Fırtına - Busenur SEZER

11 mesaj
 1206
1
Kullanıcı avatarı
#1 ·
Ad Soyad: Busenur SEZER
Profil: Doğrulandı
X (namıdiğer Twitter): busezerrr
Beğendi : 155
Beğenildi : 143
Göğün ardındaki fırtınayı görüyorum
Söğüdün içimde esişini duyuyorum
Kırk defa da dolasam dilime merdivenleri
Her adımda kör rüyalar içine sızıyor ruhum
Bu nasıl savrulmak gövdem toprağa yaslı
Başka şarkılar
Başka bulutlar göğsüme saklı

Ayaklarımda yüzyıllar boyu koşmuş nasırlar var
Omuzlarımda hiç dinmeyen sancılar
Böyle miydi sereserpe yaşamak
Bileklerimden avcuma siniyor korkular
Korkuların bana vaadettiği muştular
Ah bahar kokusuyla içimi yakan sorgular
Mümkün mü ölmek ve sonra
Yeniden doğmak aşka
Mümkün mü yanmadan ateşe dokunmak.

Gecenin uyuyan saçlarında örgüler
Yorgun tırnak diplerimde pas kokusu.
Hangi yağmur hangi mevsimde yağıyor
Solup gidiyor mu doğduğu kentlerde Leyla
Beyaz camlar,
Buğulu izleri ellerinin camlarda.

Busenur SEZER
Beldemize daha yakın olmak ve daha gelişmiş bir tecrübe için uygulamamızı kurun; herhangi bir uygulamadan çok daha hafif ve güvenli. Şimdi değilYükle
Kullanıcı avatarı
#2 ·
Ad Soyad: mehmet ekmekci
Profil: Doğrulanmadı
X (namıdiğer Twitter): mehmetekmekci
Beğendi : 19
Beğenildi : 48
Öncelikle şiirinizi çok beğendim beş altı kez okudum. yer yer etki altında kalınmış bazı bir iki cümle var muhtemelen istemsizce dinlediğiniz şairlerin ifadelerine yakın olmuş. Betimlemeleriniz
Takdire şayan. Yüreğinize sağlık
29 dk 47 sn sonrasında otomatik birleştirildi: Diğer şiirlerinize de göz attım, naçizane bir kaç yorumda bulunmak isterim, duygu derinliğiniz gerçekten size şiirde boyut atlatabilir ifadelerinizin arkasında müthiş bir duygu yoğunluğu göze çarpıyor
Sanki dünyadaki felaketlerden şiire sığınmışsınız gibi
Şiirlerinizde tecrübe izleride var bunuda sabit olarak ele alabiliriz sizi takdir ediyorum. Fakat birbirinin benzeri söz öbekleri olsun veya aynı kelimeyi bir kaç şiirde kullanmanız, anlatım dilini mana olarak değilde tarif bakımından zayıf sözcüklerle ifade etmeniz bir noksana delalet eder. kelime dağarcığınızın biraz daha gelişmesinin gerektiğini gösterir. Edebi romanlar okumanızı tavsiye ederim çünkü perspektifinizi genişlettikçe çok iyi işler başaracağınızı umuyorum sakın kendinizden şiiri mahrum etmeyin yüreğinize sağlık
Kullanıcı avatarı
#3 ·
Ad Soyad: Halil ESEN
X (namıdiğer Twitter): halilsncom
Beğendi : 810
Beğenildi : 773
Bence eksiklik daha ahenk unsurlarını göz ardı etmekten ileri geliyor. Zira sonlara doğru bu azalsa da ilk başlardaki mısralar daha nesre yakın bir mertebede. Dahası çok defa dikkat ettiğim üzere iç kısımlarda da kelimelere pek kulak verilmiyor gibi. Oysa eğilmeli ve onları dinlemelisiniz. Ben hep ahengin insanın değil, kelimelerin sesine göre olduğunu savunurum, biliyorsunuz. Fakat Mehmet Bey'in dediği gibi güzel ifadeler var. Ben de sizin burada tabii olarak her şiirinizi gördüğüm için potansiyelinizi biliyorum. Kaleminize sağlık diyorum, sizden de diğer başlıklara iştirakinizi beklerim. Burada her şiir eleştirir, yorumlar ve üzerine tartışırız, biliyorsunuz.
Mehmetekmekci yazdı: 30 Mar 2023, 08.59 Edebi romanlar okumanızı tavsiye ederim.
@Mehmetekmekci peki ya bir Yahya Kemal, Ahmet Muhip, belki Faruk Nafiz... Roman da muhakkak. Ama hep Türk klasikleri. Lakin tüm bunlardan öte, yazmak üzerine daha mesai harcamak gerek hepimiz için. :D
Kullanıcı avatarı
#4 ·
Yorumlarınızda çok haklısınız. Şiirdeki kelime kısıtımın ben de farkındayım. Hep aynı duygulara düşünce şiir yazmak beni aynı kelimelere hapsediyor, onlar o kadar bana ait gibi hissediyorum ki artık. Bende çok güçlü imgesel değerleri var. Ben hep şiire sığınan biri oldum. Fakat şair zaten en başta kendi sınırlarını aşabilmeli elbette.

Diğer yandan Halil Bey'in nesre yakın olarak değerlendirdiği bu tarz benim şiir dilimin temeli. Aynı anda herkese aynı kuvvette hitap edebilmek sanırım çok üst düzey bir yetenek olurdu. Yapıcı eleştirileriniz için çok teşekkür ederim. Hepsi benim için çok kıymetli.

Ayrıca elbette belki farketmeden birilerinin şiirlerinden esinlenmiş olabilirim, hangi şair ve dizelerine benzettiniz paylaşabilir misiniz Mehmet Bey?

Herkese sağlıklı günler dilerim...
Kullanıcı avatarı
#5 ·
Bir Sezai karakoç etkisi var gibi
Kullanıcı avatarı
#6 ·
Evet haklı olabilirsiniz. Çok teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
#7 ·
Ben teşekkür ederim yüreğinize sağlık, yayınlağım şiirlerde sizlerinde yorumlarını görmekten memnuniyet duyarım..
#8 ·
Ad Soyad: Fatih Aziz Ünal
Beğendi : 98
Beğenildi : 169
Şiirinizin duygu yoğunluğu, tonu, konu bütünlüğü ve anlatımı gayet güzel. Her dize bir sonraki dizenin ne sakladığı merak ettiriyor. Bu şiirinizi de naçizane başarılı şiirleriniz arasında görüyorum. Lakin Mehmet Bey'in de değindiği gibi içimden keşke kelimeler biraz daha zengin olsaymış o zaman doyum olmazmış mısralara diye geçirdim. Ama yine Mehmet Bey'e katılarak daha önceki şiirleriniz için de vurguladığım üzere uslüpta zenginleşmeye odaklanabilirseniz okunması hayli zevkli şiirler kaleme alacağınız kanaatindeyim. Tebrik ederim, selametle kalın.
Kullanıcı avatarı
#9 ·
Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
#10 ·
Ad Soyad: Nejmi Atila
X (namıdiğer Twitter): obeldecom
Beğendi : 12
Beğenildi : 14
Busenur hanım tebrik ederim, hani derler ya "bu oyuncunun kumaşı kaliteli", sizin de şiirlerinizi okudukça kendinize has bir tarzınız olduğu görüyorum, soyut ile somutun ahengi var şiirinizde. Kesinlikle şiirden hiç kopmadan devam etmenizi tavsiye ediyorum. Tebrik ediyorum kaleminize sağlık
Kullanıcı avatarı
#11 ·
Ne mutlu bana böyle düşünmenizi sağladıysam... Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
Forumda başlıklara cevap yazabilmek için kayıtlı ve giriş yapmış olmalısınız.
Paylaş: