Bir Şeyler Yapalım!

6 mesaj
 1279
O Belde Forumu hakkında problemlerin çözümü, neyi nasıl yapılır, yeni özellikler ve forum hakkında malumatlar
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 810
Beğenildi : 773
Merhaba, O Belde ve bilhassa forum ölü, terkedilmiş bir beldeye dönüştü. Bu hem potansiyelinin kullanılmayış ile hem de verilen emeklerin karşılıksız kalması ile de şahsen kahredici bir haldir. Lakin bunu düzeltelim.

Bu konuda sizlerle fikir alışverişinde bulunmak istiyorum. Forumu ve tabii O Belde'yi büyütmek, iyi bir reklamını yapmak veya insanları çekmek için neler yapılmalıdır? Akla ilk gelen daha önce yaptığımız gibi bir yarışma düzenlemek oluyor. Lakin bunu da basit bir şekilde yapmamak lazım.

Sosyal medyayı da iyi kullanmak lazım. Lakin tek başıma bu beni çok zorluyor. Dikkat etmiş olabilirsiniz ki çok defa istikrar için niyetlendim. Lakin devamı gelmedi.

Sizce odaklanmamız gereken yer forum mu? Netice de o bizim bir nevi sosyal medyamız ve onu bu bapta daha eğlenceli bir hale mi getirmeliyiz. Yapılabilir, lakin forum mantığında düşündüğümüzde bunu mensupların yapması lazım gelmez mi?

Her zaman olduğu gibi O Belde ile alakalı her fikre açığım.
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
#2 ·
Ad Soyad: Er On
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 13
Beğenildi : 7
-Profesyonel bir reklam kampanyası yönetilebilir.
-Konseptin bir manifesto ile belirlenmesi, diğer forumlardan nasıl ayrıldığı, neden O Belde'de olmanın gerektiği gibi konular belirlenmeli ve duyurulmalı. Şahsen ben nitelikli bir edebiyat forumu ihtiyacım için aramalarım sonucunda burayı buldum. İtiraf edeyim, daha iyisini bulursam bu forumu kullanmam.
Kullanıcı avatarı
#3 ·
@omzuna Bey, evvela tavsiyeniz ve açık sözlülüğünüz için teşekkür ederim. :)

Diğer yandan haklısınız. Planladığım birçok reklam projesi olsa da bunları gerekli maddi önceliği veremediğim için gerçekleştirememiştim. Lakin gerçekleşmesi çok da uzak değil.

Malumunuz ki forumların, hatta tekmil platformların en büyük ihtiyacı aktiflik. Yakında gerçekleştirmeği planladığımız 3. şiir yarışmasının, tanıtımının ve şartlarının aktifliği arttıracağını düşünüyorum. Elbette forumun sadece şiir olamadığını, aynı zamanda kültür sanatın ve edebiyatın her kolunu işleyebildiğini ve yüksek bir fikri münakaşa alanı oluşturduğunu, dahası dediğiniz gibi O Belde mensubu olmanın kıymetini ve avantajları iyi anlatmak lazım geliyor.

Bu başlığı açalı 3 ay geçmiş, tekrar okuduğumda o anki hali hayal edebiliyorum; lakin 3 ayda daha da geliştiğini söyleyebiliyorum. Dilerim ki daha da iyisi olur. Hep birlikte.
#4 ·
Ne yazık ki günümüz tüketim alışkanlıklarını değerlendirdiğimizde edebiyata karşı olan tutum ve davranışlar da zamanla değişmiştir. Bunun sosyokültürel bir çok etkeni vardır. En temel nedenler arasında eğitim de yer alır. Dil bilgisini geçtim, noktalama işaretlerini dahi kullanmaya erinen bir kitle karşısında entelektüel üretim yapmak pek kolay olmayacaktır. Sanat tartışmalarını da gördüm forumda; bunlar başka uzun ve derin mevzular olmakla beraber bir o kadar da mevcut sorunla göbekten bağlı. Popülerite kaygısı işin içine girince mevcut her işin özgünlüğü ve doğallığı zamanla başlangıç noktasına kıyasla yadsınamayacak şekilde deforme olmakta.

Mevcut popüler forumlara bakınca, genel forumların daha eski ve daha bilinir olduğunu görmemiz mümkün. Genelden ziyade özel bir konsept ile yayın hayatına devam eden mecralar daha geniş kitlelere ulaşmakta güçlük çekecektir. Buradaki kabul edilecek şey, esasında popüler geniş bir kitleye erişmek yerine az öz nitelikli kaliteli bir kitleye erişmek olmalı. Paylaştığım acizane kendimce bir edebi ürünün yanında çok alakasız çıkan pop-up reklam bannerını görmeyi asla tercih etmem.

Yeni aklıma gelen öneriler:
-Gerilla reklam tarzı izlenebilir. Sosyal platformlarda tanıtımı yapılabilir. Bu reklam tarzında değil de organik şekilde, gerçek kullanıcıların tanıtması şeklinde olmalı ama dediğim. Sosyal medya platformları, diğer forum ve sözlük mecraları kullanılabilir. Hacı hacıyı Mekke'de deli deliyi tekkede misali..
-Rakip analizini iyi yapmak gerekli. Bir sözlük kullanıcısının davranışları ile forum kullanıcılarının davranışları karakteristik olarak birbirlerinden farklıdır mesela. Hedef kitle çalışması iyi tayin edilmeli.
-Üniversite ve liselerin öğrenci topluluklarına ulaşılabilir. Tanıtım için kitle büyüdükçe öğrenci temsilcilikleri verilebilir. Biraz önce değindiğim gibi ama; günümüz öğrencilerinin böyle bir şey ne kadar ilgisini çeker, ne kadar başarılı olur, tamamen muamma.
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Her ne kadar O Belde’yi edebiyatımızın belediyesi olabilecek kapasitede görsem de diğer konular için de etkin olması güzel olurdu. En azından 10’da 1 oranında. Çünkü diğer ihtiyaçların da giderebileceğinin bilinmesini sağlar. Edebiyatımızın belediyesi ifadesi çok iddialı gelebilir, lakin pekala mümkün.

Popup reklamlar asla olmayacak. 😎

Bahsettiğiniz yöntemleri kullanmağı düşünüyorum. Hatta okul külüpleri için zamanında şöyle bir başlık açmıştım: Okul Kulüpleri
#6 ·
Elbette başka başlıklara ve konulara da yer verilmeli. Kullanıcılar diğer bireylerle iletişim kurmalı. Nasıl ki kullanıcılar ilgilerine ihtiyaçlarına göre forum arıyorlarsa "O Belde"nin de ekseni belli olmalı. Bu sanat da olabilir futbol da. Kullanıcı deneyimi açısından kolaylık ve hizmet sunan tarafından etkinliği sağlayacak olan esas unsur, konseptin net bir şekilde belli ve çeşitlilik için de konseptin yeteri kadar esnek olması karşılıklı fayda sağlayacaktır her iki taraf için de.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: