İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
O Belde
O Belde'ye Hoş Geldiniz
Kültür sanat, fikir ve edebiyat topluluğumuza katılın. İştirak edebilmek ve daha fazla özelliğe kavuşmak için giriş yapın.

2022 Oscar Adayları ve Filmleri

2022 Oscar Ödüllerinin adayları açıklandı. Bu yazıda sadece 2022 Oscar Adaylarını basitçe listelemekle kalmayacak filmleri hakkında da onları nereden izleyebileceğiniz ile alakalı bir rehber sunacağım.

İşte 27 Mart’ta dağıtılacak Oscar ödüllerine asil adaylıklar kazanan filmler, belgeseller ve onların müzikleri…

En İyi Aktör Adayları

En İyi Yardımcı Aktör Adayları

En İyi Aktris Adayları

En İyi Yardımcı Aktris Adayları

En İyi Animasyon Adayları

En İyi Sinematografi Adayları

En İyi Kostüm Tasarımı Adayları

En İyi Yönetmenlik Adayları

En İyi Belgesel Oscar Adayları

 • ASCENSION
 • ATTICA
 • FLEE
 • SUMMER OF SOUL
 • WRITING WITH FIRE

En İyi Kısa Belgesel Oscar Adayları

 • AUDIBLE
 • LEAD ME HOME
 • THE QUEEN OF BASKETBALL
 • THREE SONGS FOR BENAZIR
 • WHEN WE WERE BULLIES

En İyi Kurgu Oscar Adayları

En İyi Uluslararası Film Oscar Adayları

 • DRIVE MY CAR
 • FLEE
 • THE HAND OF GOD
 • LUNANA: A YAK IN THE CLASSROOM
 • THE WORST PERSON IN THE WORLD

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı Oscar Adayları

 • COMING 2 AMERICA
 • CRUELLA
 • DUNE
 • THE EYES OF TAMMY FAYE
 • HOUSE OF GUCCI

En Orijinal Film Müzikleri Oscar Adayları

En Orijinal Film Şarkısı Oscar Adayları

En İyi Film Oscar Adayları

En İyi Sahne Tasarımı Oscar Adayları

En İyi Kısa Animasyon Oscar Adayları

 • AFFAIRS OF THE ART
 • BESTIA
 • BOXBALLET
 • ROBIN ROBIN
 • THE WINDSHIELD WIPER

En İyi Kısa Film Oscar Adayları

 • ALA KACHUU – TAKE AND RUN
 • THE DRESS
 • THE LONG GOODBYE
 • ON MY MIND
 • PLEASE HOLD

En İyi Ses Oscar Adayları

En İyi Görsel Efekt Oscar Adayları

 • DUNE
 • FREE GUY
 • NO TIME TO DIE
 • SHANG-CHI VE ON HALKA EFSANESİ
 • ÖRÜMCEK-ADAM: EVE DÖNÜŞ YOK

En İyi Uyarlama Senaryo Oscar Adayları

En İyi Orijinal Senaryo Oscar Adayları

Belki devam eden salgın sebebiyle olacak bu seneki 2022 Oscar adayları biraz solgun duruyor. En azından kızışan bir rekabet ala değil. Lakin hak eden ödülünü alsın, diyelim.

Şimdi bu Oscar adaylarını nereden izleyebileceğinizle alakalı bir liste yapmak istedim. Aşağıya 2022 Oscar adaylarını spoiler vermemek için bülten açıklamalarıyla birlikte afiş altlarında meşru olarak izleyebileceğiniz yerleri listeledim.

Bu çok fazla zaman aldığı için bir yerde durmam gerekti. Lakin bu listeyi güncelleyecek ve tamamlayacağım. En azından öyle düşünüyorum.

Ricardo’ları Canlandırmak (Being the Ricardos)

being-the-ricardos-ricardoslari-canlandirmak-amazon-prime

Amazon Prime’da İzleyin

Yazar ve yönetmen Aaron Sorkin’in olayların perde arkasını işleyen öyküsünde, Lucille Ball (Nicole Kidman) ve Desi Arnaz (Javier Bardem) “I Love Lucy”nin pazartesi günü senaryo okumasından cuma günü seyircili çekimine kadar süren yapım haftası boyunca, dizilerini ve evliliklerini tehdit eden bir dizi kişisel ve profesyonel krizle karşı karşıya gelir.

The Power of the Dog

The Power of the Dog

Netflix’te İzleyin

Baskıcı ve karizmatik bir çiftlik sahibi, erkek kardeşinin yeni karısı ile onun genç oğlunu canından bezdirir. Ardından, uzun süredir gizlenen sırlar gün yüzüne çıkar.

tick, tick…BOOM!

tick-tick-boom

Netflix’te İzleyin

Gelecek vadeden bir müzikal bestecisi, 20’li yaşları geride bırakmak üzereyken aşk, arkadaşlık ve çok geç olmadan büyük bir eser yaratmanın baskısıyla boğuşur.

King Richard: Yükselen Şampiyonlar

YAKINDA DİJİTALDE

Kafasında net bir vizyon, elinde 78 sayfalık yoğun bir plan olan Richard Williams, kızları Venus ve Serena’nın adını tarihe yazmaya kararlıdır. California’nın ihmal edilmiş tenis kortu Compton’da yağmur çamur demeden antrenman yapan kızlar, babalarının sarsılmaz kararlılığı, annelerinin dengeli bakış açısı ve keskin sezgileriyle şekillenerek, çok düşük görünen ihtimallere ve önlerine konulan yaygın kanaatlere meydan okurlar. Dünyaya ilham kaynağı olacak gerçek bir hikayeye dayanan “Kral Richard: Yükselen Şampiyonlar”, sarsılmaz kararlılıkları ve koşulsuz inançları sayesinde dünyanın en büyük spor efsanelerinden ikisini çıkaran bir ailenin moral verici hikayesini anlatıyor.

The Tragedy of Macbeth

Get it on Apple TV

Joel Coen’in bu cesur uyarlamasında Denzel Washington ve Frances McDormand rol alıyor; bir cinayet, delilik, hırs ve öfkeli bir intikam hikayesi.

Belfast

YAKINDA DİJİTALDE

Yıllarca farklı türde yapıtlarla ustalığını gösteren ve birçok Shakespeare oyununu beyazperdeye taşıyan oyuncu ve yönetmen Kenneth Branagh, yıldız oyuncuların rol aldığı son filminde bu kez kendi çocukluk anılarından esinleniyor. Belfast, Kuzey İrlanda’da Katoliklerle Protestanlar arasındaki gerilimin gitgide arttığı 1960’ların sonunda, bir oğlan çocuğunun sevgi, kayıp, neşe, kahkaha, müzik ve kargaşa dolu günlerini anlatan duygusal ve dokunaklı bir film. Belfast, Toronto Film Festivali’nde izleyici oylarıyla büyük ödülü kazandı; bu ödül genellikle Oscar adaylığının en büyük işaretlerinden kabul ediliyor.

CODA

Get it on Apple TV

Bir CODA (sağır yetişkinlerin çocuğu) olan Ruby, evinde duyma yetisine sahip tek kişidir. Şarkı söyleme tutkusunu keşfettiğinde Ruby, ailevi mesuliyetleri ve hayalleri arasında seçim yapmak zorunda kalır.

Tammy Faye’in Gözleri (The Eyes of Tammy Faye)

The Eyes of Tammy Faye filmi, Tammy Faye ve kocası Jim Bakker’ın, mütevazi ilk adımlarıyla dünyanın en büyük dini yayın ağını ve tema parkını oluşturmak yolundaki hikayesini anlatmaktadır.

Karanlık Kız (The Lost Daughter)

YAKINDA DİJİTALDE

Bir Yunan Adası’nda, tek başına tatil yapan edebiyat profesörü Leda’nın (Olivia Colman) keyfi, ıssız plajına gelen kalabalık bir ailenin gelmesiyle kaçar. Ailedeki çocuklardan biri kaybolduğunda, krizi yönetip çocuğu bulan da Leda olur. Ancak çocuğu bulmasıyla beraber, 20 yılı aşkın süredir anne olarak verdiği kararlar ve hala boğuştuğu seçimlerle yüz yüze gelecektir.

Paralel Anneler (Parallel Mothers)

Doğum yapmaya hazırlanan iki kadın hastane odasında karşılaşır. İkisi de bekardır ve kazara hamile kalmışlardır. Orta yaşlardaki Janis, bu durumdan hiç pişman değildir ve çok sevinçlidir. Henüz daha çok genç olan Ana ise korkmuş, sarsılmış ve şimdiden pişman olmuştur. Janis, hastane koridorlarında uyurgezer gibi dolaşırken Ana’yı cesaretlendirmeye çalışır. Bu zaman diliminde paylaştıkları birkaç kelime, şans eseri gelişen ve karmaşıklaşan hayatlarını kesin bir şekilde değiştirecek, ikisi arasında çok yakın bir bağ oluşturacaktır.

Spencer

Prenses Diana ile Prens Charles’ın evliliği çoktan soğudu. Boşanma söylentileri bol olsa da Queen’s Sandringham Malikanesi’ndeki Noel şenlikleri için barış emredilir. Yeme içme, atış talimi ve avlanma olacak. Diana oyunu biliyor, ancak bu sene işler çok farklı olacak gibi.

Batı Yakası’nın Hikayesi (West Side Story)

YAKINDA DİJİTALDE

1957’de sahnelenen aynı adlı müzikalden uyarlanan West Side Story, iki farklı etnik kökenden gelen iki ezeli düşman çetenin birbiriyle rekabetinin yanı sıra bu iki çeteye mensup genç bir çiftin imkansız aşkını anlatıyor.

Enkanto: Sihirli Dünya

YAKINDA DİJİTALDE

Walt Disney Animation Studios’tan Enkanto, Kolombiya dağlarında saklı canlı bir kasabadaki sihirli bir evde, Enkanto adlı müthiş, büyüleyici bir yerde yaşayan olağanüstü bir ailenin, Madrigal’lerin hikayesini anlatıyor. Enkanto’nun sihri, ailedeki her çocuğu, süper güçten iyileştirme gücüne kadar eşsiz bir yetenek ile kutsamıştır- biri hariç her çocuğu, Mirabel. Ancak Enkanto’daki sihrin tehlikede olduğunu keşfeden Mirabel, tek sıradan Madrigal’in olağanüstü ailesinin son umudu olabileceğine karar verir. Emmy®, GRAMMY® ve Tony Award® ödüllü Lin-Manuel Miranda’nın (“Hamilton,” Moana) yepyeni şarkılarını içeren filmde, Byron Howard (Zootropolis: Hayvanlar Şehri, Karmakarışık) ve Jared Bush (Zootropolis: Hayvanlar Şehri Yardımcı Yönetmeni) tarafından yönetildi. Ortak yönetmenliğini Charise Castro Smith (“The Death of Eva Sofia Valdez” Yazarı) ve yapımcılığını Clark Spencer ile Yvett Merino üstlendi.

Flee

36 yaşındaki başarılı bir akademisyen olan Amin Nawabi, 20 yıldır sakladığı acı bir sırla, Afganistan’dan çocuk mülteci olarak çıktığı yolculuğun hikayesini boğuşuyor. Bu travmatik geçmiş, kendisi ve yakında olacak kocası için kurduğu hayatı raydan çıkarmakla tehdit ediyor.

Luka

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play | Disney+

İtalyan Rivierası’ndaki güzel bir sahil kasabasında geçen Disney ve Pixar’ın orijinal uzun metrajlı filmi “Luka”, dondurma, makarna ve sonsuz motosiklet gezileriyle dolu unutulmaz bir yaz yaşayan küçük bir çocuğun büyüme hikayesi. Luka (Jacob Tremblay’in sesiyle) bu maceralara yeni arkadaşı Alberto ile (Jack Dylan Grazer’ın sesiyle) atılır ancak tüm eğlence derinlerde saklanan bir sır tarafından bozulma tehlikesiyle karşı karşıya kalır: bu sır su yüzeyinin altındaki başka bir dünyadan gelen deniz canavarlarıdır. “Luka”nın yönetmenliğini, Academy Award® adayı Enrico Casarosa (“La Luna”) ve yapımcılığını Andrea Warren (“Lava,” “Cars 3”) üstleniyor.

Ailem Robotlara Karşı (The Mitchells vs. the Machines)

Get it on Apple TV

Diğer: iTunes Store | Google Play

Eski kafalı bir baba, ailenin geri kalanı ile birlikte, anlaşmakta zorluk çektiği, çevresi geniş bir film yapımcısı olan kızının yeni üniversitesine doğru bir yolculuğa çıkıyor. Ancak yolculukları, bu kahraman olmaktan uzak ailenin ayrı düşmesine neden olacak bir robot kıyameti ile bölünecektir. Artık güçlerini birleştirmenin ve insanlığı kurtarmanın bir yolunu bulmak zorundadırlar.

Raya ve Son Ejderha (Raya and the Last Dragon)

YAKINDA DİJİTALDE

Walt Disney Animation Studios’un “Raya ve Son Ejderha” filmi, uzun zaman önce insanlarla ejderhaların uyum içinde birlikte yaşadıkları Kumandra’nın fantastik dünyasında geçiyor. Kötü bir güç ülkeyi tehdit ettiğinde, ejderhalar insanlığı kurtarmak için kendilerini feda etmişti. Şimdi, 500 yıl sonra, aynı kötülük geri döndü ve parçalanmış toprakları ve onun bölünmüş insanlarını kurtarmak için efsanevi son ejderhanın izini sürmek yalnız bir savaşçı olan Raya’ya kaldı. Raya yolculuğu boyunca dünyayı kurtarmak için bir ejderhadan daha fazlasına, güven ve takım çalışmasına da ihtiyaç duyacağını öğrenecek. Raya ve Son Ejderha filminde, zekası kılıcı kadar keskin bir savaşçı Raya’yı İrem Alnıaçık ve Sisu adlı büyülü, efsanevi, kendini küçük gören ejderhayı Öykü Kılıçarslan seslendiriyor. Karakterler arasında ayrıca Boun adında sokakların ustası olan 10 yaşında bir girişimci, müthiş dev Tong ve Ongiler grubuyla hırsızlık yapan bir bebek olan Noi de yer alıyor.

Daha fazlası için sitemize ve yine kültür sanat, fikir ve edebiyat ile alakalı paylaşım ve tartışmaların yapıldığı forumumuza mutlaka göz atın.

Yorum Yaz Paylaş
Paylaş:
GoogleHaberler

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
 1. Ebru Ebru Misafir | 23 Mart 2022

  Faydalı bir içerik olmuş. Sözü geçen filmlerden yalnızca Yukarı Bakma’ yı izledim. Drive My Car ve The Worst Person In The World izleme listemde. Nereden izleyebileceğimizi yazmanız işlevsel olmuş. Netflixde olanları izleyeceğim. Teşekkürler

Yorum Yazın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz; lütfen gerekli bilgileri giriniz; e-postanız asla yayımlanmaz.

Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
O Belde Uygulamasını Edinin
O Belde uygulaması
Başlamak için iOS paylaş simgesi simgesine dokunun, seçenekler listesinde aşağı kaydırın, sonra Ana Ekrana Ekle’ye dokunun.