8 mesaj
 1664
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 816
Beğenildi : 777
Anti Sürrealizm için (bkn: Anti Sürrealizm Tanımı ve Gayesi Nedir?) oluşturulacak derginin ismini tartışmağa açıyorum. Bence bu çok mühim bir konu. Zira bu akımın destekçilerinin bu isimle anılması pek tabii mümkün. O sebeple hem sade hem mana yönünden zengin olmalıdır.

Akıllara gelebileceği için cevaplamak isterim ki dergiye O Belde ismini vermek doğru olmayacaktır. Çünkü O Belde'nin mahiyeti veya muhtevası yönündeki zannı daraltabilir. Bu dergi elbette ki beldemizin bir mahsulüdür ve himayesi altında çıkacaktır. Lakin dergi ismi olmak mecburiyetinde değil.

Benim aklıma akımın daha çok koruma içgüdüsü içinde olduğu sebebiyle "muhafız" ismi gelmektedir. Lakin klişe olması karşısında pek tutunamıyor gibiyim.
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Semra Eroğlu
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 325
Beğenildi : 150
Halil bey "İnşirah" ismi nasıl ?
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Belki bir yerde mana yönünde uygun. Lakin Türkçe değil yahut Türkçeleşmemiş. Türkçe kabul etmemiş... Dahası bu yönden çok kapalı ve benzer isimleri taşıyanlar gibi akılda dikkate alınıp kalınacak değil gibi.
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Ad Soyad: Semra Eroğlu
Beğendi : 325
Beğenildi : 150
İnşirah Suresi Kur'an-ı Kerimin 94.suresidir 8 ayetten oluşur ruhani rahatlamak ferahlamak açılmak ve genişlemek için okunur.
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Evet, biliyorum.
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Ad Soyad: Seyital BAYKAL
Beğendi : 98
Beğenildi : 193
Merhaba Halil Bey, derginin isminin özbeöz Türkçe mi olması gerekiyor? Dilimize başka dillerden girmiş ancak günümüzde artık bizim olmuş kelimelerden de olabilir mi? Özellikle dilimize Arapçadan girmiş bugün yaygın olarak kullandığımız kelimelerden de olabilme ihtimali var mı? Bu arada ben de isim konusunda fikir alışverişinde bulunmak ve katkı sunmak isterim.
Kullanıcı avatarı
#7 ·
Elbette hayır; lakin hiç Türkçede kullanılmayan veya kullanılmamış bir kelime de olmamalı kanaatindeyim. Şimdi burada güzel manası olan has, lakin Latin harfleriyle Japonca bir kelime yazıldığında onu kabul edemeyeceğimiz gibi aynı şey İngilizce, Farsça, Fransızca ve tabii Arapça için de geçerli olacaktır. Yoksa Türk edebiyatında, tarihinde, vesikalarında ve şuurunda muhafaza edilen kelimeler elbette kullanılabilir. Zaten sorunuzda Türkçe kelimeden kastın ne olacağını da ifade etmiş bulundunuz.
#8 ·
Ad Soyad: Yusuf Efe SORUHAN
Beğendi : 23
Beğenildi : 11
Muhafız isminden daha iyi bir isim bulunabilir.

Muhafız derken bir şeyleri savunmak akla gelir. Haliyle bu akım da bir şeyleri savunmakta. Fakat bu akım bir şeyleri savunurken saldırı yapacak ki hem adı; duyulsun, anılsın hem de haklı olduğunu en iyi şekilde gösterip insanlar tarafından hak verilen fikirlere sahip olsun. En iyi savunma saldırıdır derler ya hani, işte bu tam olarak o.

Düşündüm hatta yapay zekaya sordum bir şey bulamadım. Sonra dedim ki bu ismin anlamını TDK vermek zorunda mı, hayır. Biz kendimiz bir isim üretelim ve bu isim bizim verdiğimiz anlamı taşısın. Bu isim kısa ve söylenişi rahat olsun.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: