İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2023 Oscar’da En İyi Film Adayları Nereden İzlenir?

2023 Oscar Ödüllerinde en iyi film dalında yarışan filmlerin neler olduğunu ve bunların nereden, hangi platformdan izlenebileceği ile alakalı bir rehberle daha karşınızdayım.

2023 En İyi Film Oscar Adayları Hangi Filmlerdir?

En İyi Film Oscar adayları aşağıdaki çıkış tarihine göre sıralanmıştır; üzerlerine tıklayarak nereden izleyebileceğinizle alakalı sayfanın geri kalanında gerilecek listedeki kısma gidebilirsiniz.

1. Fabelmanlar
2. The Banshees of Inisherin
3. Her Şey Her Yerde Aynı Anda
4. Top Gun: Maverick
5. Elvis
6. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok
7. Tár
8. Hüzün Üçgeni
9. Avatar: Suyun Yolu
10. Women Talking

En İyi Film Dalındaki Oscar Adayı Filmler Nereden İzlenir?

Her sene yaşadığımız bir vaziyet vardır ki bazı filmler bizde dünya ile birlikte vizyona girmez. Ne yazık ki bu sene de o şekilde. Biri şimdi vizyonda iken ikisi henüz vizyona girmemiş bulunmakta. Bazıları ise malum sebepten olacak dijitale henüz gelmese de yakında gelecektir. Biri Netflix yapımı olduğu için elbette yalnızca orada, diğerleri ise yakında geleceklerle birlikte dijital mağazalarda bulunmakta.

Bunların başında filmleri yüksek kalitede satın alabileceğiniz veya kiralayabileceğiniz Windows’a da kurulabilen iTunes Store veya onun cilalanmış hali olan Apple TV vardır. Alternatif o kadar stabil olmasa da Google TV idir. Satın aldığınız film ömür boyu size aittir; kiraladığınızda belli bir müddetiniz vardır; Netflix gibi abone servislerinde ise ödeme yaptığınız müddetçe izlersiniz, lakin üzerinde bir hakkınız yoktur.

Aşağıdaki listede film afişlerinden sonra sponsorlu bağlantılarla Apple TV butonu ve altına iTunes, Netflix gibi diğer izlenilebilecek yerlerin bağlantılarıyla izlemeyenler için spoiler oluşturmamak için filmlerin yalnızca bülten açıklamalarına yer verdim.

Fabelmanlar (The Fabelmans)

fabelmanlar-the-fabelmans-nereden-izlenir-oscar-2023

YAKINDA DİJİTALDE

Steven Spielberg’ün yönettiği Fabelmanlar’ın senaryosunu Spielberg ve Spielberg’ün Lincoln ve Münih filmlerinin senaryolarıyla Oscar® adaylığı kazanan Pulitzer ödüllü oyun yazarı Tony Kushner (Angels in America, Caroline, or Change) birlikte kaleme aldı. Filmin yapımcılığını üç kez Oscar® adayı olan Kristie Macosko Krieger (West Side Story, The Post), Steven Spielberg p.g.a. ve Tony Kushner p.g.a. üstlenirken Carla Raij (Maestro, West Side Story’nin ortak yapımcısı) ve Josh McLaglen (Free Guy, Logan) ise filmin yürütücü yapımcılığını üstleniyorlar.

The Banshees of Inisherin

the-banshees-of-inisherin-nereden-izlenir-oscar-2023

SİNEMALARDA

The Banshees of Inisherin, uzak bir İrlanda adasında yaşayan iki arkadaşın hayatını anlatıyor. 1920’li senelerin İrlanda’sında, küçük sahil kasabası Inisherin’de yaşayan Colm ve Padraic, senelerdir en yakın dostlardır. Ancak Colm, Padraic ile olan dostluğunu bir anda bitirmeye karar verir. Bu karar sadece onların hayatını etkilemekle kalmaz, kasaba halkı üzerinde de çeşitli etkileri olur.

Her Şey Her Yerde Aynı Anda (Everything Everywhere All at Once)

her-sey-her-yerde-ayni-anda-everything-everywhere-all-at-once-nereden-izlenir-oscar-2023

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play | Netflix

Kocasıyla yıllar önce Çin’den Amerika’ya göç edip yeni bir hayata başlayan Evelyn, yaşayabileceği alternatif hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfederek, tek başına tüm evrenleri kurtarması gereken çılgın bir maceraya sürüklenir.

Top Gun: Maverick

top-gun-maverick-nereden-izlenir-oscar-2023

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play

Üst düzey bir donanma pilotu olarak otuz yıldan fazla hizmet verdikten sonra, “Maverick” lakaplı Pete Mitchell (Tom Cruise) ait olduğu yerdedir ve cesur bir test pilotu olarak sınırları zorlamaktadır. Ancak Maverick, bir grup seçkin mezunu eğitmek için TOPGUN’a dönüp eski destek pilotu “Goose”un oğlu Teğmen Bradshaw (Miles Teller) ile karşılaştığında geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalır. Pilotlar, seçilenlerin ölümü bile göze almasını gerektirecek özel bir göreve hazırlanırken sert bir rekabet başlar.

Elvis

elvis-nereden-izlenir-oscar-2023

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play

Elvis, Luhrmann, Sam Bromell, Craig Pearce ve Jeremy Doner tarafından yazılan, Luhrmann ve Doner’ın bir hikayesi olan, Baz Luhrmann tarafından yönetilen Elvis Presley hakkında bir biyografik müzikal drama filmidir. Başrollerinde Tom Hanks ve Austin Butler, Olivia DeJonge, Yola Quartey, Luke Bracey, Kelvin Harrison Jr., Dacre Montgomery, Helen Thomson, Richard Roxburgh ve David Wenham yardımcı rollerde yer alıyor.

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (All Quiet on the Western Front)

bati-cephesinde-yeni-bir-sey-yok-all-quiet-on-the-western-front-2022-nereden-izlenir-oscar-2023
Netflix ile izleyin

17 yaşındaki Paul, 1. Dünya Savaşı’nda Batı Cephesi’ne katılır. Siperlerdeki hayatın korkunç gerçekliği yüzüne çarpınca, ilk baştaki heyecanı çok geçmeden paramparça olur.

Tár

tar-nereden-izlenir-oscar-2023

HENÜZ VİZYONA GİRMEDİ

Yönetmen-yazar-yapımcı Todd Field’dan, ikonik müzisyen Lydia Tár rolünde Cate Blanchett’in oynadığı TÁR geliyor. Film, modern dünyamızda gücün değişen doğasını, etkisini ve dayanıklılığını inceliyor.

Hüzün Üçgeni (Triangle of Sadness)

huzun-ucgeni-triangle-of-sadness-nereden-izlenir-oscar-2023

YAKINDA DİJİTALDE

Hüzün Üçgeni, lüks bir gemiyle geziye çıkan bir çiftin hikayesini anlatıyor. Modellik yapan Carl ve Yaya, milyarderlerin tercih ettiği süper lüks bir gemi ile seyahate çıkar. Ancak keyifli başlayan seyahatleri, fırtınanın çıkmasıyla kesilir. Çiftimiz, bir grup milyarder ve geminin temizlikçilerinden biriyle birlikte ıssız bir adada mahsur kalır.

Avatar: Suyun Yolu (Avatar: The Way of Water)

avatar-suyun-yolu-avatar-the-way-of-water-avatar-2-nereden-izlenir-oscar-2023

YAKINDA DİJİTALDE

İlk filmdeki olaylardan on yıldan fazla bir süre sonra geçen “Avatar: The Way of Water”, Sully ailesinin (Jake, Neytiri ve çocukları) hikayesini, onları takip eden belayı, kat ettikleri mesafeyi anlatır. Birbirlerini güvende tutmak ve hayatta kalmak için verdikleri mücadeleler ve katlandıkları trajediler ana sahnededir.

Women Talking

women-talking-nereden-izlenir-oscar-2023

HENÜZ VİZYONA GİRMEDİ

Tecrit edilmiş bir dini cemaatin kadınları, acımasız bir gerçeği inançlarıyla uzlaştırmaya çalışıyor.

Tekrar Tekrar İzlenilebilecek 5 Christopher Nolan Filmi

En iyi film kategorisinde Oscar’a aday olan filmlerden bazıları memleketimizde vizyona girmese ve 5 ay sonra dijitale gelme kuralı yüzünden sinemada kaçıranlar için de birçoğuna erişimimiz olmasa da bu sene iddialı filmlerin bulunduğunu söylemek zannederim yanlış olmaz. Listeyi mümkün olduğunca güncel tutacağım.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Hangi filmi daha çok sevdiniz, hangi filmi tutuyorsunuz? Sizce en iyi Oscar senesi olan hatırınızdaki bir sene ile bu seneyi kıyaslasanız ne dersiniz? Lütfen fikirlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında benimle paylaşmaktan geri durmayınız.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
Haberler

Yorumlar (0)

Yorum Yaz
Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yorumu yapan olmak ister misiniz?

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Beldemize daha yakın olmak için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Başlamak için dokunun.
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için Paylaş düğmesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.