7 mesaj
 1202
1
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Mümine Yeşilmen
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): Betlcan76820722
Beğendi : 216
Beğenildi : 105
Dışarda yağmur, içimde çakan şimşekler
Bir ben susarım ,bir konuşur dilsiz
Duygular içimde.
Sevdanın dili yoktu bende,
Suskun kelimeler sevdamın dili oldu.
Ve her geçen gün ve her geçen saat
benim ömrümün ziyanı oldu.
Hani nerde uğruna ağladıklarım?
Hani nerede umutlar bağladığım?
Yoktu hiç kimse
Ne sağımda ne solumda,
İhanet bu olsa gerek,
Gerçeklerle yüzleşmek .
Neden demiyorum, çünkü yine susuyorum
Her sözcük yine dilsiz bende.
Sadece kaleme anlatıyorum,
Bir de gökyüzüne.
Kaleme anlattığım şiir,
gökyüzüne anlattığım ise duaya dönüşüyor
Her biri sol yanıma susmayı öğretiyor.

MÜMİNE YEŞİLMEN
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Muharrem DELİBAŞ
Profil: Doğrulandı
Beğendi : 326
Beğenildi : 285
Mümine Hanım, yüreğinize sağlık. Çalışmalarınıza katkı babında naçizane bir-iki önerimi -ukalalık olarak düşünmeyeceğinizi bilerek- açıklamak isterim.
1. Uyak yapılmayacaksa şiirdeki peşpeşe gelen kurallı cümlelerden oluşmuş dizeler, Halil Bey'in de sıkça vurguladığı gibi şiiri düzyazı kuruluğuna sürüklüyor. Mesela
"Suskun kelimeler sevdamın dili oldu.
benim ömrümün ziyanı oldu." dizeleri kanımca,
" dili oldu suskun kelimeler sevdamın.
ziyanı oldu ömrümün." biçiminde olsa biraz daha şiir dili zenginliği taşırdı, diye düşünüyorum.
2. Dizeleri rahatlatmak ve onlara nefes aldırmak için şiirinizi daha önce de belirttiğim (örneklediğim) gibi anlam bütünlüğü taşıyan birkaç bölüme (bende) ayırmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Saygılar.
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Estağfurullah hocam ne demek istediğiniz şekilde bana eleştiri ve önerilerde bulunun çünkü ben bu platformda şiirlerim ve yazılarım için bir yön bulmaya çalışıyorum buvyorumlar sayesinde düzeleceğine inanıyorum, tekrar teşekkür ederim hocam saygılar.
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Ad Soyad: Seyital BAYKAL
Beğendi : 98
Beğenildi : 193
Mümine Hanım kaleminize, gönlünüze sağlık. Muharrem Bey'in şiirinizle ilgili tespit ve değerlendirmelerine katılıyorum. Lakin şiirinizi duygu yönünden beğendim.İlerlerde şiiriniz kendine uygun kabuğu bulacak bence.
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Çok teşekkür ederim hocam, yorumunuz için.Duygu yönünden beğendiğinize de çok sevindim,umarım başarılı olurum tekrar teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 777
Muharrem Bey'e teşekkür ederim. Benim anlatmak istediklerimi daha sade ve anlaşılır bir şekilde tasvir etmiş. Üzerine bir şey demeğe lüzum görmedim. Dahası evet eğer şiire has bir ifade kullanılmadığında birçok şiir düzyazıdan ve bence ondan da fena bir şekilde sese, konuşmağa yakın oluyor. Şiir mi okuyoruz, yazı mı, konuşma mı dinliyoruz birbirine karışıyor.
Dahası ben şiirlerdeki hisleri asla tenkid etmem, buna ben dahil hiç kimsenin hakkı olmadığını düşünürüm. Zaten şiir de o duygularımızı nasıl naklettiğimiz değil midir? Şiirde mühim olan onları nasıl naklettiğimiz. Hissiyat şiir için ehemmiyet arz eder, lakin binası olmadığında şiir nedir diye düşünmeğe başlarız.
Ben çok yapardım, hep sözlüklere bakardım. Birçok kelime öğrenmeğe, onları nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğim üzerine çalışırdım. Size de tavsiye ederim. Hem kelime haznemizi genişletmek namına, hem egzersiz olarak güzel bir aktivitedir.
Kullanıcı avatarı
#7 ·
Teşekkür ederim Halil bey zaten ben yorum yapmanız için paylaşıyorum,çünkü bunlar yeni yazmış olduğum yazı ve şiir değil ,bu şekilde nasıl yeni bir yön bulurum diye paylaşıyorum bu şekilde yanlışlarını bulurum diye inşaallah faydası olur bana tekrar teşekkür ederim.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: