İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Barış Akarsu Merhaba Filmi Eleştirisi

Aramızdan ayrıldığında belki tüm memleket olarak yas tuttuğumuz ve daima kalbimizde büyüyen Barış Akarsu’nun hayatını anlatan Barış Akarsu Merhaba filminin eleştirisi ile karşınızdayım. Eleştiri diyorum çünkü filmin nazarımda eleştirilecek yerleri var, elbette aynı zamanda övülmesi gereken kısımları da mevcut. Barış Akarsu sevgimizi belki birkaç dakikalığına kenara koymanızı veya film nezdinde okumanızı istirham ederim.

baris-akarsu-merhaba-filmi
Barış Akarsu “Merhaba”, şimdi sinemalarda.

Filmde Barış Akarsu’nun doğumundan vefatına kadar hayatının bir nevi panoraması yapılıyor. Lakin bunun başarılı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Öyle ki her şey çok basit ve hemen gerçekleşiyor. Elbette gerçek hayat hikayesine dayanıyor. Lakin sanatçımızın hayatında bir dönüm noktası olan malum yarışmaya katılışı, daha doğrusu yarışmada geçirdiği zaman yarım bir şarkı ile son buluyor ve bizler bir anda onun kazandığını ve hayatındaki değişimin yine bir anda oluşunu görüyoruz.

Bu geçişlerdeki sıkıntı filmin birçok noktasında mevcut. Mesela ehemmiyeti pek olan Yalancı Yarim dizisi için de bu böyle; sadece senaryo kapağı gösterilip geçildi. Elbette, misal konser verdiğinde tüm konser gösterilemez, lakin bunun teknik olarak tek bir şarkı söyleyip geçmiş gibi de gösterilmemesi mümkün.

Yine de filmde Barış Akarsu’nun karşılaştığı bazı imkansızlıkları ve bunların karşısındaki yıkılmayan halini pek ala bir şekilde yansıtıldığını söyleyebiliriz. Fakat bu birçok yerde de basitliğe kaçmış.

Barış Akarsu Merhaba filminin yine kurgu kısmından devam edersek, filmin başlarındaki doğum sahnesinde ekranda uzunca bir müddet kalan ve önce beşiğe, ardından radyoya konan, dahası radyoda Barış Manço çaldığı için onun isminin verilmesine sebep olan, efekt olduğunu haykıran kelebeği görünce, ardından denizin ışıltısı için gene efekt kullanılınca beklentim bayağı düşmüştü. Lakin iş asıl başrolün performansına gelince değişti.

Barış Akarsu Merhaba filminde Barış Akarsu’yu canlandıran, oynamakla kalmayıp sesiyle de Barış’ın şarkılarını söyleyen İsmail Ege Şaşmaz, kesinlikle büyük bir takdiri hak ediyor. Öyle ki bazen Barış Akarsu’nun kendisini izliyor ve dahi dinliyormuş hissini dahi verdi. Onun olmadığı veya geride durduğu sahneler bana tiyatro izliyormuş zannını verdi bazı bazı. Belki de bu zan, aktör ve aktrisleri milyon tane film veya dizide görmüş olmamdan ileri geliyordur; belki biraz mübalağa ediyor olabilirim, lakin yine de filmin ilerleyen sahnelerinde bu zannın gittikçe azaldığını söylemem gerekir.

baris-akarsu-filmi-baris-akarsu-merhaba
İsmail Ege Şaşmaz | Barış Akarsu Merhaba

Açıkçası filmin birçok kısmındaki ve hususi olarak büyük değişimlerin çok çabuk ve alelacele oluşu filme çok fazla tutunamama sebep oldu. Sanki çok büyük bir potansiyelin hakkı tam olarak verilmemiş gibi geldi. Yanlış anlaşılmasın, filmin birçok yerini heyecanla takip ettiğimi inkar edemem; seyrettiğime çok memnunum. Fakat dediğim gibi, Barış Akarsu hakkında okuduğumuz ve dinlediğimiz hikayelerin yanında filmin daha kudretli olmasını isterdim. Yine de hislenmemek elde değil.

Burada Barış Akarsu’dan değil, onun hayatından bahseden ve böylece onu yad eden bir filmi eleştirdiğim için, çok sevdiğim Barış Akarsu hakkında uzun uzadıya konuşmak yersiz olacaktır. Söylemem lazım ki kendisi, keşke yaşasaydı da daha fazla eser verseydi, dediğim iki sanatçıdan biri. Allah rahmet eylesin.

Barış Akarsu Merhaba filmine vereceğim puan 6/10 olacaktır.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Barış Akarsu “Merhaba” filmini seyrettiniz mi veya izlemeği düşünüyor musunuz? İzlediyseniz nasıl buldunuz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan çekinmeyiniz. Yorumlarda film hakkında tartışmağa devam edelim.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (4)

Yorum Yaz
 1. Belgin TEKİN Belgin TEKİN Misafir | 23 Kasım 2022

  Tüm yorumlarınıza harfiyen katılıyorum bende. Birlikte gittiğim kardeşime Barış’la ilgili ufak detayları ben anlatmak zorunda kaldım.

  • halilesen Halil ESEN Yazar | 23 Kasım 2022

   Teşekkür ederim. Gerçekten şöyle bir baktığımda Barış’ın sevgisi tabii olarak filmi de güzelleştiriyor, lakin bu ikisi karıştırılmamalı; eksikliklerini söyleyebilmek çok mühim.

 2. Murat UZUN Murat UZUN Misafir | 24 Kasım 2022

  Başrolün sesi, mimikleri, hatta Barışa ait olan konuşma tavırları bana imitasyon kelebeği de unutturdu, hızlı geçişleri de.
  iyi ki gitmişim.

  • halilesen Halil ESEN Yazar | 24 Kasım 2022

   Katılıyorum. Lakin bence o kelebek unutulmamalı. 😀 Şaka bir yana gerçekten film başrolün, yani İsmail Ege Şaşmaz’ın sahnelerinde güzelleşiyor.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.