Sorgu - Zeynep Güldiken

5 mesaj
 753
#1 ·
Ad Soyad: Zeynep Güldiken
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): ZeynepGldiken3
Beğendi : 50
Beğenildi : 106
Hangi suskunluğum bu,
Yaşamadıklarımın verdiği ve dalgalarla giren hayatıma
Hangi zamansız öfkem bu
Söküp atılamayan
Ve nedendir nefretim aynalara olan

Hangi çaresizliğim sayfalarca yazdığım,
Kimseye anlatamadan
Gözlerimden yaşlarımı kaçıran, çocuksu yanımı öldüren
Bu hangi ıstırap önünde sonunda sızan beyin hücrelerime

Gün ortası fırtınası gibi aniden gelen
Ve bazen bir belirsiz bulut gibi dikilen
Hangi sebepsiz acı bu kalbimi dağlayan

Çaresi uzaklarda kalmış
Yaklaştıkça devasız kalan hangi umutsuzluk içimdeki
Öğretilmiş bir yazgıdan ibaret
Fark etsem de kaçmakta muvaffak olamadığım

Ve hangi uğultu bu kötücüllüğü fısıldayan
Uykumun uykusuzluğundan bir hayat yaratan yarım
Çalçene günahlarımda, gizlenen sevaplarımda
Olduramadığım siyah ve beyazda
Beni griye çaldıran hangi uğultu
Bir zehirli gaz gibi nefeslerimi çalan

Zeynep GÜLDİKEN
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 777
Benzer şeyler benim de başıma geldi, hem çokça da gördüm ki şiir şey yakalanır ve o bir şiir boyunca kullanılır. Bunlar bazen sizde olduğu gibi, misal "hangi" tabiri, bazen orijinal bir şey olabilir.

Diğer yanda şiirinizi muhteva ve belki ahenk bakımından toparlanmağa ihtiyacı varmış gibime geldi. Hiç vezin kullanmağı düşündünüz mü?

Bugünkü her eleştirime yazdığım istirhamı size yazmayacağım, çünkü bir iki şiirde mola kullanacağım. Lakin zati okuyacaksınızdır. Lakin aynı istirhamı size de iletmek isterim.

Kaleminize sağlık, şiiriniz daim olsun.
#3 ·
Ad Soyad: Zehra İntepe
Beğendi : 36
Beğenildi : 9
Her kıtada olmasaydı soru sorar haliniz belki daha akıcı olabilirdi şiir, ama kendinize has bir diliniz var, belli. Ve o kadar keyif verdi ki bana. Dizelerin tek başına başarısı şiirin bütününün önüne geçiyor gibi hissettim, ama bunlar küçük eleştiriler. Gerçekten çok başarılı buldum anlatım gücünüzü. Hep böyle harika şeyler yazın lütfen.
Düzenlendi (12 Mar 2022, 00.41)(1)
Sebep: İlk mesajın tamamının alıntılanmasına lüzum yok.
#4 ·
Ad Soyad: Zeynep Güldiken
X (namıdiğer Twitter): ZeynepGldiken3
Beğendi : 50
Beğenildi : 106
@zzehraintepe Öncelikle son zamanlar aldığım en yapıcı yorum olduğunu söyleyerek başlamak istiyorum Zehra Hanım. Eksik gördüğünüz noktayı aktarmanıza ve dizeleri beğenmenize çok sevindim. Bu platformdaki herkes gibi anlaşmak benim için de çok büyük bir mutluluk kaynağı. Şiirdeki "hangi" tabirine geldiğimizde yazarken sık kullandığımı farketmedim değil ancak özellikle @halilesen Halil Bey'den eleştiri alacağımı farkında olarak yine de bu şekilde paylaşmak istedim. Tabiki önemli olan okuyan tarafından beğenilmesi... İlerleyen zamanlarda kıymetli yorumlarınız ışığında biraz kafa yorarak editleyeceğimi düşünüyorum. İkinize de vakit ayırdığınız için çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 777
zeynep1234 yazdı: 18 Mar 2022, 20.13 Tabiki önemli olan okuyan tarafından beğenilmesi...
Mühim olanın sadece bu olduğunu düşünmüyorum. Bence mühim olan güzel sanat eseri ortaya çıkarmak; kimin okuduğu kimin beğenip beğenmediği de belki o kadar mühim olmayabilir, lakin üzerine büyük şeyler söylenebiliyor, en derinlerine kadar iniliyorsa kayda değerdir. Bilemiyorum bu çok yönlü bir konu. Bazen bir şeylerin kıymeti sonradan anlaşılır. Aslında evet, her şeyin eleği olan ve son sözü söyleyen "zaman" belirler bunu. :)

Belki bu konuyu ayrıca tartışmak lazım.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: