitmiyordum. Lakin geçirmem gereken bir vakit, dahası vizyonda da Marvel‘ın yeni filmi Black Widow vardı. Hali hazırda da Marvel evrenini seyrededurduğum için evrene nasıl katkısı olacağı tecessüsü içindeydim.

Ne talihsizlik ki bulunduğum salonda beyaz perdedeki görüntü biraz karanlık ve yüzleri dahi seçmek için ayrıca dikkat lazım gelen bir şekilde idi; mübalağa edilecek kadar değildi belki, fakat bir ekranın bana verebileceği kaliteden çok uzaktı. Diğer seyircilerin tabii olarak çıkardıkları, dahası kola kutularını açarken ve mısırlarını yerken çıkan sesi de buna ekleyin. Belki daha mühimi film öncesi reklamlar ve bir de film arası var… Galiba neden sinemaya gitmeği bıraktığımı anladım.

Black Widow Konusu

Black Widow, kendisini ilk defa Demir Adam 2 filminde gördüğümüz, başta Yenilmezler (Avengers) olmak üzere neredeyse tüm Marvel evreninin vazgeçilmez bir parçası olan ve Scarlett Johansson‘ın canlandırdığı Ajan Romanov üzerine müstakil olarak çekilen bir film. İlk sahnelerde Natalia Alianovna’nın (diğer ismi) küçüklüğünü ve ailesiyle birlikte geçirdiği kısa vakti görüyoruz. Ben bu küçüklük ve onu çetin bir ajan yapan safhaları, yani gençliğini, eğitimini, geçirdiği zorlukları falan izleriz diye beklerken hikaye birden günümüze gelerek sahte ailesi ile yüzleşmesini ve Kırmızı Oda denilen, kimsesiz veya çaresiz kız çocuklarını kaçırıp ajan olarak yetiştirilen bir yeri imha etmek ve başındaki adamı da ortadan kaldırmak macerasını izlemeğe başladık.

Black Widow Yorumum

Bulunduğum salonda haddinden fazla soğuk olan klima ve bunu destekleyen yeknesak film müzikleri, dahası senaryonun acizliği ve hafif uykulu gözlerimle birçok defa ne izlediğimi sorguladım. Film sona erdiğinde ise bittiğine dair bir neşe duyuyordum, lakin az sonra yerini filmin daha iyi olabileceğini düşünerek hissettiğim üzüntüye bıraktı.

Filmde komik olsun diye konulan tipler ve genelde onlara ait diyaloglar ise bence hiç komik değildi; dahası yine bence filmin seviyesini bayağı düşürdü. Daha ciddi, daha karanlık ve derin bir film bekledim. Bence Kara Dul’a böyle bir film yaraşırdı. Genel olarak Marvel filmlerinin seviyesinde düşündüğümde de birkaç tıka ihtiyacı vardı.

Oyuncu performanslarını ise tam seçemesem de aradığım ciddiyeti bulamamam irtesinde bence gerektiği gibiydi, Scarlett Johansson ise her zamanki gibi; elbette senaryoyu ve ona ait ilişkileri bundan ayırıyorum. Avengers: Age of Ultron filmini hatırlar iseniz diğerleriyle birlikte Kara Dul’un zihnine saldırıldığında bir bale salonu ve bunun onu ne kadar etkilediğini görmüştük; film boyunca hep bu ve benzer sahneleri aradım. Dahası yer yer o kadar sıkıcıydı ki belki hayatımda ilk defa aksiyon sahnelerini aradım. Bunları belki çok derin anlatmağa izin vermeyecek şartlardan az evvel bahsetmiştim.

Hiç şüphesiz Black Widow filmini çekilmesi lazımdı, en azından Natasha Romanoff’un hikayenin daha çok merkezinde olmalıydı; düşmanın veya kötülerin temeli daha sağlam olmalıydı. Lakin bu film Marvel evreninde hikayenin devamı değil, araya kaynayan bir hikayeye sahip olarak kendisine yer edinmeğe çalışıyor; elbette böyle olması gerekiyor.

Marvel Evreni ve Black Widow

Peki bu filmi Marvel Sinematik Evreni filmlerini hikayeye göre izlemek isteyenler hangi filmden sonra veya önce seyredecek? Filmin başından itibaren izlerken bu sorunun cevabını aradım. Sorunun cevabı en az Captan Marvel kadar karışık. Kesin alametlerinden anladığım kadarıyla Black Widow filmi, Captain America: Civil War‘dan sonra ve Avengers: Infinity War‘dan önce izlenmesi gerekiyor. Aradaki filmler için sıra fark etmez ama bence tam Infinity War‘dan hemen önce seyretmek daha iyi olacaktır. Burası tamam; lakin en son, hani tüm Marvel filmlerinde olan ve ben dahil salonda orayı izlemek için dört beş kişinin beklediği, uzun jenerikten sonraki sahne ise Avengers: Endgame‘den sonrası ait. Bu da gelecek filmler hakkında bir umut veriyor.

black-widow-yorum-yorumlar-incelemesi-degerlendirmesi-analizi-karadul-filmi-marvel-evreni-filmleri-halil-esen

Şahsen Kara Dul filmini daha iyi şartlarda seyretsem belki hakkındaki fikirlerim değişirdi. Filmi iTunes Store’da takip edecek ve indirime girince satın alacağım ve onu Marvel evrenini tekrar seyredeceğim zaman büyük ihtimalle hikayeye göre tekrar seyredeceğim. Türkiye için iTunes veya Apple TV’ye geldiği zaman, ikisi aynı şey, bağlantısını yukarıdaki vidyonun altına ekleyeceğim. Sonuç olarak birçok hayranın beklediği ve Marvel evreni için lazım olan bir filmdi; lakin umduğumu bulamadım. Seyretmeğe değer mi, derseniz, tek başına çok da değmez. Ancak evren filmlerini seyretmiş veya seyredecekseniz, büyük ihtimalle bu filmi de seyredeceksinizdir.

Kara Dul, Black Widow filmine puanım: 6,5 / 10

Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Filmi seyrettiniz mi veya izlemeği düşünüyor musunuz? Sizce bu Kara Dul’a layık bir film miydi? Bazı sinema salonlarından siz de şikayetçi misiniz? Beğendiniz ve beğenmediğiniz; dahası filmle alakalı her türlü fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız; yorumlar kısmında film hakkında konuşmağa devam edelim.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
  1. İsmail İsmail Misafir | 1 Şubat 2022

    Güzel inceleme teşekkürler

    • halilesen Halil ESEN Yazar | 1 Şubat 2022

      Sağ olun, ben de teşekkür ederim.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.