İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

Coming 2 America Film Eleştirisi

Craig Brewer tarafından yönetilen serinin otuz iki sene sonra çekilen devamı Coming 2 America veya Türkçe ismiyle Amerika Rüyası 2 filmi, komedi türünde 2021 yapımı bir Amazon Prime filmdir.

Bu yazıda eski filmlere devam filmi çekmeğe devam eden Amazon’un 1988 yılında çekilmiş Amerika Rüyası için yaptığı bu devam filmini spoilersız bir şekilde inceleyeceğim.

Serinin ilk filminde de bahsettiğim üzere filmin Türkçe ismi yanıltıcıdır. Esasında Amerka’ya Gelmek olması lazımdır. Bu arada bu kargaşaya nispeten filmin Amerikan Rüyası 2 yazıldığını da görebilirsiniz. Diğer yandan İngilizce 2 sayısının okunuşu sebebiyle Coming to America 2 yerine Coming 2 America yapmaları da hoş olmuş.

coming-2-america-amerika-ruyasi-2-2021-halil-esen

2021 | Komedi/Romantik | 1 saat 50 dakika | İzleyin: Amazon Prime Video

Başrollerinde Eddie Murphy, Arsenio Hall, Jermaine Fowler, Leslie Jones, Tracy Morgan, KiKi Layne, Shari Headley, Teyana Taylor, Wesley Snipes, James Earl Jones ve Nomzamo Mbatha isimlerinin yer aldığı klasik oyuncu kadrosuna sahip Coming 2 America veya Amerika Rüyası 2 filminin konusu şudur:

Ölüm döşeğinde olan babasının yerine geçecek olan Prens Akeem’in, Zamunda geleneklerine göre bir erkek varisi olması gerekmektedir ve eşinden sadece üç kız evladı olmuştur. Akeem, yıllar önceki Amerika seyahatinde Semmi’nin ayarlamasıyla istemeden bir Kevaşe ile bulunduğu münasebet sonucunda bir erkek çocuğunun olduğunu öğrenir; bunun üzerine onu bulmak için Amerika’ya geri döner. Ancak varisi olan bu delikanlı Zamunda geleneklerine adapte olmakla ve varis olması için geçmesi gereken testlerdeki zorluklarla başa çıkmalıdır.

Coming 2 America / Amerika Rüyası 2 Film İnceleme ve Yorumum

Her ne kadar birinci film ile bunu birer gün arayla seyretmiş olsam da aynı kadronun yıllar sonra bir araya gelmesinde fevkaladeliği görüyor ve saygı gösteriyorum. Hikayedeki tekerrürler de buna layık bir şekilde güzeldi. Fakat eskiye gönderme olsun diye aynı saçmalıkların ve ilk filmi kötü yapan sahnelerin tekrarlanmasını sevmedim; belki biraz daha dozunda ayarlanabilirdi. Bu filmin ilkinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Çünkü ona göre daha ciddiydi. Tekrar edeyim ciddi değil, daha ciddi.

Filmin hikayesi ne yazık ki ilki kadar bayağı idi. Yine kolay ikna olan ve anlık komedi kovalayan bir şekilde ilerledi. Eski oyuncuların olgunlaşmasını beğendim, lakin yeni gelenlerin tabiri caizce aşırı laubali ve görgüsüzce durması onlar yerine utanmama sebep oldu. Diğer yandan filmin Amerika’da geçen kısımları filmin isminin nazarında çok kısa buldum ve başta da söylediğim üzere anlık geçiştirmelerle altı doldurulamayan bir senaryoya sahipti.

Yine bana bunun bir komedi filmi olduğunu söylemek isteyebilirsiniz, ancak az çok komediden anladığımı düşünüyorum ve filmin komedi kategorisine layık olduğunu pek düşünmüyorum. Elbette ilki gibi kendi içinde oturttuğu bir üslup vardı ve bunu da takdir ediyorum. Birçok kimsenin dediği gibi bir devam filmine hiç lüzum yoktu. Fakat yapılan bu iş birincisine göre sırıtmadı.

Filmin en çok hoşuma giden şeyi birinci ile arasında otuz yılı aşan bir süre olmasına rağmen, sanki birkaç sene arayla çekilmiş kadar taze görünmesiydi. Ayrıca devam filmleriyle alakalı bir konuşmanın filmde bulunması da seyirciyle bir nevi diyalog gibi bir şey oldu ve sevdim.

  • coming-2-america-amerika-ruyasi-2-amerikan-ruyasi-2-2021-film-afisi-kapagi-incelemesi-yorumu-yorumlari-konusu-oyunculari-elestirisi-ne-anlatiyor
  • coming-2-america-amerika-ruyasi-2-amerikan-ruyasi-2-2021-film-afisi-kapagi-incelemesi-yorumu-yorumlari-konusu-oyunculari-elestirisi-ne-anlatiyor
  • coming-2-america-amerika-ruyasi-2-amerikan-ruyasi-2-2021-film-afisi-kapagi-incelemesi-yorumu-yorumlari-konusu-oyunculari-elestirisi-ne-anlatiyor

Sanki birinci film çok çok iyiymiş ve bu filmi orijinaline yakıştıramamış olan kimseleri boş verelim. Ben birinci filmi beğenmemiştim. Lakin bu film, birincisini referans alırsak bir devam filmi olarak başarılıydı. Birincisini seyrettiyseniz elbette bunu da seyretmenizi tavsiye ederim. Fakat bu seri için herhangi bir ısrarda bulunmam.

Amerika Rüyası 2 filmine puanım: 6/10

Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Bu devam filmini veya Amerika Rüyası serisini seyrettiniz mi veya seyretmeği düşünüyor musunuz? Dahası aradan otuz sene sonra çekilen Coming 2 America filmi sizce başarılı mıydı? Amazon Prime içeriklerini beğeniyor musunuz? Sizce Amazon eski filmlere devam filmi çekmeğe devam etmeli mi? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmaktan kendinizi geri koymayınız.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.