İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

94. Oscar Ödüllerini Kazanan Filmler Nereden İzlenir?

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından gerçekleştirilen 94. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Dahası kuru bir liste olması yerine kazanan filmleri nereden, hangi platformlardan nasıl izleyebileceğinizle alakalı bir rehber sunuyorum.

En İyi Film başta olmak üzere 3 büyük Oscar ödülünü Sian Heder’ın yönettiği Code filmi alırken meraklı gözlerin üzerinde olduğu Dune filmi törene damga vurarak 6 Oscar’ın sahibi oldu.

Dahası 94. Oscar ödüllerinin kazananları şu şekilde:

En İyi Aktör Oscar’ı: WILL SMITH (King Richard: Yükselen Şampiyonlar)
En İyi Yardım Aktör Oscar’ı: TROY KOTSUR (CODA)
En İyi Aktris Oscar’ı: JESSICA CHASTAIN (The Eyes of Tammy Faye)
En İyi Yardımcı Aktris Oscar’ı: ARIANA DEBOSE (Batı Yakası’nın Hikayesi)
En İyi Animasyon Oscar’ı: ENKANTO: SİHİRLİ DÜNYA
En İyi Sinematografi Oscar’ı: DUNE: ÇÖL GEZEGENİ (Greig Fraser)
En İyi Kostüm Oscar’ı: CRUELLA
En İyi Yönetmen Oscar’ı: THE POWER OF THE DOG (Jane Campion)
En İyi Belgesel Oscar’ı: SUMMER OF SOUL
En İyi Kısa Belgesel Oscar’ı: THE QUEEN OF BASKETBALL
En İyi Kurgu Oscar’ı: DUNE: ÇÖL GEZEGENİ (Joe Walker)
En İyi Uluslararası Film Oscar’ı: DRIVE MY CAR (Japonya)
En İyi Saç ve Makyaj Oscar’ı: THE EYES OF TAMMY FAYE
En İyi Müzik Oscar’ı: DUNE: ÇÖL GEZEGENİ (Hans Zimmer)
En İyi Şarkı Oscar’ı: NO TIME TO DIE (ÖLMEK İÇİN ZAMAN YOK)
En İyi Film Oscar’ı: CODA
En İyi Prodüksiyon Tasarımı Oscar’ı: DUNE: ÇÖL GEZEGENİ
En İyi Kısa Animasyon Oscar’ı: THE WINDSHIELD WIPER
En İyi Kısa Film Oscar’ı: THE LONG GOODBYE
En İyi Ses Oscar’ı: DUNE: ÇÖL GEZEGENİ
En İyi Görsel Efekt Oscar’ı: DUNE: ÇÖL GEZEGENİ
En İyi Uyarlama Senaryo Oscar’ı: CODA
En İyi Orijinal Senaryo Oscar’ı: BELFAST

Ayrıca belirtmek gerekir ki bu sene ilk defa verilen ve internet üzerinden yapılan oylama ile belirlenen Seyirci Ödülü de Netflix’in Ölüler Ordusu (Army of the Dead) filmine gitti.

Aşağıya bu filmleri nereden izleyebileceğiniz ile alakalı ve haklarında spoiler oluşturmamak için bülten açıklamalarıyla birlikte güzel bir liste oluşturdum. Afişlerin altına eklediğim bağlantılarla izlenebilecek platformlara ulaşabilirsiniz. Lakin bazısı Türkiye için henüz yayımlanmadığından mevcut değildir.

Coda

94-oscar-odullerinde-en-iyi-yardim-aktor-oscari-en-iyi-film-oscari-en-iyi-uyarlama-senaryo-oscari-alan-coda-filmi-konusu-coda-filmi-nereden-izlenir

Get it on Apple TV

Bir CODA (sağır yetişkinlerin çocuğu) olan Ruby, evinde duyma yetisine sahip tek kişidir. Şarkı söyleme tutkusunu keşfettiğinde Ruby, ailevi mesuliyetleri ve hayalleri arasında seçim yapmak zorunda kalır.

En İyi Fim, En İyi Uyarlama Senaryo ve En iyi Yardımcı Aktör Oscar ödüllerine layık görülen Coda filmi, hiç şüphesiz henüz ülkemizde faaliyet göstermese de Apple TV+’ın zaferi sayılabilir.

DUNE: Çöl Gezegeni

94.-oscar-odullerinde-en-iyi-sinematografi-oscari-en-iyi-kurgu-oscari-en-iyi-muzik-oscari-en-iyi-produksiyon-tasarimi-oscari-en-iyi-ses-oscari-en-iyi-gorsel-efekt-oscari-odulunu-alan-dune-col-gezegeni-filmi-nereden-izlenir-dune-filmi-nasil-izlenir

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play

Efsanevi ve duygu yüklü bir kahramanın yolculuğunu konu edinen “Dune”, ailesinin ve halkının geleceğini garanti altına almak için evrendeki en tehlikeli gezegene seyahat etmesi gereken ve akıl almaz, büyük bir yazgıyla doğan, parlak ve yetenekli bir genç olan Paul Atreides’in hikâyesini anlatıyor. Kötü güçler, insanlığın en büyük potansiyelini ortaya çıkarabilecek bir meta olan, gezegende var olan en değerli kaynağın özel temini için çatışmaya girerken yalnızca korkularını yenebilenler hayatta kalacaktır.

94. Oscar Ödüllerinde Dune, En İyi Sinematografi, En İyi Kurgu, En İyi Müzik, En İyi Prodüksiyon Tasarımı, En İyi Ses ve En İyi Görsel Efekt Oscar’ı olmak üzere toplam 6 Oscar’a sahip oldu.

The Power of the Dog

94.-oscar-odullerinde-en-iyi-yonetmen-oscari-odulunu-alan-The-Power-of-the-Dog-filmi-nereden-izlenir-The-Power-of-the-Dog-filmi-nasil-izlenir

Netflix’te İzleyin

Baskıcı ve karizmatik bir çiftlik sahibi, erkek kardeşinin yeni karısı ile onun genç oğlunu canından bezdirir. Ardından, uzun süredir gizlenen sırlar gün yüzüne çıkar.

Netflix’in The Power of the Dog filmi ile Jane Campion 94. Oscar Ödüllerinde En İyi Yönetmen Oscar’ının sahibi oldu.

King Richard: Yükselen Şampiyonlar

94.-oscar-odullerinde-en-iyi-aktor-oscari-odulunu-alan-king-richard-yukselensampiyon-filmi-nereden-izlenir-king-richard-yukselensampiyon-filmi-nasil-izlenir

Kafasında net bir vizyon, elinde 78 sayfalık yoğun bir plan olan Richard Williams, kızları Venus ve Serena’nın adını tarihe yazmaya kararlıdır. California’nın ihmal edilmiş tenis kortu Compton’da yağmur çamur demeden antrenman yapan kızlar, babalarının sarsılmaz kararlılığı, annelerinin dengeli bakış açısı ve keskin sezgileriyle şekillenerek, çok düşük görünen ihtimallere ve önlerine konulan yaygın kanaatlere meydan okurlar. Dünyaya ilham kaynağı olacak gerçek bir hikayeye dayanan “Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar”, sarsılmaz kararlılıkları ve koşulsuz inançları sayesinde dünyanın en büyük spor efsanelerinden ikisini çıkaran bir ailenin moral verici hikayesini anlatıyor.

94. Oscar Ödüllerinde King Richard: Yükselen Şampiyonlar filminin başrol oyuncusu Will Smith, En İyi Aktör Oscar’ını aldı.

Tammy Faye’in Gözleri (The Eyes of Tammy Faye)

94.-oscar-odullerinde-en-iyi-kadın-oyuncu-oscari-en-iyi-sac-makyaj-oscar-odulunu-alan-The-Eyes-of-Tammy-Faye-filmi-nereden-izlenir-The-Eyes-of-Tammy-Faye-filmi-nasil-izlenir

The Eyes of Tammy Faye filmi, Tammy Faye ve kocası Jim Bakker’ın, mütevazi ilk adımlarıyla dünyanın en büyük dini yayın ağını ve tema parkını oluşturmak yolundaki hikayesini anlatmaktadır.

Tammy Faye’in Gözleri, 94. Oscar Ödüllerinde En İyi Saç ve Makyaj ödülüne layık görülürken Jessica Chastain En İyi Aktris Oscar’ını aldı.

Batı Yakası’nın Hikayesi (West Side Story)

94.-oscar-odullerinde-en-iyi-yardimci-kadin-oyuncu-oscar-odulunu-alan-West-Side-Story-filmi-nereden-izlenir-West-Side-Story-filmi-nasil-izlenir

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store

Yapım ve yönetmenliğini efsanevi film yapımcısı Steven Spielberg’ün üstlendiği, senarist ve oyun yazarı Tony Kushner’ın senaryosunu yazdığı BATI YAKASI’NIN HİKAYESİ, 1957 yılında New York’ta geçen azılı çekişmeleri ve genç âşıkların klasik hikâyesini anlatıyor. Orijinal koreografilerini Jerome Robbins’in, müziklerini Leonard Bernstein’ın yaptığı, şarkı sözlerini Stephen Sondheim’ın ve kitabını Arthur Laurents’ın yazdığı bu sevilen müzikalin yeni uyarlamasını, günümüz kuşakları deneyimleyebilecek. Ansel Elgort’un oynadığı Tony, Jetler çetesinin eski bir üyesidir ve Rachel Zegler’in oynadığı María ise, Jetler’in rakip çetesi Köpekbalıkları’nın liderinin kız kardeşidir. Tony ve María karşılaştıklarında birbirlerine âşık olurlar fakat yakın çevreleri bu birlikteliği onaylamaz. Rakip çeteler arasındaki ırksal ve bölgesel çatışmalar arttıkça olaylar genç âşıkların mutluluklarını tehdit eden bir hâl almaya başlar. Filmde, klasikleşmiş şarkılara ek olarak Justin Peck’in düzenlediği nefes kesici yeni koreografiler, ünlü Los Angeles Filarmoni Orkestrası şefi Gustavo Dudamel’in yönettiği ve besteci ve orkestra şefi David Newman’ın aranjmanını yaptığı müzikler de yer almakta. BATI YAKASI’NIN HİKAYESİ’nde Ariana DeBose, David Alvarez, Mike Faist, Josh Andrés Rivera, Ana Isabelle, Corey Stoll, Brian d’Arcy James’in yanı sıra filmin 1961 yılı versiyonunda oynamış ve baş yapımcı olarak görev alan Rita Moreno da rol alıyor. Ek olarak, filmin yapımcıları arasında Kushner, Daniel Lupi ve Adam Somner ile Kevin McCollum ve Kristie Macosko Krieger de bulunmakta. Ebedî bir aşk hikâyesini ve toplumsal huzursuzluğu konu alan film, Janusz Kaminski’nin sinematografisiyle izleyiciyi büyülüyor.

Batı Yakası’nın Hikayesi filmi ile 94. Oscar Ödüllerinde Ariana DeBose En İyi Yardımcı Aktris Oscar’ını aldı.

Enkanto: Sihirli Dünya

94.-oscar-odullerinde-en-iyi-animasyon-oyuncu-oscar-odulunu-alan-Enkanto-filmi-nereden-izlenir-encanto-filmi-nasil-izlenir

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play

Walt Disney Animation Studios’tan Enkanto, Kolombiya dağlarında saklı canlı bir kasabadaki sihirli bir evde, Enkanto adlı müthiş, büyüleyici bir yerde yaşayan olağanüstü bir ailenin, Madrigal’lerin hikayesini anlatıyor. Enkanto’nun sihri, ailedeki her çocuğu, süper güçten iyileştirme gücüne kadar eşsiz bir yetenek ile kutsamıştır- biri hariç her çocuğu, Mirabel. Ancak Enkanto’daki sihrin tehlikede olduğunu keşfeden Mirabel, tek sıradan Madrigal’in olağanüstü ailesinin son umudu olabileceğine karar verir. Emmy®, GRAMMY® ve Tony Award® ödüllü Lin-Manuel Miranda’nın (“Hamilton,” Moana) yepyeni şarkılarını içeren filmde, Byron Howard (Zootropolis: Hayvanlar Şehri, Karmakarışık) ve Jared Bush (Zootropolis: Hayvanlar Şehri Yardımcı Yönetmeni) tarafından yönetildi. Ortak yönetmenliğini Charise Castro Smith (“The Death of Eva Sofia Valdez” Yazarı) ve yapımcılığını Clark Spencer ile Yvett Merino üstlendi.

Disney’in Enkanto filmi 94. Oscar Ödüllerinde En İyi Animasyon Oscar’ına layık görüldü.

Cruella

94.-oscar-odullerinde-en-iyi-kostum-oscar-odulunu-alan-Cruella-filmi-nereden-izlenir-Cruella-filmi-nasil-izlenir

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play

Emma Stone, sinemanın en kötü şöhretli -ve en moda tutkunu- kötülerinden Cruella de Vil’in asi ilk zamanlarını konu alan Disney’in CRUELLA filminde oynuyor. 1970’lerin Londra punk rock devriminde geçen film, genç dolandırıcı Estella’nın (Stone) kötü tarafını nasıl kabullendiğini ve kaba, intikam peşinde koşan Cruella haline geldiğini anlatıyor. UYARI: Bu filmdeki bazı sahneler ışığa duyarlı izleyicileri etkileyebilir.

Yine Disney Cruella filmi ile 94. Oscar Ödüllerinde En İyi Kostüm Oscar’ını aldı.

Summer of Soul

94.-oscar-odullerinde-en-iyi-belgesel-oscar-odulunu-alan-Summer-of-Soul-filmi-nereden-izlenir-Summer-of-Soul-filmi-nasil-izlenir

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play

Ahmir “Questlove” Thompson, beğenilen bu ilk filminde etkileyici ve dönüştürücü bir belgesel sunuyor. Bir yanıyla müzik filmi, bir yanıyla ise Siyahilerin tarihi, kültürü ve modasına övgüler yağdıran efsanevi bir olay etrafında oluşturulmuş bir tarihi belge.

Summer of Soul 94. Oscar Ödüllerinde En İyi Belgesel Oscar’ının sahibi oldu.

Drive My Car

94.-oscar-odullerinde-en-iyi-uluslararasi-film-oscar-odulunu-alan-Drive-My-Car-filmi-nereden-izlenir-Drive-My-Car-filmi-nasil-izlenir

Karısının beklenmedik ölümünden iki yıl sonra, ünlü bir tiyatro oyuncusu ve yönetmeni olan Yusuke Kafuku (Hidetoshi Nishijima), Hiroşima’daki bir tiyatro festivalinde “Vanya Amca”nın bir yapımını yönetme teklifi alır. Orada, festival tarafından kendisine sevgili kırmızı Saab 900’de şoförlük yapması için görevlendirilen, suskun genç bir kadın olan Misaki Watari (Toko Miura) ile tanışır. Yapım galası yaklaştıkça, oyuncular ve ekip arasında, özellikle Yusuke ve Koshi Takatsuki arasında gerilim tırmanır. , Yusuke’nin merhum karısıyla istenmeyen bir bağlantı paylaşan yakışıklı bir TV yıldızı. Geçmişten gelen acı gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalan Yusuke, şoförünün de yardımıyla karısının geride bıraktığı akıldan çıkmayan gizemlerle yüzleşmeye başlar.

Drive My Car (Arabamı Sür) 94. Oscar Ödüllerinde En İyi Uluslararası Film Oscar’ının sahibi oldu ve ödül bu defa Japonya’ya gitti.

Ölmek İçin Zaman Yok

94.-oscar-odullerinde-en-iyi-sarki-oscar-odulunu-alan-Billie Eilish-olmek-icin-zaman-yok-filmi-nereden-izlenir-olmek-icin-zaman-yok-sarkisi

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play

Kaçırılan bir bilim insanını kurtarma görevi beklenenden daha tehlikelidir. Bond (Daniel Craig) yeni teknolojiyle donanmış gizemli bir kötü adamın peşine düşer.

Ölmek İçin Zaman Yok filmi 94. Oscar Ödüllerinde aynı isimli Billie Eilish şarkısıyla En İyi Şarkı Ödülüne layık görüldü.

Peki sizler ne düşünüyorsunuz? Sizce 94. Oscar Ödülleri hakkıyla verildi mi? Kazananlar arasında desteklediğiniz filmler var mıydı? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında paylaşmaktan geri durmayınız. Verilen ödülleri yorumlar kısmında tartışalım.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
  1. Kaan Öztürk Kaan Öztürk Misafir | 24 Temmuz 2022

    The Power of Dog ve Drive My Car ı izledim, ikisini de beğendim, izlemeye değer. Diğerlerini de zamanla izlerim.

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.