Artık Şiir - Mehmet Ekmekçi

10 mesaj
 1297
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: mehmet ekmekci
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): mehmetekmekci
Beğendi : 19
Beğenildi : 48
Müptelası olmuşuz alengirli çıplak kelimelerin
Genzimizde yuvarlanır ah çektiren sivri heceler
Sille gibi yanağımızda sözcükleri, yalancı şairin
Aşk, yalnızlık hasret , perçimlenmiş dudağına ,
Mısralarla semirmiş, mürekkep sarhoşu kahinler
Tanyelinden doğmaz mı hasret yerine vuslat
Hiç mi arınmaz bu diyarda, zift benizli şaiirler...

Mehmet Ekmekçi
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 810
Beğenildi : 773
Sözcük derken kelime mi demek istiyorsunuz? Zira adı üstünde söz'ün küçüğü olarak sözcük bir kelime olamaz. Zira söz bir kelimeden değil, cümle veya cümlelerden oluşur. Buna -cük getirip küçülttümüzde de küçük bir söz manasını verir, kelime değil. Şiir iyi ama nedense buna takılınca gerisine odaklanamadım. Orası söz olsa, bence mana daha farklı ve güzel olur. Kaleminize sağlık.
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Hocam eyvallah ama zaten sözcük ile kelime aynı manada değil mi yoksa ben mi yanılıyorum şiirde ki olmasa bile şiire birden çok mana katması ahenk unsuru değilmidir.
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Sözcük, kelimesi Türkçemizi soysuzlaştırdıkları bir devirde kelime yerine uydurulmuş bir kelimedir. Kelimenin günahı nedir, diye soracak olursanız, Arapça kökenli olduğu içindir. Ha, bu toplardan daha eski zamandır bizim olanı feda edenler bu toprakları da feda etmez mi diye de sorabilirsiniz. Lakin bazılarının şunu anlaması lazımdır ki bu harekatı rahmetli Atatürk başlatmış olsa da daha sonra kendisi bundan büyük pişmanlık duymuş ve vazgeçmiştir; hatasını anlamış ve vazgeçmiştir. Bazıları için tekrar ediyorum: Vazgeçmiştir. Bakınız evvelki gönderimde bu kelimenin neden yanlış olduğunu açıkladım. Buna benzer akıl ve mantığı bulmanın imkansız olduğu çok fazla kelime var, çok fazla. 5 farklı, birbiriyle hiçbir alakası olmayan manalardaki kelimeleri şimdilerde tek bir kelime ile ifade ediyorlar. Falan.
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Valla hocam buna takılmak artık pekte akıl kârı gelmiyor çünkü bizim dilimizi o kadar çok yağmaladılar ki yüzde sekseni yağmalanmış yapacak bişey yok dil bilgisinde insanlar sözcük türleri, sözcüğün yapısı, sözcük tanımı bu şekilde veriliyorsa istediğin kadar kitap oku istediğin kadar edebiyatla ilgilen artık sözcük te lügatında yerini alıyor. Zaten şurda yarım asrı geçmiş kitapları bile okuyamıyoruz, kim ve kimler sebep olmuşşa büyük hatadır.
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Bu benim davam. Hayatımın sonuna kadar Türkçeyi muhafaza etmek, hak ettiği alakayı görmesi ve doğru Türkçe için mücadele edeceğim. Bizler edipleriz, Türkçe bizim her gün düşünüp yazdığımız, okuduğumuz, miras bıraktığımız bir hazine. Bakınız dediğiniz üzere yarım asrı anlamıyor, şimdiki nesil. Peki sonraki nesil? 2000 - 2500 senelik büyük bir miras, hafıza ve tecrübe nerede? Bu kadar bilgi sahibi iken şimdi hafıza kaybı yaşamamız ne büyük bir facia. Dediğim gibi bu benim davam. Dahası sadece benim değil, hepimizin sırtlanması gereken bir yük. Yoksa yok oluruz.
Kullanıcı avatarı
#7 ·
Ad Soyad: Busenur SEZER
X (namıdiğer Twitter): busezerrr
Beğendi : 155
Beğenildi : 143
Mehmet Bey öncelikle kaleminize sağlık.

Şiirinizdeki derdi anlayabilmek için çaba sarf ettiğimi itiraf etmem gerek. Bana ulaşan mesaj alışılagelmiş ve rağbet görmüş süslü konuları tema edinerek şair olmaya çalışan, fakat duygu olarak yazdığı şiire hakim olamayan "şairlere" yönelik rahatsızlık hissettiğiniz tabirinde oldu. Doğru mu anladım bilemiyorum. Belki de "şair" kelimesinin de sizin için metafor bazında farklı bir derinliği vardır.

Fakat şiirinize yönelik naçizane yorumum güçlü cümle kurma derdinizin şiiri gölgelemiş olduğu yönünde. Okuru kelimelerinizle sarsma derdinizi o kadar hissettim ki şiirin esas duygusunu içselleştiremedim.

Şiiriniz daim olsun.
Kullanıcı avatarı
#8 ·
Açıkçası şöyle söylim bir şair abimiz vardı bir konuda tartıştık ama onu üzmek istemiyordum diğer yandan bir şairin bu fikirlere sahip olması canımı yakıyordu öyle içimden gelenleri kendimce saydırdım yüzüne ama içimden sonra ortaya bu çıktı yoksa oturup şaiirleri gömmek için şiir yazmak benimde aklıma gelmezdi heralde
Kullanıcı avatarı
#9 ·
@Mehmetekmekci o şair beyefendiyi buraya davet edelim. Burada her türlü eleştiririz. 😀
Kullanıcı avatarı
#10 ·
Bazı meskenler vardır tüy kadar hafif ilmek kadar zarif olmadığın sürece giremezssin
Bazı insanlar eleştiri kabul etmez biz böyle iyiyiz bence :D
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: