13 mesaj
 2416
Forum üzerinde bir istek veya şikayet belirtme.
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 806
Beğenildi : 768
Daha evvelde söylediğim gibi O Belde büyüdükçe bana ait olmaktan çıkıyor. Hepimizin oluyor. Buraların, gerek forumun gerek ana sitenin büyümesi, hem süreklilik sağlayacak hem O Belde olarak büyük projeler gerçekleştirmemize imkan verecektir.

Devamı gelecek olan Ayın Şiiri seçimi ve Şiir Yarışması bu büyüme içindi. İlk çekiliş için bir hata yaptığımın farkındayım, bu bir daha olmayacaktır. Forum işin içine girince o, sadece forum için olacaktır.

Başka neler yapabiliriz? Burada iş benden öte sizlere düşüyor. Sizlerden ana sitedeki yazıları okuyup o yazılara yorum yapmanızı, bu forumda paylaşılanlara yorum yapıp gerekli tavsiye ve tenkidlerde bulunup fikrinizi söylemenizi istemekle yanlış mıyım, bu dikte bir hareket mi, bilmiyorum. Fark ettiyseniz birçok şeyi sizlere sorarak yapmağa çalışıyorum. Çünkü O Belde hepimizin. :) Buralarda online kişi sayısı binlere vardığında sizler mekanın sahibi gibi olacaksınız. Rütbenizdeki yıldızlar göz kamaştıracaktır.

Hepinize teşekkür ederim, cevabınızı bekliyorum.
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
remzi
#2 ·
Ben inanıyorum, dediğiniz gibi online sayısı binlere ulaşacaktır. Dedikleriniz çok doğru. İstikrarın mühim olduğunu düşünmekteyim.
#3 ·
Ad Soyad: Atahan Şule
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldeweb
Beğendi : 28
Beğenildi : 26
Haklısınız ama Biz alanımızda büyüsek bile alanımızın Türkiye'de ki önemi maalesef çok düşük o yüzden hep 1-0 yenik gidiyoruz. Temennim bizim yapacağımız şeylerin yanında devletin de gerek okul içi gerek okul dışı faaliyetlerle gençlere edebiyat sevgisini aşılaması.

Ben de yaşça küçük bir kardeşiniz olarak okulda hep bundan yakınmaktaydım. Kesinlikle ne öğretmenlerin ne velilerin ne de gerekli mecraların böyle bir derdi yok. Bize yol gösterecek büyüklerimizin çoğunun ise ya sanata ya sanatçıya küsmüş olması bizi bir hayli zora sokuyor.
Kullanıcı avatarı
#4 ·
@Atahan Bey başlığı tekrar canlandırdığınız için teşekkürler. Esasında "her şeyin" devletin eliyle yapılabileceğini savunan biri olarak (bunu deli gibi tekrar ediyorum) dediklerinize katılıyorum, zannedersem bu başlıkta bahsedilen "obelde.com" sitesinin büyümesidir. Zira burada edebiyatın da bir cüzü "kültür sanat, fikir ve edebiyat" platformu olmak gayreti vardır. Hepimizin gayreti ve alakası ile elbet mümkün olacaktır.
#5 ·
Ad Soyad: Atahan Şule
X (namıdiğer Twitter): obeldeweb
Beğendi : 28
Beğenildi : 26
Haklısınız ona kesinlikle bir lafım yok benimkisi sadece genel bir yakınmaydı.
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Bir aralar edebiyat ile insanlığın düzelebileceğini düşünüyordum, hala öyle ama edebiyatı anlamak için yapılması gereken daha başka şeyler var. Yakınmanıza iştirak ettiğimi belirtmek isterim.
#7 ·
Ad Soyad: Fatih Aziz Ünal
Beğendi : 98
Beğenildi : 169
Ben foruma kayıt olduğumdan beri birçok yeni, düzenli paylaşım yapan kullanıcı fark ettim. Ancak gördüğüm kadarıyla ya paylaşım yapan kullanıcıların paylaşım yaptıktan sonra tekrar foruma girmeye vakitleri olmuyor ya da sadece, yazdıklarını insanların yorumuna sunmak maksadıyla paylaşım yapıyor. Elbette başka ihtimaller de olabilir, insanları zan altında bırakmak istemem; bu yalnızca bir tahmin. Forumdaki yorumsuz paylaşımların sayısı da giderek artıyor gibi duruyor. En iyi ihtimalle çoğu kez aynı kullanıcıların yorumlarıyla karşılaşılıyor. Bu durumdan dolayı kullanıcılar bazen yorum yapmak bir kenara -herkes uğraşmak istemeyebilir- paylaşımı açmıp bakmıyorlar bile. Şahsen bunun bir kısır döngü olduğu kanaatindeyim. Zira kendi ürünlerinin eleştirilmesi yahut hiç değilse birileri tarfından okunması maksadıyla paylaşım yapan kullanıcılar, kendilerini merkeze aldıkları için diğerlerinin paylaşımlarına pek ehemmiyet göstermiyor gibi hissediyorum. Paylaşımlarının ilgi görmediği gören kişiler ya foruma daha az aktif olma eğiliminde oluyor ya da yeni paylaşımlarla bir nevi şansını tekrar deneme eğiliminde oluyor; ya da üçüncü bir ihtimal olarak, okunup okunmamasını gözetmeden sadece kayıtlara girmesi maksadıyla paylaşmaya devam ediyor -bunu pek makul bulmasam da olabilir-. Neticede forumda çok az okunan hatta bazen akışta eriyip kaybolan paylaşımlar enflasyonu meydana geliyor. Söylediklerimin konuyla ilgisi şu, forumun büyümesi nicelik merkezli bir düşünce. Elbette gönül ister ki her ikisi birden olsun. Çünkü gayet başarılı ya da umut vaat eden eserlerin ne kadar az okunmuş -her tıklayan dikkatle okuyor mu o da muamma- olduğunu görmek beni şaşırtıyor. Velhasıl, maalesef kesin bir çözüm sunamam lakin şahsen esas mevzunun nicelikte büyüme olduğunu düşünmüyorum. Elbette, yakın zamanda olan alan adı mevzuunda da olduğu gibi sitenin kendini döndürebilmesi için maddi bir kaynağa ihtiyaç duyduğu aşikar, bu da ufak tefek "google ad"ler ile sağlanabilir. E reklam da ancak onu görenler kadar faydalıdır. Bu söylediğimde hatalı da olabilirim, düzeltmekten geri durmayın Halil Bey. Ancak maddi yanı hariç değerlendirecek olursak, şahsen düzenli paylaşım yapan ve birbirlerinin eserlerini değerlendiren ve eleştiren elli kişiyi az önce bahsettiğim enflasyonla neticelenen kullanım eğilimleri olan yüz kişiye yeğlerim. İnsanlardan üst düzey bir katılım beklemek tabii ki akıl dışı, fakat bir dengenin olması da zaruri görünüyor. Zira nicelik patlaması olursa, uzun vadede forum okunmayan eserler mecraa haline gelebilir.
Kullanıcı avatarı
#8 ·
Mensupların umumi alakasının yapılan yarışmalardan dolayı olacak şiire karşı olduğu için ve eline kalem alan herkesin büyük şair zannına sahip olduğundan mütevellit -sözüm meclisten dışarı- kendi eserinden başka hiçbir şey ile ilgilenmemesini meydana getirebiliyor. Buranın sunduğu nimeti anlayanlar ise bu saydıklarımızdan başka daha alaka ile yaklaşıyor ve forumu taşıyor.

Bu yüzden ben O Belde'nin ayaklarının şiir paylaşımı üzerine durması karşısında hep direnmeğe çalışırım. Çünkü sloganı da olan kültür sanat, fikir ve edebiyat alanlarını daha geniş bir şekilde ele aldığımızda her türlü sanat etkinliğini kapsayıcı ve bunun üzerine tartışılabilen, konuşulabilen ve ileri götürülen bir fikrin doğumunu seyretmemiz lazım gelirse eğer kemiyet ne olursa olsun keyfiyet daima artacaktır. Ben bunu Şiir Yarışması haricinde düzenlediğimiz yarışmalarla sağlamaya çalıştım, lakin katılım, belki şiir kadar "kolay" olmadığı için sıfıra yakın. Dahası görüldüğü üzer Lisaniyat gibi sair konular üzerine de alaka toplamağa çalışıyorum. Çünkü mesele sadece şiir yorumuna kalırsa burada bir yerde tıkandığımızı görüyorum. Dahası burada da birçok fikir, yorum iştirakin olmaması ile heba olabiliyor.

İşin kötü tarafı da eskiden sayfalarca yorum yapılmamış şiirlerin varlığı beni rahatsız ettiği için tek tek okuyup yorum yapardım. Bunun müspet dönüşleri olsa da, şiir hep de eleştirilmez, diyenleri gördüm, küsüp gittiler. Ne yazık ki bizdeki fikir, daha doğrusu anlayış merhalesi herkesçe aynı olmayabiliyor. Lakin takip edebildiğim kadarıyla sizin yorumlarınızın pek ala keyfiyetli olduğunu gördüm ki herkes tarafından da kabul ediliyor; zannedersem bu üslup dediğimiz şeyle alakalı.

Doğru söylüyorsunuz, yine de reklamların çok fazla ve gereksiz yere rahatsızlık vermesini önlemek namına şu an her sayfada en fazla üç tane olacak şekilde ayalardım. Abartmağa gerek yok, yarar beklerken zarar verebilir diye düşündüm. Lakin maddi harcama iktisadi açıdan evet ama daha ziyade zaman babında oluyor.

Elbette doğru, yine dediğimiz gibi kemiyetten irte keyfiyete odaklanmalıyız.
#9 ·
Ad Soyad: Gözde TORUN
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğenildi : 3
BÖYLE GÜZEL BİR PLATFORM ELBET BİRGÜN HAK ETTİĞİ DEĞERİ ALACAKTIR.
Kullanıcı avatarı
#10 ·
teşekkür ederim, elbette bir gün; inşaallah. bunun için mümkün olduğunca çalışmaktayım.
Kullanıcı avatarı
#11 ·
Ad Soyad: Gülfatiş ŞİMŞEK
X (namıdiğer Twitter): GlMEK57509878
Beğendi : 65
Beğenildi : 19
Edebiyatçıların ataması zor sanırım edebiyat bölümlerine yönlendirmiyorlar öğrencileri. Para getiren bölümler değerli. :)
#12 ·
Ad Soyad: Furkan ÖZCAN
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 1
Beğenildi : 13
Bu tarz konuşmalarda hep şu örnek aklıma geliyor: Mesela çocuğun resimi iyi, matematiği kötü. Veliler çocuğu matematik kursuna gönderiyor. Oysa Avrupa'da veyahut eğitimi sadece maddi açıdan değerlendirmeyen çoğu yerde veli çocuğunu resim kursuna gönderiyor. Neden peki? Çünkü iyi olduğu ve istekli olduğu alanda ilerlemesini istiyor. Bizde ise gerek şartlar gerekse süregelen düşünme biçimi bu ortamı maalesef sağlayamıyor.
Kullanıcı avatarı
#13 ·
Ad Soyad: Gülfatiş ŞİMŞEK
X (namıdiğer Twitter): GlMEK57509878
Beğendi : 65
Beğenildi : 19
Sisteme ayak uydurmak zorunda kalıyor insanlar. Baskın yetenekleri daha da geliştirip o yönde ilerlemek kişiyi daha mutlu ve başarılı yapacaktır fakat her koşulda bunu yapmak mümkün olmayabiliyor. Hayaller başka gerçekler başka.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: