Deprem - Mehmet Ekmekçi

5 mesaj
 1132
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: mehmet ekmekci
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): mehmetekmekci
Beğendi : 19
Beğenildi : 48
Karanlığın aczinde, memleketimi yıkan ansızın bir zelzele,
Ben rüyalardan cennet çiçekleri koklarken,
Yarıldı gök, devrildi dağlar, yıkıldı betonarme duvarlar,
Tufan gibi çöktü üzerimize gece, seherde aydınlık saçan güneşi beklerken,
Yankılandı çığlıklar ,dört bir yanda inledi feryatlar,
Nerdesin anne, nerdesin baba, nerede kaldı memleket kokan çocuklar.
Artık bağrımı kanatıyor keskin mi keskin molozlar,
Biliyorum sonun başında, sonsuzluğun önündeyim,
Lakin umudun vehmindeyim, kedere değil kadere amadeyim.
Mezarımda dahi olsa yeniden yeşerecek cennet çiçekleri,
Betonları yarıp çıkıcak memleket gülüşlü çocuklar, yeniden koklayacak o filizleri...

Mehmet Ekmekçi
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 810
Beğenildi : 773
Belki görece uzun mısralardan ve tek bent şeklinde yazılmasından olacak kafiye kendisini başta göstermiyor, zaten burada kafiye değil redifler var (lakin benim eski bir münakaşayı şimdiye taşımamdan mütevellit kafiyeden sayılabilir), burada o vakit daha fazla iç kafiyeye ehemmiyet verilebilirdi zannımca. Fakat bu düşünce sonraki okuyuşlarda gittikçe sönük hale geldi. Muhteva ise hiç şüphesiz güzel. Lakin bazı ifadeler eksikmiş gibi de bir zan içine düştüm ilk başta. Kaleminize sağlık, diyorum. Sizden de katılacak diğer deprem şiirlerine iştirakinizi beklerim.
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Aslında bikaç virgüllük işi var size katılıyorum fakat bazen de içimden geldiği gibi kalsın kanısı ağır basıyor, Çünkü o dönem Hatay'da maraşta şahit olduklarımdan içten içe bir yakarış biriktirdim şiir olsun diye kaleme aldığım bile söylenemez
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 810
Beğenildi : 773
Ah evet, anlıyorum. O konuda zamanında şöyle bir şey demiştim:
halilesen yazdı: 29 Eyl 2022, 21.22 Hislerin olduğu gibi kalması, en azından şiir için, sizin şu anki halinizle veya melekenizle alakalıdır. Bundan uzun zaman sonra bu pek fazla bir şey ifade etmeyebilir. Lakin şiirin yine o hisleri mahvetmeden, hatta daha ziyade kudret ile bir sanat eseri mantığı ile yazılması, belki de ileride "bunu ben mi yazmışım" dercesine sizi cezbedebilir.
Fakat bazen böyle bir anın tasvirine insan karışmak istemeyebilir. Yine de yazılan şiirdir. Ben şiirde katı kuralcı biri değilimdir, bazen öyle gözüküyor zannedersem. Fakat hisler bir kütükse, şiir mobilyadır.
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Evet tarih tekerrür ediyor diyebiliriz yorumları çok kıymetli buluyorum. Gerçekten çok kıymetli bir mecra olarak görüyorum o beldeyi, başarılarınızın devamını diliyorum.Bir basamak sonrası için burayı güzel bir şiir atölyesine çevirebilir belli periyotlarda kıymetli eserler çıkartabileceğinize inanıyorum.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: