Son Akşam Yemeği’ni Google Arts & Culture ile Keşfedin

Leonardo da Vinci’nin meşhur eseri Son Akşam Yemeği Google Sanat ve Kültür (Google Arts & Culture) sitesinde yüksek çözünürlük ile ziyaretçilerine sunuldu.

son-aksam-yemegi-google-arts-and-culture-leonardo-da-vinci-son-yemek-tablo-sir
Leonardo da Vinci, Son Akşam Yemeği.

Son Akşam Yemeği Nedir?

Eser, Hz. İsa‘nın çarmıha gerilmeden (?) evvel içlerinde onu ihbar eden bir hainin de bulunduğu havarileri ile yediği bir akşam yemeğini ifade eder. Birçok ressam tarafından resmedilmiştir, lakin içlerinde en meşhuru Leonarda da Vinci’nin tablosudur. Hakkında gizli şifreler barındırdığı iddiaları öne sürülen eser, birçok kitaba ve filme ilham kaynağı olmuştur.

Google Arts & Culture ile Son Akşam Yemeği

son-aksam-yemegi-google-arts-and-culture-leonardo-da-vinci-son-yemek-tablo-sir

Çeşitli ayrıntılara yaklaşarak eser hakkında malumatlar verilen sayfadaki resim orijinalinin birebir kopyasıdır. Çeşitli sebeplerden ötürü orijinal resmin tahrip olması ve ifade edilen ayrıntıların ya zor seçilmesi yahut tamamen silinmesi neticesinde öğrencileri tarafından aynı zamanda yapıldığı düşünülen bu kopya eser sunulmaktadır.

Orijinal Son Akşam Yemeği

son-aksam-yemegi-google-arts-and-culture-leonardo-da-vinci-son-yemek-tablo-sir

Salgın sebebiyle müzelerin kapatılması tarihi eserlerin mevcudiyetinin korunması konusunda bu nevi tedbirlerin alınmasında etkili olmuştur. Bu tarz yok olması mümkün tarihi eserlerin dijital ortamda sunulması onları gelecek nesillere aktarmada kolaylık sağlayacağı gibi orijinallerinin de daha iyi muhafaza edilmesini sağlayabilmektedir. Yalnızca Google Arts & Culture ile değil, pek çok müze kendi dijital alanında bunları sergilemektedir.

İngilizce olan, lakin sayfa üzerinde Google Çeviri ile Türkçeye çevirebilme imkanı bulunan, Son Akşam Yemeği’nin Google Arts & Culture sayfasına gitmek için buraya tıklayınız. Dilerseniz buraya tıklayarak orijinal eserin yüksek çözünürlüğe sahip fotoğrafına ulaşabilirsiniz.