6 mesaj
 968
#1 ·
Ad Soyad: Kürşat Ergün
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): Kursatergn
Beğenildi : 1
Tekrar bu satırların, sükût çıkmazındasın.
Uyusam ruhum çıkar, benimle gelir yasın.
Kelam kafi değil de, sen iste ruhun yazsın.
Yoksa mürekkep küser, ve kâğıda sığmazsın.

Dün gece şu mehtaba, biraz sen fısıldadım.
Tüm çıkmazlar sanaymış, sana burda her adım.
Yönümü bulamadım, ve sordum: "Nerde zühren?"
Semadan parıldadı, tebessüm etti çehren.

Sende takılı kaldım, gayrısı yok fezada.
Seni bekliyorum hep, bitmeyen bu ezada.
Muhacirim aç gönlü, senden sana hicrânım.
Kalbin beni sarmazsa, dinmeyecek efgânım.

Kürşat Ergün
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
#2 ·
Ad Soyad: Atahan Şule
X (namıdiğer Twitter): obeldeweb
Beğendi : 28
Beğenildi : 26
Şiirinizi beğendim özellikle "dün gece şu mehtaba biraz sen fısıldadım. " çok güzel bir cümle. Şiirinizde kendimce tek bir kusur var o da 2. Kıtanın 3. mısrasında ki ve kelimesi. Çıkarılırsa şiir akışı biraz daha iyi olur. Bu haliyle eğreti durmuş. Kaleminize sağlık.
#3 ·
Atahan Bey öncelikle eleştiriniz için teşekkür ederim biz aynı şiiri hem yazıp hem de yazdıktan sonra defalarca okuduğumuz için bazen bazı şeyleri fark edemiyoruz onlara hariçten bir gözün el atmasi gerekiyor
Ancak şiiri hece ölçüsüyle yazarsanız en ufak bir kelime veyahut hece çıkarmak şöyle dursun eğreti bile dursa bazen tek hecelik kelimeler eklemek zorunda kalıyorsunuz gerçi ordaki "ve" bence güzel duruyordu ama kötü de olsa çıkarınca hece bozulur diye düşünüyorum
Saygılarımla...
#4 ·
Eleştiriniz için teşekkür ederim şiiri hece ölçüsüyle yazdım heceyle yazılan şiirlerde heceyi tutturmak için bazen kelime eklemeniz gerekebiliyor veya tam tersi vezni bozmamak için bir seyler çıkarmamanız gerekiyor gerci ordaki ve kelimesi bana çok yerinde gibi geldi çıkarınca garip duruyor ama sizin açınızdan da görmüş oldum tekrar teşekkürler
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Ad Soyad: Semra Eroğlu
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 325
Beğenildi : 150
Sel gibi akmış dizeler kutlarım değerli şair.
#6 ·
Ad Soyad: Fatih Aziz Ünal
Beğendi : 98
Beğenildi : 169
Heceye uygun yazılmış bir şiir, özellikle dikkat edildiği belli oluyor. Alışılagelmiş bir lirizm hakim bu sebeple dil ve biçim daha önemli hale geliyor. Kelimeler yönünden kolaylıkla farkedilebilir bir çeşitlilik var. Bu sebeple daha önce çok kez dile getirilmiş muhteva şairin kendi dilinden bir kez daha cümlelere dökülmüş. Fakat mütemadiyen dize ortasına konmuş virgüller ve bazı dizelerin kelime dizilimi hece vezninin sağlaması icap eden akıcılığı ve yeknesaklığı sekteye uğratmış gibi duruyor. Anlatış biçimi itibariyle bazı dizeler serbest ölçülü bir şiiri anımsattıyor, öyle ki iki veznin karması bir biçim de tercih edilebilirdi. Belki heceli ve serbest kısımlar dörtlük yahut bentlere ayrılabilirdi. Her halükarda üzerine emek verilmiş işlenmiş bir şiir, emeğinize sağlık
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: