"Türkçe bir kuş dili olmadığı için bir Türk dili yok, koskoca bir Türk lisanı vardır!"
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Süper Site
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 1
Beğenildi : 5
Konuşurken de (y), (ğ)'ye dönüşüyor mu?
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 810
Beğenildi : 773
Aslında bunu burada sadece ben yapıyorum. 😄 Sebebini ise şu başlıkta açıklamıştım: TDK'nın Bir Yanlışı "Mastarlara Gelen Eklerin Yazılışı"

Fakat yine de burada daha sade bir şekilde tekrar etmem lazım gelebilir. Okumak bir fiildir, ona yönelme ifade eden -a ekini getirdiğimizde sonraki k harfi yumuşar ve ğ olur. Ben burada direkt olarak fiili esas alarak yazdığım için bu oluyor.

Okuma ise okumak fiilinin ismidir. Yönelme eki geldiğinde burada iki ünlü yan yana bulunamayacağı için kaynaştırma harflerinden y arayı girer ve okuma-y-a olur. Burada ise okumak işinin ismiyle muhatap olunur. Yanlış mı? Hayır, değil. Lakin ben bizzat fiili muhatap almak istediğim için önceki usulde yazıyorum.

Bu çok önceden de kullanılırdı, fakat o zamanlarda da dediğim mantıkla mı yapılırdı emin değilim. Konuşurken bazen gayri ihtiyari olarak dediğim olsa da genel olarak kullanmam. Konuşmak başka yazmak başkadır neticede değil mi?
#3 ·
Ad Soyad: Sercan Yılmaz
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Bilgilendirici.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: