Makas Eller / Edward Scissorhands – Film Yorumu

Bizde Makas Eller ismiyle çıkan, lakin orijinali baş karakterin ismi ve makas eller manasına gelen Scissorhands kelimesinden oluşan bu film son derece başarılı ve üzerine uzun uzun konuşmağı hak ediyor. Tastamam bir Tim Burton filmi olan Edward Scissorhands, 1990 yapımı fantastik bir sinema filmidir.

makas-eller-edward-scissorhands-1990-film-yorum-film-elestirisi-film-inceleme-makas-eller-filmi-o-belde

IMDb: 7,9/10 | Sinemalar: 8,4/10 | Beyazperde: 4,5/5

Oyuncu kadrosunda Johnny Depp, Winona Ryder, Dianne Wiest, Alan Arkin, Anthony Michael Hall ve Vincent Price gibi aktör ve aktrislerin bulunduğu Edward Scissorhands veya Makas Eller filminin spoiler’sız yorumuna geçmeden evvel filmi yasal olarak nerede izleyebileceğinizden haber etmek isteriz.

Edward Scissorhands filmi nereden izlenir?

Makas Eller filmi yasal olarak iTunes Store veya Apple TV’den temin edebilirsiniz. Satın aldığınız film ömür boyu size aittir. Kiralama için 30 gün müddet, lakin başlatıldığında 2 günlük bir süreniz bulunmaktadır.

iTunes Store | Apple TV | Kirala ₺3,99 / Satın Al ₺5,99

Fragman

Film Yorumu

Bazı film yorumlarına baktığınızda neredeyse sadece filmin hikayesinden bahsedildiğini görürsünüz. Çünkü film harikadır ve onu yorumlamak da hiç kimsenin haddine değildir. Biz bu tür filmlerde hikayeyi anlatmak yerine film hakkında fikirler beyan eder ve bunu yaparken de spoiler vermemeğe çalışırız. Büyüyü bozmamak, filmi izleyen veya izlemeyenlerin hislerine yahut hissedeceklerine ortak olmak isteriz.

Yine üzerine konuşmak için konusu hakkında sadece bülten açıklamasına yer vermek lazım geldiğini düşünüyoruz:

Bir zamanlar yüksek bir tepedeki kalede, en büyük icadının adı Edward olan bir mucit yaşıyordu. Edward, dayanılmaz bir çekiciliği olmasına rağmen, mükemmel değildi. Mucidin ani ölümü onun yarıda kalmasına sebep oldu, elleri yerine uzun, keskin metal parçaları vardı. Edward, merhametli bir Avon hanımefendisinin, onu, ailesiyle beraber yaşamak üzere evine götürene kadar karanlıkta yalnız yaşadı. Böylece Edward’ın Suburbia isimli pastek cennetteki fantastik maceraları başladı.

makas-eller-edward-scissorhands-1990-film-yorum-film-elestirisi-film-inceleme-makas-eller-filmi-o-belde-2

İlk intiba olarak elleri yerine çok keskin ve büyük makaslar bulunan siyah giyen, yüzü yaralı biri karşınıza çıktığında veya onunla beraber olduğunuz her an onun bir katil, canavar gibi davranmasını bekler, ondan korkarız. Lakin Edward, bir canavar olmak şöyle dursun, insandan daha insan. Hele onun o masumluğu, insanın içini eritecek cinsten bakışları yok mu?

Mucidi onun ellerini yapamadan ölmüştür, lakin en gerekli şeyi en başta koymuştur. O da kalptir. Herkeste bulunmayan temiz, çok temiz bir kalp.

Edward’ın şekli şemalı de son derece başarılı ve ince bir zevkle tasarlanmış. Keza filmin genel intibaı da bizlere ince zevki naklediyor. Eski filmlerin klasik olmak gibi bir şartı yoktur, lakin Makas Eller filmi tam bir klasiktir. İzlemeyen çok şey kaybeder. Dahası film her bir sahnesi için sohbet edilecek tarzda. Lakin en başta dediğimiz gibi hem izleyen hem izlemeyenler için bu büyüyü bozmak istemeyiz.

Oyunculuklarıyla, müzikleriyle harika bir masal kadar güzel, onun kadar hüzünlü. Üzerine uzun uzun konuşmağa değer dedik, lakin insanın çok beğendiği bir filme veya kitaba yorum yapabilmesi gerçekten çok zor bir iş. Sonuç olarak Edward Scissorhands filmini beğendik. Dahası izlemenizi, hatta iTunes Store’da indirimdeyken satın almanızı tavsiye ederiz.

Elbette mühim olan sizlerin ne düşündüğüdür. Edward Scissorhands filmini beğendiniz mi? Satın almak mı kiralamak mı? Zamanında bu filmi sinemada seyredenleriniz varsa lütfen el kaldırsın. Aşağıya yorum yapmağı ihmal etmeyin. Dahası bir kültür sanat forumu olan O Belde Forum’daki şu başlıkta düşüncelerinizi bizimle paylaşarak sohbet etmekten çekinmeyiniz.