4 mesaj
 343
#1 ·
Ad Soyad: Zeynep Güldiken
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): ZeynepGldiken3
Beğendi : 50
Beğenildi : 106
Öylesine sarhoş ve hiç öğrenememiş
Her türlüsünü unutmak için geldiler
Aynı bizler gibi acılar içinde sayıklarken
Onlara bir de geceyi öğretmek gerek

Sabahına kalmayacak avuntularla
Ulu gölgelerinde kendi seslerinin
Senelerdir kaybettiklerinin peşinde
Söndürüyorlar çoktan uçup gitmiş külleri
Bir dolu şişede arıyorlar tüm cevapları
Dibi görürken tükeniyor umutlar müsvetteler gibi
Yeni güne kalmıyor o neşeli kadehten tek damla

İnandırılmış her tövbekar gibi eski bizler gibiler
Saklıyor yarım akılları gerçeğin açtığı yaraları
Şimdilik geceyi örtecektir kahkahaları
Halbuki ne kadar süslü ve yüksekse söylenenler
Bir o kadar kanamıştır zamanında ve acıtır yarın da

Karışırken yeniden, uzun saniyelere direnirken
Öğrendiğimiz gibi öğretmek gerek
Onlar da bilsinler gecelerin her daim tutan ahını
Nasıl da en dipten eşlik eder hayata
İçimizde bir kabusun çığlığı gibi yükselirken
Bir ölüye ninniler söyler gibi uyutur sinsice

Zeynep Güldiken
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
#2 ·
Ad Soyad: Busenur SEZER
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): busezerrr
Beğendi : 159
Beğenildi : 144
Zeynep Hanım öncelikle kaleminize sağlık. Şiirinizdeki mana yoğunluğunu sevdim. Şiirin her dizede verdiği his bütünleşmiş. Kuvvetli cümleler var. Fakat his ve mana yönündeki bütünlük bu kadar kuvvetlice kurulmuş cümleleri birbirine belki yeterince bağlayamamış. İfadeleri birbirine bağlamaya çalışırken şiirdeki hissi anlamam zaman aldı. Belki de sizi yakından tanıyan dostlarınız şiirinizi okuduğunda benden daha iyi özümseyebilirler.
Sizi bilmiyorum ama bazen şiir yazarken kaybolmuşsam ve kendi kendimi bulmaya, anlamaya ihtiyacım varsa benim de kurduğum cümlelerin birbiriyle mana yönünden aynı yönde olsalar da bütünleşmediğini hissettiğim olur. Ama o an benim için o karmaşık hâliyle kıymetlidir ve şiir üzerinde düzeltme yapmak istemem.
Şiiriniz daim olsun.
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 813
Beğenildi : 775
Busenur Hanım'ın belki direkt söyleyemediği mısralardaki kopukluk bahsine katılıyorum. :) Fakat bu sizin şiirlerinizde çok defa şahit olduğum öznenin meçhullüğü ile alakalı. Bunu bilmiyorum, bilerek mi yapıyorsunuz ama onu/onları saklamağa çalışıyormuşsunuz gibi de geliyor bazen. Tabii bunun derecesi eserinizden eserinize farklı. Lakin bundan öte edebi vasıf olarak çok defa beğeniyorum; bu açıdan yine Busenur Hanım'a katılıyorum. Kaleminize sağlık; eskilerden Ağırdan isimli şiirimi paylaştım ben de, yorum ve eleştirinizi beklerim.
#4 ·
Ad Soyad: Zeynep Güldiken
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): ZeynepGldiken3
Beğendi : 50
Beğenildi : 106
Merhaba Busenur Hanım, son kısımda değindiğiniz durum daha iyi anlatılamazdı. Bazen, özellikle ilk yazıldığında, içeriği ve manayı daha çok önemseyen kısmım şiirin yapısındaki bozuklukları farkına varmama engel oluyor ve bir süre sonra tekrar göz attığımda kopuk olan kısımları çok net görüyorum ama bu durumu, belki de şiiri profesyonel olarak yazmadığımdan ve açıkladığınız şekilde o ilk halini çok kıymetli bulduğumdan, değiştirmek için bir çabam olmuyor. Ancak şu sıralar bunu biraz törpülemek niyetinde olduğumu söylemeliyim Sonuçta bu platformda yazılarımızı birbirimizle paylaşıyoruz ve karmaşıklıklarımızı karşı tarafa biraz daha çözerek ulaştırmakta fayda olduğunu görmeye başladım. Okuyup böyle güzel değerlendirdiğiniz için emeğinize, kaleminize sağlık. İyi günler :):):)

11 dk 22 sn sonrasında otomatik birleştirildi:
Halil Bey, artık platformda şiir sahiplerinin eksiklerini ve gizlediklerini ayrı ayrı görebilecek bir göze sahip olma mertebesine ulaştınız. Şaka bir yana Busneur Hanım'ın ve sizin bahsettiğiniz kısımlara hak vermeye başladım. Sonuçta ilk hali bizler için kıymetli olsa da anlaşılmak ve yazıyı yapı olarak daha düzenli şekilde, kendi karışıklığımızdan kopararak bir eser haline dönüştürmek kulağa çok fena gelmiyor.
Şiirinizi severek okumuştum. En kısa zamanda görüşlerimi de iletmeliyim o halde. Kaleminize sağlık iyi günler ::):)
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: