35 mesaj
 8623
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 810
Beğenildi : 773
Sanat, elbette toplumsal hadiselere çok defa kaynaklık etmiştir. Sanatın kıymetini bilmeyenlere bunu açıklamak zordur: Sanat uzun vadede insana çok şey katar.
Fakat sanat eğitmek için kullanılabilir mi? Sanatın amacı bu mudur? Sanat sanatçının mı eseridir? Sanat eserinin ortaya çıkışı eğitim midir?
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Aydın Cavad
Profil: Doğrulanmadı
Beğenildi : 1
Sanatın amacı eğitmek deyil,ama sanat toplumu her zaman geliştirir,bir şeyler katar.
#3 ·
Ad Soyad: Damla şura Bulur
X (namıdiğer Twitter): obeldeweb
Beğenildi : 8
Sanat ve toplum birbirinden ayrılmaz bir bütündür. Birey de toplumdur. Bir şeyleri anlatmak, üstü kapalı şekilde ima etmek için bile sanat kullanılabilir. Toplumdan ve bireyden bağımsız düşünmemek gerektiğini düşünüyorum. " Muhalifim elbet bir hurdacı kadar.
Çünkü devlet atmaz eski eşyasını." burada topluma atıf yapılan çok şey vardır. Toplum anlasın anlamasın fark etmez. Yine de topluma armağan edilen bir bilgidir şiir. Kullanmasını bilen için silah olur
#4 ·
Ad Soyad: Edanaz Barım
Beğendi : 11
Beğenildi : 22
eğitim için kullanılan kitaplar da bir nevi sanat ürünüdür. yazı başlı başına sanattır ve ayrıca eğitimin temeli de sanattır. elbette sanat insanı eğitir.
sencileyin
#5 ·
edanaz yazdı: 11 Eyl 2020, 20.10 eğitim için kullanılan kitaplar da bir nevi sanat ürünüdür. yazı başlı başına sanattır ve ayrıca eğitimin temeli de sanattır. elbette sanat insanı eğitir.
Siz sanatı çok yanlış anlıyorsunuz. Bir tarih kitabıyla Şekspir'in bir eserini kıyas edemezsiniz. Bir coğrfya kitabıyla Ahmet Haşim'in O Belde'sini de kıyas edemezsiniz. Her şey de elbet sanat vardır, olmalıdır. Burada kastedilen zannediyorum ki sanat eseridir.
#6 ·
Ad Soyad: Edanaz Barım
Beğendi : 11
Beğenildi : 22
tabi ki haklısınız. her yazılan kitabın aynı olmadığının farkındayım. anlatmak istediğim yazı olgusunun başlı başına bir sanat olduğu. romanlar, şarkılar, şiirler insanları her anlamda eğitebilir.
#7 ·
Ad Soyad: Kayhan Ceylan
Beğenildi : 14
Sanat toplumu eğitmek için kullanımlamaz sanatın amacı bu değil egitim egitim kurumları ve devletin işidir. Sanatcı sanatını icra eder onun yanında sanatını toplumun egitimine yansıtmaz sanatçı eserleri ile ancak yol gösterici ve topluma ışık olur
#8 ·
Ad Soyad: Tunay Şahiner
Beğendi : 13
Beğenildi : 17
Eğer sanat toplumu eğitmek için kullanılmıyorsa sanat ,sanat değil sanatın burjuvaları arasında köle olur .
Ayrıca sanatın cahil kesime ulaşamayacağını düşünüp söylemek sanata çelme takıp yoluna taş koymaktır . Her şey bizim elimizde cahili cahili bırakmakta sanatı cahile ulaştırıp sınırları aşmakta . Bu yüzden taş koymak yerine sanata yeni bir yol açılmalı . ..
remzi
#9 ·
Sanat bir vesile olabilir ki öyledir. Lakin ben Picasso'nun mesela Ağlayan Kadın tablosunu halkı eğitmek için yaptığını düşünmüyorum. Evet, sanatçı içinde yaşadığı toplumun ışığıdır, lakin sanat eserlerini doğrudan halkı eğitmek için yapmak. Ahmet Haşim'in lafını biraz çevirere, sanat şahsi ve muhteremdir. Evvela kendimizin bir disiplinidir. Öbür türlü sanatçı kim oluyor ki halkı eğitsin. Onun bildiklerinin, ideolojilerinin, niyetlerinin doğru olduğunu kim teyit ediyor. Biri öyle diyor, diğer başka türlü.
#10 ·
Ad Soyad: Mustafa ÜNAL
Sanat toplumu eğitmek için kullanılabilir fakat bu sanatçıya bağlıdır. Kesin bir evet veya hayır yoktur. Sadece dramayı kullanarak da bir yazı yazabilirsiniz, yazınızın alt metnini felsefi görüşünüzle veya siyasi görüşünüzle destekleyip bir kurguyu anlatırken aynı zamanda kendi ideolojik fikrinizi de tanıtabilirsiniz. Eğitim de sınırlanamaz, sadece bilim değildir. Benimsemediğiniz bile olsa, bir siyasi ya da felsefi görüşü tanımak eğitimdir. Bu soru sanat sanat için midir, sana toplum için midir sorusuyla benzer bir sorudur.
Kişisel olarak sanatla toplumu eğitmeye çalışan, bunu daha yararlı görenlerdenim. Bir gün bir sanat eseri yapsaydım kesinlikle bunu sanattan en anlamayan adam için yapardım, kelimelerimi ve kurgumu hiç kitap okumayan bir adamın anlayacağı şekilde yazardım, çünkü bir sorumluluk hissediyorum. Kitap okuyan adam zaten az çok yolunu bulmuştur bence amaç bunlarla ilgisi olmayan kişileri buraya çekip onlara öğrenmeyi öğretmektir. Şahsen ben eğitim düzeyi düşük bir ailede dünyaya geldim, okulumda kötüydü. Beni eğiten kitaplar olmasaydı hiç ilgi duymayacaktım belki de.
#11 ·
Ad Soyad: erdil ünsal
Beğenildi : 4
Mutlaka.! Ama,önce eğitimli olmak gerekir.Bodrum'da bir çok sanatçı bu zamana kadar sergi açtı etkinlik yaptı. Bunların % 95 i Istanbul, Ankara ve İzmir den gelmiş eğitimli elit kesim den gelip Bodrum'u mesken tutmuş kişiler. Yani,İstanbul Ankara ve İzmir'den gelenler birbirini eğlemekle sanatı yaşatmaktadırlar. 8 adet yeldeğirmeni, Mrkezde Ortadoks Kilise ve Bitez Gara Şapelibenim bildiğim 20 yıldır onarım beklemekte..Yerli halk, ancak Hamsi Festivali olursa ortaya çıkmakta. Eğitimli orta yaş ve emekli kesim sanat ve kültürel olayları ayakta tutmakta.
#12 ·
Ad Soyad: Mustafa ÜNAL
Çünkü sanat o kişilere hitap etmekte. Toplumdan uzak ya da çok soyut bir anlatımla yapılan her türlü sanat toplum tarafından ilgi görmez.
sencileyin
#13 ·
Toplum sanatçının şahsında toplanmıştır. Fakat sanatı kendi için yapar, sanat için yapar.
Kullanıcı avatarı
#14 ·
Ad Soyad: abdullah yakut
Beğendi : 55
Beğenildi : 24
Sanatla terbiye sanatla sağaltım sanatla gelişim. Sadece tek şart sanatlı sanat ;)
Sanatsiz toplumda iletişim problemi anarşizm psikolojik bozukluklar terör ...
vildan
#15 ·
Galiba konu tam anlaşılmamış, sanatın niçin yapıldığı sorulmakta. Yani siz toplumu eğitmek için mi şiir yazıyorsunuz? Da Vinci eserlerini toplumu eğitmek için mi yaptı? Sanmıyorum. :)
#16 ·
İyi diyorsun ablamda sanat, insanın hayatını eğitemiyorsa bile duygularını eğitmek için kullanılır
remzi
#17 ·
Bakınız sorunun çıkış noktası sanat ne içindir? Sanat elbette eğitir, lakin siz sanatı eğitim için mi üretiyorsunuz?
#18 ·
Ama o zaman sanatçı çok gereksiz bir insana dönüşmüyor mu . Yani sanat burjuvanın önüne serilen bir yemeğe dönüşmüyor mu
#19 ·
Yani müziği ele alırsak sanatçı kendisi için yani kendi emelleri için üretiyor olsa bile insanların duygularına yön verip bir şeyleri göstermek de istiyor . Hani hep denir ya "Şair burada ne anlatmak istemiş " çünkü hep bir şey anlatıp bi yol göstermek ister istemese bile. Çünkü insanlar ona hep "Şair burada ne anlatmak istemiş " diye sorup bir yol çıkaracaktır
remzi
#20 ·
Siz şiirleri insanlar bilgilensin, eğitilsin diye mi yazıyorsunuz? Ben bir şeyler öğrenmek istesem şiir okumam. Duygular herkeste vardır. Aşk acısı, milliyet aşkı genelde hep vardır. Benim ayrılık şarkısı yazmam, söylemem sizi düşündüğüm için değildir. Kendim için söylerim, fakat kişi de toplumdan ayrı değildir ve kendisinde toplumun özeti vardır. Fakat toplum için değil kendi için yapar.
Kullanıcı avatarı
#21 ·
Ben de toplum için gibi görünen şiirlerimi orada beni rahatsız eden bir şeyler olduğu için yazmışımdır. Bir şeyler beni rahatsız ediyor ki vurguluyorum. Yoksa umurumda olur mu? Burada Nazım Hikmet ve benzerlerini düşünerek sanat eğitmektir diyorsanız onların propaganda için yazılmış eserlerini konu dışı tutmalısınız. Geriye ne kalıyor, aşk şiirleri, şahsidir. Tahirle Zühre şiirinde bile bir propagandalık vardır. Sade yahut basit yazmak da eğitim için değildir. Aksine lisanı fakirleştirerek millete yapılmış en büyük kötülüktür.
#22 ·
Belki de bu bencil düşünceden dolayı toplum bu kadar geri kalmış hissediyordur
sencileyin
#23 ·
halilesen yazdı: 14 Eyl 2020, 05.33 ... Sade yahut basit yazmak da eğitim için değildir. Aksine lisanı fakirleştirerek millete yapılmış en büyük kötülüktür.
Galiba sade derken yanlış yazdınız. Yoksa sadelik bir meziyettir.
Kullanıcı avatarı
#24 ·
Evet, doğru. sadece basitlik olacak. Birçok kimse sadelik ile basitliği karıştırmaktadır.
remzi
#25 ·
d3lltunay yazdı: 14 Eyl 2020, 06.31 Belki de bu bencil düşünceden dolayı toplum bu kadar geri kalmış hissediyordur
Bence hayır, Aya Yolculuk kitabı şahsi hevelerle, hayallerle yazılmıştır, fakat insanlığa yol göstermiştir.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: