'Okumayı' yerine neden 'Okumağı' yazıyorsunuz?

 2 mesaj
 405
"Türkçe bir kuş dili olmadığı için bir Türk dili yok, koskoca bir Türk lisanı vardır!"
Cevapla
cipher
Süper Site
#1 ·
Mesajlar: 9
Kayıt: 21 Eki 2022, 02.47
Ad Soyad: Süper Site
Cinsiyet: Bayan
Konum: Ankara
Profil: Doğrulanmadı
İrtibat:
Konuşurken de (y), (ğ)'ye dönüşüyor mu?
Beldemize daha yakın olmak için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilTamam
Kullanıcı avatarı
halilesen
Halil ESEN

Doğrulanmış
Bu profil, orijinal olup gerçek bir kimseyi temsil etmektedir.
#2 ·
Mesajlar: 1400
Kayıt: 11 Haz 2020, 16.22
Ad Soyad: Halil ESEN
Cinsiyet: Bay
Konum: Bursa
Profil: Doğrulandı
İrtibat:
Aslında bunu burada sadece ben yapıyorum. 😄 Sebebini ise şu başlıkta açıklamıştım: TDK'nın Bir Yanlışı "Mastarlara Gelen Eklerin Yazılışı"

Fakat yine de burada daha sade bir şekilde tekrar etmem lazım gelebilir. Okumak bir fiildir, ona yönelme ifade eden -a ekini getirdiğimizde sonraki k harfi yumuşar ve ğ olur. Ben burada direkt olarak fiili esas alarak yazdığım için bu oluyor.

Okuma ise okumak fiilinin ismidir. Yönelme eki geldiğinde burada iki ünlü yan yana bulunamayacağı ile kaynaştırma harflerinden y arayı girer ve okuma-y-a olur. Burada ise okumak işinin ismiyle muhatap olunur. Yanlış mı? Hayır, değil. Lakin ben bizzat fiili muhatap almak istediğim için önceki usulde yazıyorum.

Bu çok önceden de kullanılırdı, fakat o zamanlarda da dediğim mantıkla mı yapılırdı emin değilim. Konuşurken bazen gayri ihtiyari olarak dediğim olsa da genel olarak kullanmam. Konuşmak başka yazmak başkadır neticede değil mi?
Cevapla
Paylaş: