13 mesaj
 1071
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Sitare
Profil: Doğrulanmadı
Beğendi : 8
Beğenildi : 33
Bulutlara hiç yazmadım,
Bilmem, hangi sabah uykusunda yalnızlığım.
Mum ışıklarında geçiyor,
Uçmayı henüz öğrenmiş kuşlarım.
Bazı bazı zeytin dalı uzatıyorum,
İçimdeki alıngan çocuğa,
Dert yanıyorum,
Ağlıyor birden ulu orta.

İlk değil mahzun kalışı içimdeki bisikletin.
Gözlerimin sis tarlalarında,
Çok boyun büktü biliyorum.
Hangi çocuğa sorsam, tarif edemezdi yolu,
Hangi köşeyi dönsem,
Hangi virajda kaybolsam,
Kara kedilere denk gelirdim.
Daha çok sıvazlardım başlarını.

Şiirse tuz bastı,
Küçük kızımın ayaz yanığı ellerine.
Benim kadim görevimdi,
Kıvrılmış , kirli kitap kenarlarını ömrümün.
Islatıp ıslatıp kurutmak tuzlu suyla,
Ahşap mandallar tutturmak kirpiklerime.
Uçuşmasın diye yanar dönerli yapay pulları.

Düşlerime sade pamuk sarıp,
Ödünç vermiştim bulutlara,
Parmaklarını kınayla bezemiştim ümitlerin.
Şimdiyse boyun eğiyorum inanır mısınız?
Kurak iklimlerde, dikenli duruşlarına,
Yaşam dolu vahalarda,
Susuz, neşesi az bakışlarına

Emine Mazlum
(Sitare)
Düzenlendi (09 Şub 2022, 14.28)(1)
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Busenur SEZER
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): busezerrr
Beğendi : 158
Beğenildi : 144
Şiirinizde beni meraka düşüren hisler duydum. Böylesi şiirler okumak bende büyük bir heyecan yaratıyor. Zaman zaman bazı şiirleri açar, acaba şair bunu neden söyledi, ne demek istedi diye düşünürüm. Bu düşüncelerde kaybolmak bana çok tatlı bir keyif veriyor. Tabi o zaman şiirin şairine doğrudan sorular soramıyordum.
"Mum ışıklarında geziyor
Uçmayı öğrenmemiş kuşlarım"
Dizeleriniz beni çok etkiledi. Mum ışığı loş olur. Kuşlarınız ise uçmayı yeni öğrenmiş. Bunu yeni duygular olarak yorumladım. Şiirin gidişatına bakarsak bunlar belki de birer hayal kırıklığı oldu. Ama uçmayı yeni öğrenmiş kuşlar için loş mum ışığında uçmak zor olsa gerek. Öyleyse bu duygularla baş etmenin zorluğunu mu ifade etmek istediniz? Ve içinizdeki çocuk yani en korunmasız ve masum halinizle bazen bazı şeyleri içinizde tutamayıp dışa vurduğunuz çıkarımı bende oluştu.
Bir diğer beni etkileyen dizeleriniz şunlar oldu:
"Düşlerime sade pamuk sarıp
Ödünç vermiştim bulutlara''
Burada sadece veya belki sade kelimesi olmadan düşlerime pamuk sarıp dememiş olmanız sanıyorum ki boşuna değildi. Yine oradaki sade kelimesi bana temiz ve saf duygularla kurulan hayalleri çağrıştırdı. Bu yüzden sade pamuklar. Yani düşlerinizin zarar görmemesi için en sade ve saf hislerle onu sarmaladınız. Sonra da onu emanet ettiniz. Acaba doğru mu anlıyorum?

İşte bana yansıyanlar bunlar oldu. Elbette bunları açıklamak yükümlülüğünüz yok. Fakat insan her zaman bir şiirdeki merakını şairine soramıyor. Bu heyecanla neler düşündüm yazmak istedim.

Güzel bir kaleminiz var. Bu kalemden çıkan güzel şiiriniz için sizi tebrik ederim.
duranefeoglu
#3 ·
Bizim Anadolu insanı fark ettiniz mi bilmem, hep bir umut, hep bir yaralanmışlık, hep bir bekleyiş içerisinde. Başka milletler çocukları dahi öldürmekten kaçınmazken hangi millet vardır ki bizden başka sizinde şiirinizde belirttiğiniz gibi çocukların başını okşasın? Umut ettiğiniz ne ise en kısa sürede olması dilerim. Kaleminize sağlık.
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Busenur hanım kıymetli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Beni çok mutlu etti, şiirimin size merak uyandıran hisler vermesi. Bahsettiğiniz dizelerle ilgili doğru tahminler yapmış ve onları çok güzel ifade etmişsiniz.
İlk dize ile ilgili şunu eklemek istiyorum sadece, aslında mum ışıklarında geçiyor derken güneşin bile olmadığı, ümidin az olduğu bir vakti ve bahsettiğiniz gibi, buna karşı uçmayı yeni öğrenmiş bir kuşun yaşadığı zorluğu ifade etmek istedim.
Dizeler için yazmış olduğunuz güzel yorumlara ayrı olarak teşekkür ederim, umarım hepimizin şiirlerle ümit ettiği her şey gerçeğe dönüşür.:)
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Duran bey kıymetli yorumlarınız için size de çok teşekkür ederim, umarım hepimizin ümit ettiği şeyler, en kısa zamanda gerçek olur.:)
duranefeoglu
#6 ·
Nasip Emine hanım. Görelim Mevlam neyler? Neylerse güzel eyler. Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
#7 ·
Ad Soyad: Busenur SEZER
X (namıdiğer Twitter): busezerrr
Beğendi : 158
Beğenildi : 144
Çok mutlu oldum Emine Hanım. İnşallah dediğiniz gibi olur ve bize şiir yazdıran ümide hayırla kavuşuruz. :)
Kullanıcı avatarı
#8 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 777
Bazı mısralar buna istisna olsa da serbest şiirin mahiyetini anlamağa çalıştığınızı görüyorum. Lakin çok daha iyisini yapabileceğinize de inanıyorum.

"düş" ile neyi kastettiniz anlamadım. Rüya mı, hayal mi, muhayyel mi falan... Bu kelimeyi eskileriyle birlikte bahsettiğim kelimeleri kovmak için başlatılan harekette ısrarcı kıldılar. Dahası görüyorsunuz ki birbirinden tamamen farklı manalara, mahiyete sahip kelimeler yerine bir kelimeye tüm mana teslim edildi ve büyük bir muğlaklık peyda oldu. Aynı uydurulan "durum" kelimesi gibi. Mecburiyet, vaziyet, hal gibi farklı ve kendi içinde pek derin olan kelimeler yerine tek kelime...

Şiire dönersek yukarıdaki yorumlarda da bahsedildiği üzere bazı tahayyüllerin şiir içindeki vaziyeti hoşuma gitti.

Kaleminize sağlık, şiiriniz daim olsun.
Kullanıcı avatarı
#9 ·
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için, "düş" kelimesi ile hayalleri ifade etmek istedim aslında.
Kullanıcı avatarı
#10 ·
Ad Soyad: Seyital BAYKAL
Beğendi : 98
Beğenildi : 193
Tebrik ederim.Şiirinizi okurken şiirinizi yoğun bir duygu atmosferinde yazdığınız hissi uyandı bende.Şiirinizde kendinize özgü ifadelerin olması ve bu ifadelerin arkasındaki duygu ile bütünleşmesi şiirinizi sıradanlıktan uzak özgün ve etkili bir şiire dönüştürmüş.Kaleminiz ve gönlünüze sağlık.
Kullanıcı avatarı
#11 ·
Çok teşekkür ederim kıymetli yorumlarınız için:)
Kullanıcı avatarı
#12 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 777
Emine Hanım, tebrikler. Şiiriniz haftanın şiiri oldu.
Kullanıcı avatarı
#13 ·
Teşekkür ederim:)
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: