Körelmiş - Zeynep Güldiken

10 mesaj
 1747
#1 ·
Ad Soyad: Zeynep Güldiken
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): ZeynepGldiken3
Beğendi : 50
Beğenildi : 106
Duygularına uyacak bir müzik kalmamış
Ne ara böyle köreldi, kim bu taş duvardan kadın
Zamanın tatsızlığında bunalmış
Hayatı kuş uçuşu yaşamaya çalışıyor
Kim bu kestirmelerin esiri

Bir akıl karışıklığı içinde çırpınıyor
Kapısına fırtınalar çarparken,
Kalbinde ılık bir rüzgar bile esmiyor.
Neden geçmiyor bu toz duman duvarları

İçinde ve o kazanamadığı heybetli düşlerinde
Ceplerinde şuradan buradan çaldıkları
Kalbinde o hüzün, kimsenin ayak basamadığı
Satıyor ne varsa insan pazarlarında

Takvimler olmasa bilmeyecek dünü
İçini karartmasa gece görmeyecek günü
Saklamış, biriktirmiş kendini unuttuğu bir yerde
Şimdi ay bilse, güneş, hatta uzak Neptün
Onda yok , hatırsası bile yok tükettiği ömrünün

Zeynep Güldiken
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 776
İlk mısradaki “kuş uçuşu” yerine acaba “kuş bakışı’ olur muydu, diye düşündüm. Zira o şekilde kestirmeleri görmek veya bilmek daha kolay olurdu. Tabii okuyucu için o mantık kurulur mu, bilemiyorum. yine de beğendim.

Diğer eleştirilerde de hep belirtiyorum, bir dönem şu yerine bu kullanılsın, o kullanılmasın bu kullanılsın diye Türkçeyle oynadıkları için düş kelimesini hem rüya hem hayal için kullanıyorlar. Fakat bu ikisi bambaşka şeyler. Tabii farklı birkaç kelimeyi de düşle ifade etmeğe çalışıyorlar. Bana göre ki aksine şüphe yok gibi, bu ancak lisanımızı fakirleştirmeğe yarıyor. Ben bir ara düş’ün ayrı bir tahlilini yapmıştım. Düş kelimesi, elbette düşünmenin kökü, o halde muhayyel gibi veya beynin çalışmasıyla alakalı bir manada olabilir. Yanin düşüncenin ürünü olarak… Lakin bunları iyi tahlil etmek gerekiyor. Bazen bunlarla kafayı bozduğum oluyor.

Şiiri tekrar gözden geçirdiğimde üstüne gidilen ama bir o kadar da devrik yahut ıslığa sıra gelmemiş bir ahenk olduğunu görüyorum. Bilemiyorum belki ben şiir yaz(a)madığım halde şiiri üzerine düşüncelerle ilerleyip aşırı mükemmeliyetçi yaklaşıyorumdur olaya. Sanki mühim olan bütünüyle kelimelerin ahengi gibi düşünüyorum.

Mana yönünden güzel, ahenk açısından kötü diyemem Benim yine yalnızlığa anlatan bir şiirime kısmen benziyor. Lakin bazılarınca müstehcen olarak anlaşıldığı için genelde paylaşmıyorum, fakat ağır bir havası vardı.

Şiirinizi görünce uzun zamandır haftanın şiirini seçmediğim aklıma geldi. En son niyetlendiğimde beğeniler birbirine çok yakın ve şiirler arasında karar vermek zordu. Vazgeçmiştim. Neyse.

Kelimeler konuşmuyor zannetmeyin, biraz eğilir ve dikkat ederseniz onları duyabilirsiniz. 😄 Kaleminize sağlık, şiiriniz daim olsun.
#3 ·
Sizden şu ana kadar aldığım en ılımlı yorumlardan biri diyebilirim. Ben ve kalemim oldukça memnun olduk. Dediğiniz gibi; şiire sadece kelimelerin ahengi ve mükemmelliği gözüyle hiçbir zaman bakamadım. Aksini düşünenlere saygı duyarım ancak şiir bana göre duygu başta olmak üzere düşünceleri ve belki olayları güzel sözlerle, mükemmel olmasa da, anlatma sanatıdır bir yerde. Fikirlerinizin esneklik kazanmasına ve de şiirimi beğenmenize sevindim. Şiirim üzerindeki fikirlerinizi ciddiye alacağım ayrıca. Kelimelerin duyulması hakkında hatırlatma için de bir teşekkür sunuyorum, iyi akşamlar. :)
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 776
Ben teşekkür ederim. 😄 Ben de şiirin hissiyat, fikir ve hadiseler karşısında ona has bir anlatım şekli olarak görüyorum. Lakin bunu sadece şiire has olacak bir şekilde tasavvur ediyorum. Şiirin ana ve belki de tek malzemesi olan kelimeleri ne denli ahenk ve nizamla dizersek duvarın veya yapının, ortaya çıkan eserin daha iyi olacağı kanaatindeyim. Elbette illa vezin olmalı, şöyle böyle olmalı, diye de tutturmak yanlış olur. Her ne kadar açık ve esnek fikirli olsam da doğrularımdan taviz vermediğim malum, dahası bazen bunun heyecanıyla farklı anlaşılacak bir şekilde teleffuz ettiğimin de farkındayım. Ancak bu da zamana ve mekana göre değişiklik gösteriyor. İyi akşamlar.
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Ad Soyad: Canan Gocukçu
Beğendi : 135
Beğenildi : 36
Manasıyla ben cezbeden bir şiir oldu. Kaleminize sağlık.
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Ad Soyad: Semra Eroğlu
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 325
Beğenildi : 150
Şiirinizi çok beğendim tebrik ederim kutlarım saygılar.
#7 ·
Teşekkür ederim Semra Hanım, çok sevindim
#8 ·
Ad Soyad: Okan avcı
Beğendi : 5
Beğenildi : 23
Bir kaç şiirinizi okudum ,hikayeci 2.yeni biçiminde olmasına çok dikkat ediyorum ,daha çok imgelerle müthiş şiirler çıkabilir .elinize sağlık
#9 ·
Ad Soyad: Fatih Aziz Ünal
Beğendi : 98
Beğenildi : 169
Başlarda fevkalade olağan bir konuşma üslubuyla giriş yapsa da şiir, ikinci yarısında imge yoğunluğunu toparlıyor.
İçini karartmasa gece görmeyecek günü
dizesi tadında bir kelime oyunu olmuş, bu dizenin son bentte olması da şiirin dil bakımından kendini toplamasına yardım etmiş.
Şiir önce sitemkâr yahut afallamış birinin alışılmış monoloğu olarak başlamış fakat dizeler geçtikçe kendisine mistik, masalsı bir görünüm kazandırmış. Bu geçisin baştan sona olması biçim düşüklüğünü önlemiş. Elbette daha etkili bir dil için uğraşılabilirdi, ancak mevcut haliyle de şiir duygusunu hissettirebiliyor.

Selametle kalın
#10 ·
Ad Soyad: Hüseyin Çankaya
Beğendi : 17
Beğenildi : 19
Şiirin imgelemeleri güzel ve anlatılanlar bir bütünlük içerisinde.

Fakat okurken bazı yerler -özellikle son kısım- hariç ahenk unsuru eksik şiirde. Ve okunması zor tuzak kelimeler mevcut.
Kuş uçuşu örneği gibi. O mısrada keşke "ş" ve "ç" harfleri her kelimede olsaymış.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: