Bu Sabah - Seyital Baykal

8 mesaj
 922
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Seyital BAYKAL
Profil: Doğrulandı
Beğendi : 98
Beğenildi : 193
Bu sabah penceremin pervazında kuşlar
Tarif edilmez bir his içimde cıvıl cıvıl, şen şakrak
Gökte yumak yumak haber yüklü bulutlar
İzini taşır yorgun, derbeder kaldırımlar

Bu sabah odama bir başka doğdu güneş
Perdelerim en güzel oyuna açılacak
Her şey yerli yerinde muntazam
Saat, dakika, akrep ve yelkovan

Açarak hasret sürgülü sensizlik kapılarını
Gönlünün eşiğinde öylece durmuşum
Kapkara geceler bürümüş sensizliğimi
Gündüzlere hasret yaşamışım bir ömrü

Aydınlanır karanlıklar gülüşünden
Açılır sonuna kadar hicran kapıları
Biter bir bir bütün sürgünlüklerim
Doğar odama ışık ışık güneşim

Bu sabah içime kurulurmuş çocuk parkı
Dünyadan kovulmuş mutsuzluk
Her yerde çiçek açmış mutluluk
Hoş geldin ışığım, güneşim; hoş bulduk.

Seyital Baykal
Düzenlendi (18 Kas 2021, 23.59)(1)
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
#2 ·
Ad Soyad: Fatih Aziz Ünal
Profil: Doğrulanmadı
Beğenildi : 169
Şiir boyunca açıkça tasvir edilen mutluluk hali son dizedeki "hoş bulduk" ifadesi bir bunalıma, kabullenilmiş bir platonik saplantıya yahut şizofreni haline götürdü beni. Bu ihtimal uzak gelse de, doğru olması benim açımdan şiiri daha çekici ve katmanlı yaptığı için belki de böyle okumak istedim; emin değilim.

Bu yönden baktığımda şiirin dört bir yanı aniden kinayelerle bezeniyor ve durumunun farkında olan bir hastanın zihninde kurduğu dünyada yaşanan bir vuslat haline tanıklık ediyor gibi hissettim. Böylesi bir yapının son dizedeki "hoş bulduk" kelime öbeğine değin ayırt edilemez oluşu, dolayısıyla şiir biterken geriye doğru tüm temayı alt üst edişi benim hem hoşuma gitti hem de beni etkiledi.

Dil açısından baktığımda, ilk dörtlükte "izni" yazıyor fakat galiba "izini" yazılmak istenmiş. Genel itibariyle sade imgeler kullanılmış, rahat anlaşılabildiği kanaatindeyim. Üslubun konuşma tonuna yaklaşması benim nazarımda muhtevaya uygun olmuş, daha samimi hissettirdi. Ancak diyebilirim ki, imgeler biraz daha alışılmamış biçimlerde kurulsa imiş şiirin etkisi artacakmış.
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 777
Eğer üçüncü bent, birinci ve ikinci bendin arasında, yani ikinci sırada olsaydı muhteva daha iyi sunulacaktı bana göre.
@Münzevî Bey'in dediklerine katılıyorum, sade üslup pek yakışmış. Bazen inatlaşabilsem de ben de en güzel şiirlerimi sade bir üslupla yazmıştım. Zannedersem artık şiir yazmak mecburiyet olmadığında farklı düşünmeğe başlamışım.

Kaleminize sağlık, şiiriniz daim olsun.
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Öncelikle şiirimle alakalı değerlendirmeleriniz için Fatih Bey teşekkür ederim. Şiirle ilgili değerlendirme ve tespitlerinize katılıyorum. Şiirde daha özgün imgeler kullanılabilirdi haklısınız. Lakin şiiri ,o anda aklıma ifadeler nasıl geliyorsa o şekilde kağıda aktarıyorum. Sonra üzerinde uğraşıyorum ama bazen tam içime sinmiyor. İçime tam sinecek olanı bulamamanın sıkıntısını birçok şiirimde yaşıyorum. Buda gösteriyor ki bu yolda kat etmem gereken bir hayali mesafe var. Şiirlere yönelik derinlemesine yaptığınız değerlendirmelerden elimden geldiğince istifade etmeye çalışıyorum. Evet bir yerde yazım yanlışı var, gözümden kaçmış. Sayenizde düzelttim. Şiirimi beğenmenize sevindim, katkılarınızdan dolayı tekrar teşekkür ederim.
Halil Bey'in tespitine de katıltılıyorum. üçüncü bent ikinci benttin yerine konursa şiir bentler arasında tam bir uyum arz ediyor. Halil Bey'e de ayrıyeten teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 777
Tebrikler, şiiriniz haftanın şiiri oldu.
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Teşekkür ederim Halil Bey.
#7 ·
Ad Soyad: Fatih Aziz Ünal
Profil: Doğrulanmadı
Beğenildi : 169
Şiir, kanaatimce, ilk haline kıyasla demlenmiş ve mecrasını bulmuş gibi. Elbette yeni bir eser meydana getirirken o anki kelimelerle kurulması gayet tabii ancak ortaya çıkan eserde, yine de, o son ve ince dokunuşları yapmanın önemine dair somut bir örnek olmuş. Şahsen bu halini daha çok beğendiğimi söylemeliyim.

Umarım daha mütekamillerini de yazma fırsatınız olur.
Kullanıcı avatarı
#8 ·
Teşekkür ederim Fatih Bey. Sizler gibi bizlere yazın yolunda kıymetli katkılarda bulunan herkese müteşekkirim. Değerli katkılarınız sayesinde umarım daha yetkin ve güzel eserler ortaya çıkacaktır.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: