"Türkçe bir kuş dili olmadığı için bir Türk dili yok, koskoca bir Türk lisanı vardır!"
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 806
Beğenildi : 768
Bu soru belki hepimiz için bir farkındalık oluşturabilir. Zira her şeyin asıl kaynağı olan aşkı tarif etmek için kullanılacak kelimeler, bu kaynaktan savrulanların çarptıkları yere göre değişebilmektedir.

His, duygu, tuhaf, sevda, sevgi, gönül, hasret, hüzün, ıstırap, melal, kahır, zulüm, tutsak, kavuşmak, vuslat, dem, hayat, yaşamak, sevmek, bakmak...

Falan. Peki siz en çok hangisini tercih edersiniz? Neden?
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
#2 ·
Ad Soyad: Yolcu Biri
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 21
Beğenildi : 5
Aşkın insana pek çok duygu hissettirdiği şüphesiz. Bu nedenle aşk diyince akla da pek çok kelime gelir. Ancak bunların en öne çıkanı "mutluluk" olsa gerek. Çünkü aşık olunca insan en basit şeye bile gülümser hale gelir. Normalde hiç tesir etmeyen şeyler ona hoşnutluk verir. "Güzellik" kelimesini de ekleyebiliriz mutluluğun yanına. Aşıkken her şey bir başka gözükür çünkü insana. Evrenin mucize güzellikleri o zaman belirginleşir; fark edilmeyen güzellikler ortaya çıkar, sıradan şeyler güzelleşir. İnsan kendini bile daha bir güzel görür. Ağaçlar, gökyüzü, toprak gibi tek tek saymayacağım... Bunlara bakıp bakıp güzelliklerinden haz duyar hale gelir insan, tebessümü eksik olmaz yüzünden.

Bir de henüz yaşamadığım ve ancak aşk ile yaşayacağıma inandığım bir his var ki bu da "tamamlanmak" hissi. Her insan biraz yalnızdır, eksiktir, buhran içindedir. Önceleri böyle düşünmezdim fakat şimdiki bakış açıma göre bu eksiklik duygusu ancak bir başka ruh ile giderilebilir. Çünkü herkesin iyi kötü soydan gelen akrabaları vardır, arkadaşları vardır, eşi dostu vardır ancak kişi bunların hiçbirine ruhunun en derinini açmaz. Çünkü bunlara duyulan sevgi ile insanın aşkına duyduğu sevgi bir değildir. İnsanın bu  derinliği paylaşabileceği kişi yalnız aşık olduğu kişi olmalı. Aşkı diğer ilişkilerden farklı kılan bu olmalı. Bir insanın bir insanı ne kadar tanıması mümkünse, aşık da aşkını o kadar tanımalı. İyisini kötüsünü, zaaflarını bilmeli. Başkalarında olsa kendisini rahatsız edecek şeyler ondayken güzel gözükmeli. Onun her şeyinden mutlu olmalı, onun varlığından güç bulmalı. İnsan kimse ile paylaşamayacağı şeyleri aşkıyla paylaşabilmeli. Aşık ile maşuk her şeyiyle bir bütün olmalı. Neticede ruhtaki eksikliği aşk ile tamamlanmalı.

Benim aşka dair düşüncelerim ve aşkın bana çağrıştırdıkları bunlar kısaca, zira insan aşk üzerine saatlerce konuşsa saatler yetmez. Ayrıyeten hüzünlü aşklar ile ilgili yazmak istemedim çünkü aşk ile mutlu olmak benim arzum. Zaten mutlu etmiyorsa o aşk değil takıntı veya bağımlılık olmuştur bana göre. Benim için "olması gereken" mutluluklarla dolu bir aşk. Varlığı tek başına mutlu eden bir his. Umarım herkes hayalindeki aşk ile mutluluğu bulur ☺️
Düzenlendi (30 Nis 2022, 03.41)(1)
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 806
Beğenildi : 768
Aklıma gelmişken, #Peyami Safa Bey şöyle der:

"Aşkın tam bir tarifi yapılamaz. Şiir de böyledir. Yapılmış ve yapılacak tariflerden her biri, denizden alınmış bir kova suya benzer. Hiç şüphesiz bu, deniz suyudur, fakat deniz değildir. Aşkı denize, tarifi de kovaya benzetirseniz elde edilen şey, aşkın bir halini izahtan ibaret kalır. Enginsiz, kıyısız, renksiz, dalgasız, derinliksiz bir izah."
#4 ·
Ad Soyad: Zeynep Ünal
Beğenildi : 2
Aşkın tam tarifi yapılamaz oluşuna katılıyorum. Bu düşünceye katılmamım en geçerli sebebi ise aşkın her insana kendini başkaca sunuyor olması. Dahasını açıklamak gerekirse, aşk kişiye mutluluk verebilir ama bu husus bile aşkı yaşayana bağlıdır. Aşk kişiler üzerinde yalnız bir duygu yaratmadığı gibi bence aşk her koşulda var olabilen bir duygudur. Bu açıdan ele aldığımızda tanımında kullanılacak kelimelerin sayısı epey fazla... böylesi bir durumda ise aşkın yarattığı hissiyatı tasvir edebilmek aşkı tasvir etmenin önüne geçiyor. Tabi bu yalnızca benim şahsi görüşüm.
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Ad Soyad: Semra Eroğlu
Beğendi : 325
Beğenildi : 150
Eros görevini yapar okunu atar şaka şaka tabikide ...

Aşk tarif edilemez yani kısacası tarifi olmayandır aşk...

Aşkın üzerine saatlerce de konuşsak işin içinden çıkamayız bir türlü aşkın ne olduğunu insan oğlu hep merak etmiştir ve edecektir de tarifi imkansız olanın adına aşk deniliyor. Ne çok garip değil mi bir tarifi yok peki nereden peyda oldu bu aşk nasıl oldu adını kim koydu sevmek ile aşkın arasındaki fark nedir bu sorular hep kafaları karıştıracaktır Ama şu bir gerçektir ki "aşık" oldum denilince insanın aklına ilk gelen şey karşı cinstir peki bu nedendir aşk şiirleri aşk şarkıları aşk hikayeleri aşk filmleri gibi gibi "aşkı" tarif ederken tarif edilemez diyorum...
Düzenlendi (18 Eyl 2022, 21.18)(1)
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Ad Soyad: Mehmet Aluç
X (namıdiğer Twitter): mehmetaluc06
Beğendi : 2
Beğenildi : 10
Tarifi vardır tarif edilemez çoktur tarifi anlamı manası derinliği,tüm benliğinden sıyrılarak sevmektir,vermektir gelmeyene gitmektir.....
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: