Yazım Kuralları

7 mesaj
 697
"Türkçe bir kuş dili olmadığı için bir Türk dili yok, koskoca bir Türk lisanı vardır!"
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Hatice Derin
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 46
Beğenildi : 11
TDK her yıl kelimeler üzerinde güncelleme yapıyor. Bitişik kelimeler de +- kuralı genel itibariyle geçerli gibi görünsede yeni düzenlemelerde misliyle bu kural geçersiz oluyor.
Öncesinde kırmızı biber olarak geçerli olan kural şimdi kırmızıbiber olarak güncellendi ama sivri biber hâlâ ayrı yazılıyor.
Eskiden yeşilsoğan olarak yazılan kelimenin ise kurul tarafından yeşil soğan olarak ayrı yazılması buyurulmuş.
İkisi de bitki ikisi de renkli, aradaki fark?
Birazın ötesinde oldukça garip bir işleyiş değil mi sizce de?
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Çağlar Ilgın Sakaoğlu
Beğendi : 26
Beğenildi : 67
Yeşilzeytin de bitişik yazılıyor. Saçma sapan kurallar. Ayrı yazdığım zaman zeytinin yeşilliği kayboluyor sanki. İnanın hepsi öğrencilere yazım yanlışı sorusu sorabilmek için. Pratikte hiçbir karşılığı yok bu uygulamaların. Türk Dil kurumunun yaptığı akademik çalışmalarla gündeme gelmesini isterdim ancak maalesef bu yazım yanlışı meselesi üzerinden geliyorlar. Bursiyeri olduğum kurumu böyle şeylerle uğraşır görmek beni ne kadar üzüyor tahmin edemezsiniz.
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Ad Soyad: Hatice Derin
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 46
Beğenildi : 11
Sınavlarda öğrenci eleme mantığı olarak düşünüyorum bu teferruatları zira mantık olarak ele aldığımızda malesef kendi içinde çelişen kurallar olarak karşımıza çıkıyor. Üzgünüm ve çaresizim
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Aynen öyle. Fakat şu da var ki hala dahi anlamında olup ayrı yazılan - de ile bulunma hal eki olup bitişik yazılan - de'yi ayırt edemeyen ve okumuş olduğunu iddia eden insanlar var. TDK'nın içinin boşaltıldığı ortada ancak insanımız da yazı yazmayı bilmiyor o kesin. Çünkü okullarda buna yönelik bir eğitim yok. Edebiyat ve tarih okuyan bir öğrenci olarak kendim edebiyatla ilgilenmesem yazı yazmayı muhtemelen Boğaziçi üniversitesi içinde hazırlık okurken öğrenecektim. Çok yazık gerçekten.
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 777
TDK'yi genel olarak tek kaynak olarak kullanmam. Türk gramerine, mantığına göre iş yaptıklarını nadiren gördüm. :) Belki mazisi yüzünden hep ön yargılı davranıyorum onlara, fakat...

@cilginsakaoglu bundan daha fenası dahi kelimesini dâhi diye (bazen kulak alışkanlığı ile denilebiliyor ama yanlış; halk öyle diyor diye doğrusu o olmuyor. :)), davayı tava gibi okuyanlar var. Hakkari derken... Meseleyi hiç -de'ler da'lar seviyesinde görmedim ki demek istediğiniz gibi bu işin en alt kademelerinden biri.
Kullanıcı avatarı
#6 ·
@halil esen, halk öyle diyor diye doğrusu o olmuyor değil de halk yanlış söylüyorsa doğrusu o olmuyor denmeli bence. Deha sahibi anlamındaki dâhiyi yanlış kullanmak başka bir mevzu. Ama haklısınız, dilin yanlış kullanımları saç baş yoldurtacak cinsten.
Kullanıcı avatarı
#7 ·
Ad Soyad: Canan Gocukçu
Beğendi : 135
Beğenildi : 36
Derin yazdı: 23 Ara 2023, 15.23 Eskiden yeşilsoğan olarak yazılan kelimenin ise kurul tarafından yeşil soğan olarak ayrı yazılması buyurulmuş.
Önce birleşik isim olarak düşünüyorlardı sonra bu sıfat ve isim olarak düşündüler sanırım.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: