İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Analizlere Göre En İyi Korku Filmleri

En iyi korku filmlerini belirlemek için yola çıkan BroadbandChoices ekibi, listelerden ve Reddit tavsiyelerinden meydana gelen 50 film belirledi; dahası toplamı 120 saati aşan bu korku filmlerini seyreden 50 kişilik izleyicinin kalp atışını ölçtüğü bir çalışma yaptı.

Ben de bu çalışmadan ve onun sonuçlarından yola çıkarak korku gecenize film seçebileceğiniz en iyi korku filmleri listesini hazırladım. Korku filmleri hakkında spoiler vermeden kısa açıklamalar da yazdım.

10. Ziyaret (The Visit) (2015)

ziyaret-the-visit-analizlere-gore-en-iyi-korku-filmleri-en-korkunc-filmler-en-korkunc-10-film-korku-filmleri-korku-filmi-izle-en-korkunc-sinema-filmleri-korku-sinemasi

IMDb 6,2/10 | Beyazperde 2,7/5 | Sinemalar.com 5,8/10

İki küçük kardeş bir haftalığına uzak bir çiftlikte yaşayan büyükbaba ve büyükannesine ziyaret ederler ve onları hiç görmek istemedikleri bir hadiseye dahil bulurlar. En iyi korku filmleri listemize kendisiyle başladığımız Ziyaret filminin kalp atış hızı ortalaması 79-100 bpm oldu.

9. Cehenneme Bir Adım (The Descent) (2005)

cehenneme-bir-adim-the-descent-analizlere-gore-en-iyi-korku-filmleri-en-korkunc-filmler-en-korkunc-10-film-korku-filmleri-korku-filmi-izle-en-korkunc-sinema-filmleri-korku-sinemasi

IMDb 7,2/10 | Beyazperde 3,8/5 | Sinemalar.com 7,9/10

Bir grup kız tabiat gezisi yaptığı sırasında alakalarını çeken bir mağaraya girerler; ardından girişin kapanması üzerine orada mahsur kalırlar. Lakin yalnız değillerdir. Cehenneme Bir Adım filminin kalp atış hızı ortalaması 79–122 bpm oldu.

8. Karabasan (The Babadook) (2014)

karabasan-the-babadook-analizlere-gore-en-iyi-korku-filmleri-en-korkunc-filmler-en-korkunc-10-film-korku-filmleri-korku-filmi-izle-en-korkunc-sinema-filmleri-korku-sinemasi

IMDb 6,8/10 | Beyazperde 3/5 | Sinemalar.com 5,9/10

Kocasının öldüğün gün çocuğunun doğuran dul kadın, bir gün oğlunun masal kitaplarının arasında Karabasan diye bir kitap görür. Çocuğunun ısrarı üzerine kitabı okur. O günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Karabasan filminin kalp atış hızı ortalaması 80-116 bpm oldu.

7. Korku Seansı 2 (The Conjuring 2) (2016)

korku-seansi-2-the-conjuring-2-analizlere-gore-en-iyi-korku-filmleri-en-korkunc-filmler-en-korkunc-10-film-korku-filmleri-korku-filmi-izle-en-korkunc-sinema-filmleri-korku-sinemasi

IMDb 7,3/10 | Beyazperde 4,2/5 | Sinemalar.com 8,6/10

En başarılı korku film evreninin devam filmlerinden biridir. Yine Ed ve Lorraine Warren çiftinin kendilerine musallat olan kötü bir ruhtan bir aileyi kurtarma girişimini konu alır. Kesinlikle en korkunç 10 film listesine girmeği hak ediyor. Korku Seansı 2 filminin kalp atış hızı ortalaması 80-120 bpm oldu.

6. Peşimdeki Şeytan (It Follows) (2014)

pesimdeki-seytan-it-follows-analizlere-gore-en-iyi-korku-filmleri-en-korkunc-filmler-en-korkunc-10-film-korku-filmleri-korku-filmi-izle-en-korkunc-sinema-filmleri-korku-sinemasi

IMDb 6,8/10 | Beyazperde 3,1/5 | Sinemalar.com 6,8/10

Birlikte olduğu adamın kendisine bir laneti musallat ettiğini fark eden genç bir kızın ondan kurtulmak için çabalarını konu aldığı Peşimdeki Şeytan filminin kalp atış hızı ortalaması 81–93 bpm oldu.

5. Paranormal Aktivite (Paranormal Activity) (2007)

paranormal-aktive-paranormal-analizlere-gore-en-iyi-korku-filmleri-en-korkunc-filmler-en-korkunc-10-film-korku-filmleri-korku-filmi-izle-en-korkunc-sinema-filmleri-korku-sinemasi

IMDb 6,3/10 | Beyazperde 3/5 | Sinemalar.com 6,9/10

Genç çift, şehirden uzak ıssız bir eve taşınırlar. Lakin Katie rahatsızdır. Micah’a kendini çocukluğundan beri görünmez varlıklar tarafından takip ediliyormuş gibi hissettiğini söyler. Micah, bunu kafasına takar ve onu alt etmek için eve kameralar kurar. Önceleri basit ayak sesleri ile başlayan belirtiler zamanla şiddetlenir. En iyi korku filmleri listeleri için adeta bir klasik diyebileceğimiz Paranormal Aktivite filminin kalp atış hızı ortalaması 82-127 bpm oldu.

4. Ayin (Hereditary) (2018)

ayin-hereditary-analizlere-gore-en-iyi-korku-filmleri-en-korkunc-filmler-en-korkunc-10-film-korku-filmleri-korku-filmi-izle-en-korkunc-sinema-filmleri-korku-sinemasi

IMDb 7,3/10 | Beyazperde 2,7/5 | Sinemalar.com 5,5/10

Ailenin maderşahisi Ellen öldüğünde kızı Annie ve ailesi, atalarından kalan korkunç bir mirası keşfeder. Bu mirastan kurtulmak ise hiç de kolay değildir. Ayin filminin kalp atış hızı ortalaması 83-109 bpm oldu.

3. Korku Seansı (The Conjuring) (2013)

korku-seansi-the-conjuring--analizlere-gore-en-iyi-korku-filmleri-en-korkunc-filmler-en-korkunc-10-film-korku-filmleri-korku-filmi-izle-en-korkunc-sinema-filmleri-korku-sinemasi

IMDb 7,5/10 | Beyazperde 4,3/5 | Sinemalar.com 8/10

Korkunç hadiselere çözüm getiren seanslarıyla tanınan meşhur Ed ve Lorraine Warren çiftini konu alan serinin ilk filmidir. Warren ailesine ulaşarak şehirden uzak evlerine musallat olan bir varlığa karşı kendilerinden yardım isteyen Perron ailesini konu alır. Şahsen benim çok sevdiğim bir seridir. En iyi korku filmleri listesinde kendine birden fazla yer bulması beni mutlu etti. Korku Seansı filminin kalp atış hızı ortalaması 84–129 bpm oldu.

2. Ruhlar Bölgesi (Insidious) (2010)

ruhlar-bolgesi-insidious-2010-analizlere-gore-en-iyi-korku-filmleri-en-korkunc-filmler-en-korkunc-10-film-korku-filmleri-korku-filmi-izle-en-korkunc-sinema-filmleri-korku-sinemasi

IMDb 6,8/10 | Beyazperde 3,8/5 | Sinemalar.com 7,8/10

Bir aile yeni taşındıkları bir evde meydana gelen tuhaflıklar irtesinde oradan taşınmağa karar verirler. Lakin tam bu sırada oğulları Dalton, doktorların anlayamadığı bir şekilde komaya girer. Aile yeni bir eve taşınmış olmasına rağmen hadiseler devam eder. Dahası aile çocuklarının başka bir aleme bağlı olduğunu anlar. Ruhlar Bölgesi filminin kalp atış hızı ortalaması 85–133 bpm oldu.

1. Lanet (Sinister) (2012)

Lanet-Sinister-2012-analizlere-gore-en-iyi-korku-filmleri-en-korkunc-filmler-en-korkunc-10-film-korku-filmleri-korku-filmi-izle-en-korkunc-sinema-filmleri-korku-sinemasi

IMDb 6,8/10 | Beyazperde 3,5/5 | Sinemalar.com 7,4/10

En iyi korku filmleri listemizin birincisi olan filmde bir yazar kitabına malzeme bulmak maksadıyla seyahatler yapmaktadır. Tüm aile fertlerinin bir sene evvelinde katledildiği bir eve ailesiyle birlikte taşınırlar. Evin tavan arasında bir projeksiyon ve onlarca şok edici video kasetleri bulur. Lakin evde garip şeyler de olmaktadır. Lanet filminin kalp atış hızı ortalaması 86–131 bpm oldu.

Süreden ayrılanı kurt kapar, diyebileceğimiz listemizin sonuna geldik. Çalışmanın kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

Elbette sınırlı bir film sayısıyla ve ancak 50 kadar bir grubun tepkileriyle en iyi korku filmlerini veya en korkunç filmleri belirlemenin doğruluğu büyük bir tartışma mevzuudur. Umuma göre netice çok farklı olabilir. Lakin analiz edilmiş ve veri kaydedilmiş bir çalışma da reddedilemez; takdire şayandır.

Siz ne dersiniz? Sizin en sevdiğiniz ve en iyi korku filmleri dediğiniz filmler nelerdir? Lütfen tavsiye olarak en korkunç filmlerinizi aşağıya yorum olarak yazmaktan ve düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyiniz.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
  1. Sinan Akbıyık Sinan Akbıyık Misafir | 9 Şubat 2022

    Hepsi müthiş filmler. İzlemenizi tavsiye ederim. Benim de favori filmim korku seansı.

    • halilesen Halil ESEN Yazar | 9 Şubat 2022

      Yorumunuz için teşekkürler. 🙂

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.