İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Sylvie’nin Aşkı Film Eleştirisi

1950 ve 60’ların Amerika’sında geçen dram temalı Sylvie’nin Aşkı filmi, Eugene Ashe‘ın senaristliğini ve yönetmenliğini yaptığı 2020 yapımı Amazon Orijinal sinema filmidir.

Prime Video incelemelerime devam ediyorum. Bu yazımda da Sylvie’nin Aşkı filmini spoiler’sız bir şekilde ele alacağım.

sylvienin-aski-sylvies-love-2020-amazon-prime-video

2020 | 1 saat 56 dakika | Dram | İzleyin: Prime Video

Oyuncu kadrosunda Tessa Thompson, Nnamdi Asomugha, Eva Longoria, Ryan Michelle Bathe, Aja Naomi King ve John Magaro gibi isimlerin bulunduğu Sylvie’nin Aşkı veya orijinal ismiyle Sylvie’s Love filminin görüntü yönetmenliğini de Declan Quinn yapmıştır ki fevkaladedir.

Sylvie’s Love Konusu / Özeti

Farklı aile yapılarında yetişen Sylvie ile babasının plak dükkanında ani bir kararla işe giren ve bir caz gurubunda saksafon çalan Robert arasında bir aşk vuku bulur. Lakin Sylvie’nin uzak diyarlarda bir nişanlısı vardır. Yine de aralarındaki bu hissiyata mani olamazlar. İkilinin yükselen kariyerleri, olgunlaşan karakteri ve bazen çöken hayatlarında birbirleri ile alakalı yaptıkları fedakarlıklar onların birçok defa ayrı kalmalarına sebep olur.

Sylvie’nin Aşkı inceleme, analiz ve yorumum

Evvela filmin beğendiğim kısımlarından bahsetmem lazım gelirse en önde sinematografisi gelir. Sanki o dönemlerde, tamamen o dönemin dekorasyonu ve teknikleri ile çekilmiş, eski bir Hollywood filmi gibi. Bununla aynı raddede başarılı olan müzikleri de harika bir şekilde ambiyansı desteklemiş. Dahası abartılı olmayan bir işleyiş ve genel gidişat itibari ile fazlasıyla tabii bir film oraya çıkmış.

Bir film veya dizi incelemesi yazmadan evvel ufkumu genişletmesi ve onun hakkında daha iyi düşünebilmek için yerli ve yabancı birçok inceleme yazısını okurum. Dahası bir ecnebi lisanında rastladığım bir yorumda bu filmin aşkı iyi yansıtmadığını, “cinsi münasebette bulunulması sırılsıklam aşık olunduğu manası gelmediği” ve bunun çok sığ bir şekilde işlendiği söyleniyordu. Hususi olarak tırnak içine aldığım sözü bizim yerli film şirketlerinin duvarlarına yazmak lazım gelir.

Dahası evet, sırılsıklam bir aşık olma hadisesi mevcut bulunmamasına rağmen öyleymiş gibi bir intiba verilmeğe çalışılmış. Bence bu basit, belki biraz daha ileri, bir hoşlanmadan öteye geçmemektedir ve seyirciye de ancak bu raddede yansıtılmaktadır. Dahası fedakarlıkların sadece aşk ile olduğunu fikrine katılmıyorum. Lakin evet, bir yerde haklı, çünkü fedakarlık için sevmek gerekir.

Laf burada oyunculuklara geliyor. Bazı anlar haricinde oyunculukları vasat (orta) buldum. Birçok karakter basit bir eşyadan ileri gitmemiş, dahası film için sadece bir aksesuar vasfını bürünmüş. Oyunculuk sadece mimiklerden ibaret değildir. Lakin mimiklerin hiçe yakın gibi durması da eksi puandır. Oyuncuların hepsi öyle değil tabii, baş karakterimizi oynayan Tessa Thompson’u çok beğendim. Burada kusur karakterleri iyi sunamayan, karakter açılımının eksikliğini taşıyan senaryonundur. Senaryonun hadiseleri ani bir şekilde sunması da başka bir eleştiri konusudur.

Sadece aşkı değil, içinde bulunduğu dönem itibari ile mecburi olarak bazı hadiselerden bahsetmektedir. Bunların içinde diğerlerine göre en ağır basanı ABD’deki zenci ırkçılığıdır. Dahası birçok tenkidlerde filmdeki ırkçılığı ve zencilerin içinde bulunduğu ruh halinin iyi yansıtılmadığı veya eksik kaldığı söylenir, fakat çok az hissettirerek dahi bunu başardıklarını düşünüyorum. Yapımcıların hikayenin ana konusu o olmasa da filmde neredeyse tamamı zenci olan karakterlerin üzerlerine yansıtılmak istemediklerini, fakat filmin geçtiği dönem itibari ile mecburi olarak dokunmak gerektiğini düşündüklerini görüyorum.

  • Tessa-Thompson-Sylvie-sylvienin-aski-sylvies-love-sylvienin-aski-sylvies-love-2020-film-afisi-amazon-prime-video
  • Tessa-Thompson-Sylvie-Nnamdi-Asomugha-Robert-Aja-Naomi-King-Mona-dans-sahnesi-sylvienin-aski-sylvies-love-sylvienin-aski-sylvies-love-2020-film-afisi-amazon-prime-video-halil-esen-inceleme
  • Tessa-Thompson-Sylvie-konser-onu-sylvienin-aski-sylvies-love-sylvienin-aski-sylvies-love-2020-film-afisi-amazon-prime-video-halil-esen-inceleme
  • Tessa-Thompson-Sylvie-Nnamdi-Asomugha-Robert-sylvienin-aski-sylvies-love-sylvienin-aski-sylvies-love-2020-film-afisi-amazon-prime-video-halil-esen-inceleme

Basit bir hikayeyi iyi bir üslupla yazarak harika bir roman ortaya çıkabilir. Sylvie’nin Aşkı, bir sinema filminde sinematografinin, tekniğin ve müziklerinin kurtarmadığını, bunlar kadar hikayenin ve oyunculukların da iyi olmasının elzem olduğunu gösterdi. Fakat Sylvie’s Love filmini seyredilebilir buldum. Her şeye rağmen atmosferi için dahi izlenebilir.

Sylvie’nin Aşkı filmine puanım: 5,8/10

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Siz de benim gibi Sylvie’in Selvi olarak çevrilmesi ve filmin Türkçe isminin Selvi’nin Aşkı olması lazım geldiğini mi düşünüyorsunuz? Filmi seyrettiniz mi veya seyretmeği düşünüyor musunuz? Umumi olarak Amazon Prime Video içeriklerini nasıl bulursunuz? Lütfen Sylvie’s Love filmi hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı aşağıya yazmaktan çekinmeyiniz.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.