24 mesaj
 6046
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 810
Beğenildi : 773
Bir sanat eseri, bu bir resim, müzik, şiir, roman veya hikaye yahut başka bir şey olabilir, sanatçıdan bağımsız mıdır? Yani şiir mi size kendini yazdırır yoksa siz mi yazarsınız?
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
#2 ·
Ad Soyad: Kayhan Ceylan
Profil: Doğrulanmadı
Beğenildi : 14
Sanat eseri sanatçının adeta besleyip büyüttüğü bir çiçektir. Sanatçı olmadan eser, eser olmadan sanatçı olunmaz
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Ad Soyad: Abdulbaki Bayırhan
X (namıdiğer Twitter): obeldeweb
Beğendi : 14
Beğenildi : 9
Bence hayatın kişilere farklı davranması farklı yollar sunması farklı farklı acılar, mutluluklar yaşatması ve şairin bundan etkilenerek hislerini tercüman etmesinden dolayı şiirler yazarlarından bağımsız değildir.
#4 ·
Ad Soyad: Aykut Ünal
Merhabalar şiir yazmak tamamen duygu ve düşüncelerden oluşmaktadır bir olayı yaşamadan onu hissetmek mümkün değildir sanatın hiç bir alanında bağımsızlık kabul edilemez.
#5 ·
Ad Soyad: Edanaz Barım
Beğendi : 11
Beğenildi : 22
aynı sanat dalında devamlı olarak eser verilebilmesinin sebebi her ruhun, her fikrin, her insanın kelimelere, renklere yüklediği anlamların farklı olmasındandır. Bu nedenledir ki hiçbir sanat eseri sahibinden bağımsız değildir. her eser mutlaka sahibini yansıtır.
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Ad Soyad: abdullah yakut
Beğendi : 55
Beğenildi : 24
Bence üçüncü şık lazım Halil Bey. Çünkü bazan şiir gelir şair sadece kalem oynatır. Bazen de şair yoğunlaşır şiiri vücuda getirir. Yani tavuk yumurta ilişkisi gibi olur bu mesele. :)
Kullanıcı avatarı
#7 ·
yakut yazdı: 18 Eyl 2020, 01.23 Bence üçüncü şık lazım Halil Bey. Çünkü bazan şiir gelir şair sadece kalem oynatır. Bazen de şair yoğunlaşır şiiri vücuda getirir. Yani tavuk yumurta ilişkisi gibi olur bu mesele. :)
Şiir gelirse... :) yoktan da olamaz ama ya.
#8 ·
Ad Soyad: yasemin akyüz
X (namıdiğer Twitter): sonbaharsevinci
Beğendi : 4
Beğenildi : 3
Yazmaya direndiğim çok zaman oldu özellikle bir daha aşk konusunda şiir yazmayacağım dedim defalarca. Ama ortaya bir şiir çıkacaksa kalem ne kadar bizim elimizde de olsa irade bizim dışımızda hareket eder. Ben buna inanıyorum.
Kullanıcı avatarı
#11 ·
halilesen yazdı: 18 Eyl 2020, 01.42
yakut yazdı: 18 Eyl 2020, 01.23 Bence üçüncü şık lazım Halil Bey. Çünkü bazan şiir gelir şair sadece kalem oynatır. Bazen de şair yoğunlaşır şiiri vücuda getirir. Yani tavuk yumurta ilişkisi gibi olur bu mesele. :)
Şiir gelirse... :) yoktan da olamaz ama ya.
İsmet Özel üstadımız da şiirin geldiğine inanıyor ama :)
Kullanıcı avatarı
#12 ·
Galiba aynı şeyi şöylüyoruz. :)
Kullanıcı avatarı
#13 ·
halilesen yazdı: 21 Eyl 2020, 23.47 Galiba aynı şeyi şöylüyoruz. :)
Bir âlimin Frenk, Engür, İneb, Üzüm diyenlerin kavgasını çözmesi gibi yani :D
Kullanıcı avatarı
#14 ·
Ad Soyad: Mümine Yeşilmen
X (namıdiğer Twitter): Betlcan76820722
Beğendi : 216
Beğenildi : 105
Şairin duygularıyla var olan şiir sahibinden bağımsız değildir elbette, varlığının müsebbibidir şair ve her hecesi bir sanattır bence.
Kullanıcı avatarı
#15 ·
@Sonsuzhuzur hissetmediyseniz elbet bir vakit hissedersiniz, bazen şiirin gelip şairi bulduğu anlar olur. Ona daha sonra baktığınızda "ne güzel, bunu ben mi yazmışım" diyerek hayret içinde kalırsınız.
#16 ·
Ad Soyad: Vesair Vesaire
Beğendi : 98
Beğenildi : 74
"Divan Edebiyatı olmasa idi Fuzûlî olmazdı; Fuzûlî olmasa idi Divan Edebiyatı olmazdı" sözünü hatırlattı bana zamanında işittiğim. Cümleyi tartışma niyetinde değilim lakin eser ile müessiri ayırmanın çok mümkün olduğunu düşünmüyorum. İstisnalar müstesna :)
Kullanıcı avatarı
#17 ·
@Vesaire sanat eserini ulvi bir şey olarak görüp ona o raddede kıymet verdiğimiz zaman, belki bazen, sanatçıyı unutturan ve kendisi ile, başlı başına bir eser olarak görülebiliyor. Elbette esere de bağlıdır bu. Lakin bu da aslında sanatçının marifetidir. :)
#18 ·
Ad Soyad: yusuf ziya aydın
Beğendi : 5
Ben ne zaman şiir yazmaya yeltensem, yapmacık ve samimiyetsiz olduğunu fark ettim. Bence sanat eserleri kendini üretir. Sanatkâr bunu somutlaştırmaya vesile olur.
#19 ·
Ad Soyad: Ceren E.
Beğendi : 313
Mesele sadece ilham değil ama bir şeylerin geldiği, o sayede yazıldığı hissedilir. Aslında hepimiz sanatı tabiattan alıyoruz inkar edemeyeceğimiz bir yerde.
#20 ·
cernesn yazdı: 09 Oca 2021, 18.37 Mesele sadece ilham değil ama bir şeylerin geldiği, o sayede yazıldığı hissedilir. Aslında hepimiz sanatı tabiattan alıyoruz inkar edemeyeceğimiz bir yerde.
Ben sanatın veya herhangi bir şeyin tabiattan olduğuna inanmıyorum. Bildiğimiz her şeyin öğretilerden ibaret olduğunu düşünüyorum. Şiir olarak düşünürsek hiç üzülmemiş, hiç mutlu olmamış, hiç aşık olmamış biri nasıl şiir yazabilir. Ya da resim, bence herkes Salvador Dali gibi sürrealist tablolar çizebilir veya Da Vinci'nin Monalisa'sını çizebilir. Yetenek var oluştan gelir ama yeteneği kullanmak öğretidir ve herkes yeterince uğraşırsa Monalisa da çizebilir Cemal Süreya da olabilir.
Kullanıcı avatarı
#21 ·
@zZiya4 Bey, doğru, bir yerde haklısınız. İlham sanatçıya aittir. Lakin ilham da tabii değil midir? Mesela aşk, hüzün, mutluluk, tabiat falan. Bunlar tabii (doğal) şeyler değil midir? Bahsettiğiniz resim sanatkarları da bu nevi malzemeleri tabiattan almaz mı?
#22 ·
@halilesen Bir insan, tek başına büyütülse, insan yüzü görmese, bütün hayatı tek başına sürdürse sizce o kişi mutluluğun ne olduğunu ya da hüznün ne olduğunu bilebilir mi? Aşkın ne olduğunu bilmeden ansızın karşısına bir kadın veya erkek çıksa aşık olabilir mi? İlham doğal mıdır bilmiyorum ama ilhamla oluşan fikirler ya o an yaşadığımız ya da önceden yaşadığımız belki de yaşamak istediğimiz öğretilerdir. Benim kanaatim bu şekilde.
#23 ·
Ad Soyad: Ceren E.
Beğendi : 313
İş iyice tavuk mu yumurtadan çıkar yumurta mı tavuktan çıkar olayına dönmüş. :)
#24 ·
Ad Soyad: Mahmut Sami Şen
Beğendi : 8
Beğenildi : 3
Bence sanat eseri ile sanatçı arasında özerkliğe dayalı bir ilişki vardır.Sanat eseri ilk başta sanatçının içindeki duygularla başlar.Fakat sonra edebi eser sanatçıyı yönlendirebilir.Sanatçının eserinin konusu bile değişebilir.Bu duygu yoğunluğuna,şiirin yoğunluğuna ve gücüne bağlıdır.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: