İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Küçük Ama Mükemmel Şeylerin Haritası İncelemesi

Bu yazıda Ian Samuels tarafından yönetilen 2021 yapımı romantik/fantastik bir Amazon Prime filmi olan The Map of Tiny Perfect Things, yani Türkçesiyle Küçük Ama Mükemmel Şeylerin Haritası filmini spoilersız bir şekilde inceleyeceğim.

kucuk-ama-mukemmel-seylerin-haritasi-the-map-of-tiny-perfect-things

Romantik / Fantastik | 1 saat 39 dakika | 2021 | İzleyin: Prime Video

Başrollerinde Kathryn Newton, Kyle Allen, Jermaine Harris, Anna Mikami, Josh Hamilton, Al Madrigal, Cleo Fraser ve Jorja Fox gibi isimlerin bulunduğu oyuncu kadrosuna sahip Küçük Ama Mükemmel Şeylerin Haritası filminin konusu şudur: Bir zaman döngüsüne sıkışarak aynı günü tekrar tekrar yaşan Mark ve Margaret’in hikayesini seyrederiz. Birbirlerini buluncaya dek sadece kendilerinin bu döngüye mahzur kaldığını düşünen iki gençten biri başta sonsuza dek bu zaman döngüsünün içinde yaşamak isterken diğeri bundan kurtulmak istemektedir. Birlikte bu döngüden çıkmak gayesiyle küçük ama mükemmel anların peşinde koşarak onlarda bir mana ararlar.

Küçük Ama Mükemmel Şeylerin Haritası filmi, mükemmel olmayan hayatlarımızda küçük şeylerin verdiği fevkalade tesirin ardındaki manaya odaklanan seyretmeğe layık bir Amazon Prime gençlik filmidir.

Küçük Ama Mükemmel Şeylerin Haritası İnceleme ve Yorumum

Groundhog Da‪y‬ filmi ile başlayan bu zaman döngüsü veya aynı günü tekrar etme tekniği ile çekilen sayabileceğimiz onlarca başarılı veya başarısız sinema filmi var. Küçük Ama Mükemmel Şeylerin Haritası filmi de bunlardan biridir. Bu bapta filmin neler sunabileceğini, hatta filmi izlemeden bile birçok sahnesini tahmin edebilirsiniz. Yani bunu daha önce görmüştüm demeniz çok tabiidir. Lakin film tüm o diğer filmlerin farkına varan bir senaryo ve karakterlerle çekilmiş olması ve bundan öte farklı şeylere odaklanıyor oluşu onu sempatik bir hale çevirmiş. Evet, film bize bu zaman döngüsünün mantığını adamakıllı sunmuyor, birkaç öylesine çekilmiş sahne haricinde de zaten sunmak istemiyor. İsminden de anlaşılacağı üzere küçük ama mükemmel şeylere, anlara ve bu anların ne denli büyük şeyler olduğuna odaklanıyor.

Açıkçası film tahmin edemediğim bir şekilde beni kendine çekti ve peşi sıra hikayesiyle sürükledi. Oyuncuları, müziği ve ambiyansı samimi ve kendini sevdiriyor. Burada bazı yorumlarda okuduğum Amazon gibi bir şirketten daha profesyonel görünümlü bir iş beklerdim gibi eleştirilere de katıldığımı belirtmek isterim. Lakin burada herhangi bir tatminsizlik de söz konusu değildir.

Küçük Ama Mükemmel Şeylerin Haritası filminde en beğendiğim sahnelerden birisi yukarıda da bahsettiğim üzere filmdeki karakterlerin bizlerle yaşaması, bizlerin seyrettiği Groundhog Da‪y‬ veya Yarının Sınırında gibi filmleri bilmesi ve yaşadıklarının ne olduğunun bu çerçevede farkında varmasıdır. Beğendiğim şeylerden bir diğeri de film ilerledikçe o küçük şeylerin ne kadar mükemmel olduğu ve hayatın manasının aslında oralarda bulunduğu üzerine gidilmesidir. Ambiyansını ve umumi havasını beğendiğimi az evvel belirtmiştim.

Beğenmediğim kısımlarına da biraz bahsetmek lazım gelirse belki benden dolayıdır, bilmiyorum, sanki artık birçok filmde verilen duyguları tam alamıyormuşum gibi geliyor. Mesela aşık olmak hissiyatı birçok filmde ancak bir “hoşlanma” raddesinde kalmaktadır. Belki bu benim aşka yüklediğim büyük ve derin manadandır. Bilemiyorum.

  • kucuk-ama-mukemmel-seylerin-haritasi-the-map-of-tiny-perfect-things
  • kucuk-ama-mukemmel-seylerin-haritasi-the-map-of-tiny-perfect-things
  • kucuk-ama-mukemmel-seylerin-haritasi-the-map-of-tiny-perfect-things
  • kucuk-ama-mukemmel-seylerin-haritasi-the-map-of-tiny-perfect-things
  • kucuk-ama-mukemmel-seylerin-haritasi-the-map-of-tiny-perfect-things
  • kucuk-ama-mukemmel-seylerin-haritasi-the-map-of-tiny-perfect-things
  • kucuk-ama-mukemmel-seylerin-haritasi-the-map-of-tiny-perfect-things
  • kucuk-ama-mukemmel-seylerin-haritasi-the-map-of-tiny-perfect-things

Esasından düşününce filmin birçok noktasında eleştiri malzemesi bulmak çok kolaydır. Fakat ben filmi beğendim. Çünkü vadettiği kadar başarılıydı. Basit ama samimi; öte yandan iyi vakit geçirmek için seyredilebilecek güzel bir film. Orijinal bir iş olmasa da iyi unsurların birleşimiyle oluşmuş bir eser. Şaheser olacak bir yapım ummadığınızı ve filmin neler sunabileceğini bildiğinizi varsayarak bu eğlenceli gençlik filmini seyretmenizi tavsiye ederim. Ancak birkaç kelime sonrasında ısrar etmeği bırakırım.

Küçük Ama Mükemmel Şeylerin Haritası filmine puanım: 7/10

Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Orijinal ismiyle The Map of Tiny Perfect Things filminin beğendiniz mi veya seyretmeği düşünüyor musunuz? Sizin Küçük Ama Mükemmel Şeylerin Haritası filminde en beğendiğiniz sahne hangisiydi? En başarılı bulduğunu Amazon Prime yapımları hangileridir? Lütfen fikirleri aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmaktan çekinmeyiniz?

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.